Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Miške galima aptikti ne tik grybų, bet ir kur kas nemalonesnį radinį – kaip elgtis?

2024/07/23


Stambiausi mūsų miškų gyvūnai stumbrai laisvėje praleidžia visą savo gyvenimo ciklą: susilaukia palikuonių, maitinasi ūkininkų laukuose, o galiausiai ir gaišta. Šiomis dienomis grybautojos pakaunėje užėjo nemalonų radinį – jau irti pradėjusią stumbro gaišeną.

Dėl neįprasto radinio grybautojos pirmiausia pasitarė su vietos ūkininku Vytautu Žmuidzinavičiumi, kurio ūkis kaip tik ribojasi su tuo mišku. Stumbrų kaimynystė žemdirbiui nepigiai atsieina, nes javų ir pupų pasėliai smarkiai kenčia nuo stambių gyvūnų, kurie visu būriu ateina čia maitintis tarsi į jiems skirtą šėryklą.

Miško gėrybių rinkėjos svarstė: juk negalima gamtoje tiesiog palikti gaišenos. Iš tiesų šiuo metu jos toje vietoje veikiausiai jau nebėra. Ūkininkui patarus, apie kritusį stumbrą buvo pranešta vietos medžiotojų būreliui.

Tikėtina, kad augant stumbrų populiacijai tokių radinių miške galima bus aptikti vis daugiau. Kaip elgtis, kas žinotina?

Pakomentavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) direktorius Laimonas DAUKŠA:

„Viena iš versijų, stumbras gali būti kritęs nuo senatvės, išsekimo, ligos. Jei gaišena netoli kelio – gyvūnas gali būti suluošintas automobilio. Natūralu, kad stumbrų daugėja. Jie nemedžiojami, nebent pagal specialų leidimą, kai reikia išimti iš bandos būtent dėl senatvės. Galbūt valstybė kartais tai vėluoja daryti. Tik galiu konstatuoti, ką jau kuris laikas girdžiu iš medžiotojų ir mokslininkų, kad stumbrų senėjimas vyksta ir tikrai galėtų būti daugiau sumedžiojama pagal specialų leidimą.

O apie kritusį stumbrą reikia pranešti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) aplinkosaugos pažeidimų centrui. Je nukreips, ką toliau reikėtų daryti. Be abejonės, atsakingi medžiotojai. Kol kas šis gyvūnas neturi suteikto medžioklės termino, nėra medžiojamas. Tai greičiausiai mokslininkai atvyks, pasiims mėginius tyrimui, kurie padės nustatyti amžių. Veterinarai galbūt nustatys buvusią fizinę būklę ir kritimo priežastį.

Apskritai, kai kalbama ne apie saugomus medžiojamuosius gyvūnus, už gaišenų sutvarkymą atsakingas to medžioklės ploto naudotojas. Jam priklauso ir tame plote esantys medžioklės trofėjai, pvz., ragai. Grybautojui juos radus negalima tiesiog pasiimti.“

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Grybautojų užfiksuota stumbro gaišena

Dalintis