Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Laukinės spanguolės kvapnesnės, bet vitaminų gausu ir naminėse

2023/10/06


Senoliai spanguoles rinkdavo tik miške ir džiaugdavosi jų uogomis gydydamiesi nuo įvairių negalavimų. Tie, kurie iš rudens nespėdavo prisiuogauti, miškan eidavo ir ankstyvą pavasarį, kur šių gėrybių dar rasdavo. Bet jeigu norisi šių rudeninių karoliukų turėti arčiau namų, veislių asortimentas išties didelis. Uogos gausiai tarpsta sodyboje po langais ir miškan eiti nebūtina, nors ten augančios gerokai aromatin­gesnės.

Paprastoji spanguolė – erikinių šeimos visžalis augalas. Auga aukštapelkėse, tarpinėse pelkėse, raistuose ant kiminų ir kupstų. Aptinkama visoje Lietuvoje, nors pastaruoju metu dėl pelkių melioracijos jos augaviečių mažėja.

Pažinti šį augalą nesunku: nuo kitų skiriasi pažeme besidriekiančiais, dailiais, gulsčiais, šakotais stiebas. Lapai smulkūs, ovalūs, trumpakočiai. Apatinė stiebo dalis sumedėjusi. Maži rausvi žiedai išauga ant kotelių. Spanguolė pražysta gegužės pabaigoje. Vaisiai – rutuliškos, iš pradžių gelsvos, vėliau tamsiai raudonos uogos. Jos prinoksta rugpjūčio pabaigoje ir laikosi iki pavasario – nuo sugedimo jas saugo benzenkarboksirūgštis.

Nors vertingiausios uogos, gydomųjų medžiagų turi visa žolė. Uogos maistui ar vaistams vartojamos šviežios, virtos ir džiovintos. Iš spanguolių gaminamas kisielius, uogienės, sultys. Skoniu bei vitaminais galima praturtinti ir pastiles.

spanguolės
‘Pilgrim’ ir ‘Black Veil’

Jei gresia stipresnė sloga ar peršalimo simptomai, arbata su medumi ir spanguolėmis atgraso visas ligas dar joms neprasidėjus. Labai svarbus spanguolėse esantis vitaminas C. Doc. Eduardo Kanop­kos tyrimais nustatyta, kad labiau sunoku­siose uogose jo kiekiai patys didžiausi, todėl neverta rinkti mažiau sunokusių.

Šiose uogose gausu ir gleivių – pektinų, kurie padeda iš orga­nizmo šalinti sunkiuosius metalus, sujungia organizmo ar svetimkūnių, navikų sutriku­sius baltyminės apykaitos produktus, būtent todėl uogas rekomenduoja vartoti sergantiems vėžiu ar dirbantiems su organiniais tirpikliais, rentgenu. Nepagailėta joms ir rūgščių, tad jeigu skrandyje savų mažoka, šią bėdą padeda spręsti spanguolės.

Tiems, kurių miškas nežavi, sodininkai rekomenduoja auginti stambiauoges, kultū­rines spanguolių veisles. Lietuvos sąlygomis sodybose patartina auginti ankstyvas ar vidu­tinio ankstyvumo veisles ‘Ben Lear’, ‘Pilgrim’, ‘Black Veil’, ‘Washington’, ‘Stevens’ ir kt.

‘Ben Lear’ – ankstyva veislė, sukurta 1901 m. Viskonsine. Lietuvoje auginama nuo 1984-ųjų. Uogos pailgos, stambokos, tamsiai purpurinės. Veislė derlinga – iš 1 kv. m priskinama iki 2 kg.

‘Pilgrim’ – vidutinio ankstyvumo ar vėlyvesnė veislė, sukurta JAV. Lietuvoje auginama nuo 1986-ųjų. Uogos stambios ar labai stambios, tamsiai raudonos su mels­vomis vaškinėmis apnašomis, pailgos. Veislė derlinga – iš 1 kv. m priskinama iki 1,3 kg uogų. Plačiai auginama sodybų soduose.

spanguolės
‘Early Black’ ir ‘Stevens’

‘Washington’ – tai viena iš ankstyvesnių veislių. Lietuvoje auginama nuo 1984-ųjų. Uogos apvalios, vidutinio stambumo ar stambios, tamsiai raudonos ar raudonos, be apnašų. Veislė derlinga – iš 1 kv. m pri­skinama iki 2,4 kg uogų.

‘Black Veil’ – pati ankstyviausia veislė, sukurta JAV 1890 m. Lietuvoje auginama nuo 1972-ųjų. Uogos apvalios, melsvai purpurinės, be apnašų. Veislė vidutinio derlingumo – iš 1 kv. m priskinama iki 1,4 kg uogų. Uogos sunoksta rugsėjo pradžioje.

‘Stevens’ – viena iš ankstyvesnių veislių, sukurta JAV 1986 m. Ši veislė, palyginti su kitomis veislėmis, dažniausiai auginama Lietuvoje. Uogos pailgai apvalios, stambios, tamsiai purpurinės, su vos pastebimomis apnašomis. Veislė derlinga – iš 1 kv. m pri­skinama iki 2,6 kg uogų. Ši veislė vertinga, nes ilgai išsilaiko.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...