Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Mokesčių reforma – grėsmė smulkiems ūkininkams ir kaimo verslui

2023/05/08


Europos Parlamento (EP) narys Juozas Olekas ir Stepono Kairio fondas Lietuvos politikus ir verslininkus sukvietė į konferenciją „Smulkaus ir vidutinio verslo situacija Lietuvoje“. Konferencijos diskusijoje dalyvavę svečiai išsakė daug pastabų apie gresiančius neigiamus planuojamos mokesčių reformos padarinius smulkiam ir vidutiniam verslui.

Konferencijoje pranešimus skaitė ir diskusijoje dalyvavo J. Olekas, ekonomistas Marius Dubnikovas, laikinai Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos prezidento pareigas einantis Sigitas Gailiūnas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Seimo socialdemokratų partijos frakcijos narys Gintautas Paluckas, kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas, Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Aldona Dalia Matukienė, Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danukas Arlauskas, mokesčių ekspertė Jurgita Navikienė.

Konferencijos diskusijoje dalyvavę svečiai išsakė daug pastabų apie gresiančius neigiamus planuojamos mokesčių reformos padarinius smulkiam ir vidutiniam verslui.

 „Bet kokia mokesčių sistema turi turėti tam tikrą logiką ir būti paremta trimis baziniais principais: aiškumu, teisingumu bei tvarumu. Matydamas pateiktus mokesčių reformos pasiūlymus, galiu sakyti, kad vyrauja labai sausas finansinis požiūris. Jeigu pažiūrėsime į kitų šalių pavyzdžius, pamatysime, kad minimalias pajamas gaunantiems žmonėms taikomas nulinis gyventojų pajamų tarifas. Lietuvoje turime didžiulę mokesčių spragą, nes mažai uždirbantys žmonės moka tokius pat mokesčius kaip ir kiti.

Atsakykime į klausimą, kas yra individuali veikla? Mano galva, tai yra pirminė verslo forma, ūkinės veiklos pradžia. Todėl mėginimas mokesčių tarifais prilyginti individualią veiklą darbo santykiams yra ydingas“, – pradėdamas renginį kalbėjo G. Paluckas.

Kaip pažymėjo A. D. Matukienė, Lietuvoje mažos ir vidutinės įmonės sumoka daugiausia pelno bei PVM mokesčio ir dar įdarbina apie 75 proc. visų šalyje dirbančių žmonių. Dalyvavau mokestinės pertvarkos rengimo darbo grupėje, daug diskutavome, tačiau visos diskusijos buvo nutrauktos ir mes gavome paketą su pasiūlymais apmokestinti smulkųjį ir vidutinį verslą, kuris suneša į biudžetą didžiąją dalį pinigų, ir iš esmės panaikinti verslo liudijimus. Ką tai duos? Žmonės nueis į šešėlį ir dirbs nelegaliai. Valstybėje nemąstoma apie visą mokestinę sistemą ir regionų žmonių įveiklinimą. Reikia, kad regionų žmonės įgytų perkamosios galios ir taptų vartotojais, priešingu atveju ten gyvens žmonės, kuriems reikės socialinių išmokų. Jeigu dabar bus pakeista mokesčių tvarka, bus nužudyta 35 tūkst. mažųjų bendrijų.

Būtina palaikyti socialinius verslus, nes jie įgalina regionų žmones veikti. Svarbu užtikrinti, kad Lietuvoje gyvenantis žmogus būtų patenkintas ir laimingas.

M. Maciulevičius akcentavo: „Važiuojant per Lenkiją ir miesteliuose ir didmiesčiuose pirmuosiuose aukštuose veikia mažos parduotuvėlės – tai šeimos, ūkininkų, amatininkų verslai. Ekonominis progresas ten akivaizdus – žmonės gali savarankiškai užsidirbti ir gyventi. Lietuvoje važiuojant per miestelius ir kaimus yra tuščia, veikia vos viena kita maisto prekių parduotuvėlė ar automobilių remonto dirbtuvės. Pritaikius mokesčių reformą, net ir šių savarankiškai dirbančių žmonių neliktų. Norėtųsi, kad būtų atvirkščiai – žmonės turėtų galimybių užsidirbti patys. Ūkininkai, deja, taip pat nukentėtų nuo šios mokesčių reformos. Lietuvai būtinos inovacijos, tačiau mums svarbios ir tos tradicinės profesijos, kurios padeda aptarnauti gyventojų poreikius – kirpėjai, siuvėjai, kepėjai ir pan. Ar išmintinga taip kelti mokesčius, kurie sustabdytų jų darbą?“

 „Pacituosiu vienos knygos išmintį – ateities valstybių konkurencingumą lems ne inovacijos, technologijos, o asmenybės ir naujas požiūris. Statistika rodo, kad Lietuvoje šiandien sukuriame tik 80 proc. BVP, palyginti su Europos Sąjungos (ES) vidurkiu vienam šalies gyventojui. Kaipgi pasiekti tą ES vidurkį? Būtina keisti inovacijų ekosistemą, mokymosi visą gyvenimą sistemą.

Supaprastinkime apskaitą iki tam tikros žemos ribos, tarkim, iki 100 tūkst. Eur, – taip išvengsime šešėlinės ekonomikos,“ – kalbėjo D. Arlauskas.

Pasak J. Navikienės, pristatydama mokesčių reformą Finansų ministerija akivaizdžiai melavo. Prilyginti individualią veiklą darbo santykiams yra mažų mažiausiai nelogiška, nes tai yra smulkaus verslo naikinimas. Verslo liudijimų ribos mažinimas reiškia žmonių skurdinimą. Stipriai apmokestintas smulkusis verslas išeis į šešėlį, o ne atvirkščiai. Mokesčių įstatymuose logikos neieškokime, nes jos ten nėra. Mokesčius kuriantys žmonės turėtų bendrauti su mokesčius analizuojančiais žmonėmis ir tokiu būdu lopyti sistemos spragas. Kol kas Lietuvoje yra labai mažai pagalbos mokesčių mokėtojams.

Konferencijos dalyviai sutarė, kad planuojama reforma yra grėsmė smulkiam ir vidutiniam verslui bei ūkininkams, tad numatė tolesnes diskusijas, kurios būtinos artėjantiems mokesčių pokyčiams aptarti.

 

ŪP fotoinformacija

Nuotraukoje: Juozas Olekas, Mindaugas Maciulevičius, Danukas Arlauskas, Jurgita Navikienė ir Gintautas Paluckas.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...