Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Moliūgėliai tamsiu minkštimu: tik nemanykite, kad sugedę

2023/11/02


‘Guatemalan Green’ – kriaušės formos moliūgėliai neįtikėtinai tamsiai žaliu minkštimu. Jų šiemet prisiaugino retųjų daržovių žinovė ir mėgėja Genovaitė Kudrevičienė iš Kauno rajono Akademijos gyvenvietės. Ir nors šių moliūgų vidus gali pasirodyti kone juodas, – neskubėkite jų išmesti, nes jie tikrai nesugedę, priešingai – sveiki, maistingi ir netgi saldoki.

Gvatemalos žalieji

‘Guatemalan Green’ Ayote Squash (Cucurbita moschata) – toks užrašas buvo ant sėklų pakuotės, kurią G. Kudrevičienei parūpino Anglijoje gyvenanti dukra Inga. Tai reiškia, kad kietos vidinės tekstūros žaliasis moliūgas – Gvatemalos valstijos, esančios centrinėje Amerikoje, daržovė.

Pasak informacijos, skelbiamos įvairioje daržininkų literatūroje anglų kalba, šie moliūgai seniai populiarūs centrinės Amerikos kraštuose, kitaip dar vadinami tropiniais moliūgais arba moliūgais-vaisiais, nes skonis primena salsvą vaisių. Dar jų skonis kartais lyginamas su špinatų skoniu.

moliūgai
Genovaitės Kudrevičienės užauginti moliūgėliai ‘Guatemalan Green’.

Forma – daugiausia kriaušės, bet pasitaiko ir apvalių ar pailgų – „kaklo“ formos moliūgėlių ‘Guatemalan Green’, kurių margai žalia žievelė lupasi gana lengvai.

Šiems moliūgams subręsti prireikia net 150 dienų, todėl jeigu Lietuvoje juos pasėtume tiesiai į dirvą, vargu ar spėtume iki šalčių sulaukti vaisių. Šių vijoklinių augalų stiebai kerojasi plačiai ir toli, panašiai kaip vynuogių. Vienas iš privalumų yra tas, kad šie moliūgėliai gana atsparūs pelėsiui, puviniams.

G. Kudrevičienė pastarąjį sezoną pasisėjo vos dvi moliūgų ‘Guatemalan Green’ sėklytes, nes nebuvo aišku, kas užaugs. Kaip ir kitas moliūgų sėklas, į vazonėlius subėrė balandžio 20 d. Gegužės pabaigoje daigus perkėlė į lauką ir uždengė agroplėvele. Augo gražiai ir vešliai, žydėjo dideliais geltonais žiedais, o vėliau neišsitekę lysvėje, vijokliai apie 8 metrus nuo šaknies nusidriekė pieva ir padovanojo gana gausaus derliaus.

Po žemę ridinėjosi nedidukai, apie 1–1,3 kg svorio žaliai ir gelsvai dryžuoti kriaušės formos vaisiai. Juos akademiškė nurinko rugsėjo viduryje ir padėjo toliau nokti rūsio lentynose, sudėliojusi taip, kad nesiglaustų vienas su kitu ir nepūtų. Rūsys šildomas, jame temperatūra svyruoja apie 18 °C.

Kitąmet, kai šių ‘Guatemalan Green’ veislės moliūgėlių šviesios sėklos bus išimtos ir išdžiovintos, pašnekovė dar daugiau jų pasės.

moliūgai
Neišsigąskite tamsaus vidaus – jis toks turi būti.

Dažo kaip rašalas

„Kai spalio viduryje parsinešiau namo ir prapjoviau pirmą moliūgėlį, prisėdau iš nuostabos, – prisipažino G. Kudrevičienė. – Vidus buvo kone juodas, kaip padažytas, tarytum senovinės šlapios kareiviškos aprangos spalvos. Maža to – kraštelis po žieve visą minkštimą juosė siauručiu gelsvu žiedu.“

Virtuvėje iškart pasklido švelnus aromatas, mat moliūgėlis – kvapusis (vadinamasis muskatinis). Atsiriekusi jo, pajuto malonų, saldoką skonį. Tik ir rankos, ir peilis, ir pjaustymo lentelė nusidažė tamsia žalio rašalo (ar briliantinės žalumos) spalva.

Ką bešnekėti apie sriubą, kurioje verdami šio moliūgo gabaliukai dar labiau patamsėja. Jeigu tą sriubą akademiškė verda su lęšiais ir morkomis, spalva ne kiekvieną sugundo ragauti, bet pašnekovė valgo mielai, nes žino, kad sveika.

Kita augintojai gardi sriuba – iš kubeliais pjaustytų šių tamsių moliūgėlių ir cukinijų, kelių nedidukų pomidorų, paprikos, grikių ir vištos šlaunelių. Tiesa, dėl tirštesnės konsistencijos šią sriubą nesuklysime pavadinę koše.

Moliūgo ‘Guatemalan Green’ tekstūros kietumą G. Kudrevičienė lygina su iš šaldytuvo išimtu sviestu. Kadangi nevengia ragauti šviežio, jo gabaliukus komponuoja su žaliais kopūstais: spalvos papildo viena kitą, o ir salotų skonis gaivus.

„Vieną moliūgėlį dėl įdomumo dovanojau kaimynei, o ji su juo iškepusi bulvinius blynus, atnešė pavaišinti, – pasidžiaugė pašnekovė. – Blyneliai buvo ne tik skanūs, bet ir gražiai žali.“

 

Autorės ir Genovaitės KUDREVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...