Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Ministro prašė „nepriskaldyti malkų“

2020/12/29


Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) organizavo nuotolinį susitikimą su naujuoju žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku. „Neapsunkinkite mūsų žemdirbių gyvenimo žalinimo politika“, – kalbėjo LŪS Kupiškio skyriaus vadovas Zigmantas Aleksandravičius ir jo kolega Ignas Hofmanas iš Radviliškio.

„Mūsų sąjunga vienija daugiau nei 5 tūkst. ūkininkų, – kalbėjo LŪS Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius, – palaikome ryšius su tarptautinėmis žemdirbių organizacijomis, tačiau stokojame dalykinių ryšių su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Gavę rengiamų dokumentų juodraščius, galėtume patarti, padiskutuoti, kad į viešumą išėjęs teisės aktas netaptų visam sektoriui nesuprantamas.“

Nuėjusiųjų palikimas

Supratęs užuominą, ministras K. Navickas teigė, jog paprotinė teisė finansuoti vieną organizaciją nėra teisinga. Mintyje turėti Žemės ūkio rūmai.

LŪS Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys užsiminė apie praėjusios valdžios paliktą tikrą kiaulystę: 2020 m. gruodžio 9 d. aplinkos ir žemės ūkio ministrai paskubomis pasirašė įsakymą „Dėl mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstė nauja redakcija, nesuderinta su socialiniais partneriais. Įsakymas įsigalioja nuo 2021 m. kovo 15 d., bet kai kurie punktai įsigalios 2021–2024 m. laikotarpiu ir labai stipriai paveiks gyvulių augintojų veiklą. Pasak M. Kakčio, daugelis ūkininkų yra apimti nevilties, kaip reikės įgyvendinti vis griežtinamas sąlygas. Be to, gilinantis į įsakymą, pastebėtas teisės aktų nesuderinamumas. Žemės ūkio ministras sakė, jog šį klausimą spręs.

LŪS Pagėgių skyriaus vadovas Remigijus Kelneris savo ūkio pavyzdžiu aiškino ministrui, kaip šalies žemės ūkį ir valstybės biudžeto pajamas gali paveikti neapgalvoti valdžios sprendimai dėl mėšlo. Pasak R. Kelnerio, jo ūkis mišrus, dirba tūkstantį hektarų žemės, laiko tūkstantį galvijų, 56 proc. pajamų gauna iš gyvulininkystės, 44 proc. – iš augalininkystės. Praėjusiais (2019 m.) mišraus ūkio hektaras sukūrė 2 688 Eur vertę. Jeigu dėl griežtų žalinimo ir aplinkosaugos reikalavimų liks tik javų ūkis, vienas hektaras sukurs apie 800 Eur.

Atsakymai – ūkyje

„Aš ne orakulas, bet drauge su žemdirbiais ieškokime verslo schemų, kuriomis naudojantis ūkiuose būtų kuriama didesnė pridėtinė vertė“, – kalbėjo ministras K. Navickas. Jo nuomone, ūkininkams būtina kooperuotis, ieškoti galimybių patiems prekiauti (pavyzdžiui, internetu) savo ūkių produkcija, neatiduodant prekybininkams sėkmės mokesčio.

LŪS Vilkaviškio skyriaus vadovę Onutę Kartavičienę ministras ramino dėl lenkų ūkininkų, dirbančių nuomojamas rajono žemes, jog mūsiškiams žemės savininkams priklausančių išmokų kaimynai negauna.

Diskusija įsiplieskė dėl „sofos ūkininkų“. Pasak LŪS Joniškio ir Zarasų skyrių vadovų Lilijos Šermukšnienės ir Dariaus Viliūno, kai kuriuose nederlingų žemių plotuose plyti keliolika sluoksnių numulčiuotos žolės, ji pūva ir niekam nerūpi, kaip tai atsiliepia klimato kaitai ir aplinkos taršai. Žemės ūkio ministras K. Navickas suabejojo dėl pačios sąvokos „sofos ūkininkas“, tačiau priminė, jog visų ES šalių ūkininkai skatinami išmokomis puoselėti bioįvairovę. Lietuvoje apstu saugotinos gamtos plotų, pavyzdžiui, aplink Žuvinto ežerą plytinčios palios (šlapynės).

LŪS skyrių vadovai nuogąstavo dėl praėjusią Seimo kadenciją nepriimto Trąšų įstatymo, kurio tuomet nenorėjo vienas parlamentaras. K. Navickas pažadėjo šios Seimo kadencijos metu Trąšų įstatymą apsvarstyti ir rasti kompromisą.

Tarsimės?

Ministrui teko išklausyti nemažai pastabų, skirtų visai Vyriausybei, pavyzdžiui, dėl oro uosto Kaišiadorių rajono ūkininkų žemėse, karinio poligono Žemaitijoje, vietos veiklos grupių kaime ir kt. „Ministerijai reikia dažniau bendrauti su žemdirbiais, – kalbėjo Z. Aleksandravičius, – pasitarkite su penkiais šešiais ūkininkais, tada neatsiras nepamatuotų sprendimų.“ Žodžio kišenėje neieškantis ūkininkas ministrui dėl gauto palikimo pareiškė užuojautą ir linkėjo „nepriskaldyti malkų“.

„Pokyčius, kurie susiję su bendrąja Europos žemės ūkio politika, mes vienaip ar kitaip turėsime įgyvendinti. Tik nėra jokio spaudimo daryti staigių judesių. Tikrai turėsime laiko sprendimams rasti. Tikrai negaliu pažadėti, kad visi sprendimai visus patenkins ar visus padarys laimingus. Tačiau siekti maksimalaus interesų suderinimo yra vienas mano prioritetų“, – LŪS prezidiumo narius patikino K. Navickas.

Nuotoliniame susitikime dalyvavusios ŽŪM specialistės Virginija Žoštautienė ir Jurgita Stakėnienė prasitarė, kaip vyksta ES teisės aktų projektų svarstymai ir derinimai. „Gauname rekomendacijas, tai nėra teisės aktai, o tiesiog priemonė bendrijos valstybėms paspausti“, – kalbėjo ŽŪM atstovės.

Pabaigoje LŪS prezidiumo nariai prisiminė kaimyninės Lenkijos žemės ūkio ministro Jano Ardanovskio palinkėjimą mūsų ūkininkams: „Kol kartu negaminsite, kartu neparduosite, ilgai netversite.“ Tą, beje, kalbėjo ir naujasis ŽŪM vadovas K. Navickas.

Justinas ADOMAITIS

ŪP korespondentas

 

Redakcijos nuotrauka

2020-12-29

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...