Asociacija pradėjo vystyti analitinį, švietėjišką ir organizacinį darbą – susitiko su Seimo Kaimo reikalų (KRK) ir Ekonomikos komitetais, AB „Alita“ generaliniu direktoriumi Vytautu Junevičiumi, dalyvavo TV diskusijų laidose, davė interviu įvairiems šalies medijų kanalams, organizavo nuomonių ir debatų viešinimą respublikiniuose laikraščiuose ir radijuje bei TV, surengė radijo, televizijos ir spaudos žurnalistams pažintinę kelionę į Austriją bei Čekiją po naminės degtinės varyklas bei amatų mokyklas; dalyvavo Nacionalinės sveikatos tarybos (NST) posėdžiuose, užsakė istorinio tyrimo studiją apie naminės degtinės gamybą Lietuvoje, agentūroje „Vilmorus“ – visuomenės nuomonės tyrimą, taip pat užsakė kulinarinio paveldo produktų laboratorinius tyrimus, surengė konferenciją Seime, susitiko su pagrindinėmis Seimo frakcijomis.
2006 m. gruodžio 12 d. Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) įvyko konferencija „Distiliuotų namų gamybos gėrimų problemos Lietuvoje“, kurioje dalyvavo įvairių ministerijų, Seimo komitetų vadovai, Vyriausybės, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), kaimiškųjų visuomeninių organizacijų ir žemdirbių savivaldos atstovai. Konferencijoje nutarta sudaryti tarpžinybinę darbo grupę iš ŽŪM, Sveikatos apsaugos, Teisingumo ir Ūkio ministerijų, Valstybinio turizmo departamento, VMI ir nevyriausybinių organizacijų, taip pat Seimo narių.
2007 m. vasario 2 d. žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės įsakymu buvo sudaryta tarpžinybinė darbo grupė namudinių distiliuotų gėrimų gaminimo, laikymo ir pardavimo esminėms nuostatoms parengti. Darbo grupei vadovavo ŽŪM sekretorius Gediminas Radzevičius.
Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus 2009 m. sausio 5 d. įsakymu darbo grupės sudėtis buvo atnaujinta, ji papildyta naujais nariais. Vadovaujama tuomečio žemės ūkio viceministro A. Macijausko tarpžinybinė darbo grupė nuolat ir dalykiškai posėdžiavo, analizavo Europos Sąjungos (ES) šalių patyrimą, rengė Alkoholio kontrolės, Akcizų, Administracinių teisių pažeidimo įstatymų pakeitimus. Jos pavedimu VšĮ „Kulinarijos paveldo fondas“, pasitelkęs istorikus, etnologus, muziejininkus, atliko „Nykstančių tradicinių maisto gaminių nustatymo ir jų gamybos technologijų bei formų atkūrimo galimybių studiją“ ir galutinę ataskaitą. Studijos išvadose nurodoma, kad apie naminukę surinkta ir susisteminta istorinė, archyvinė, ikonografinė, etnografinė medžiaga; pateikti įrangos brėžiniai, nuotraukos, aprašymai, receptai; išskirta regioninė specifika, paplitimas ir skirtumai. Prie tyrimo pridėtas 2008 m. spalio 27 d. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijos departamento Tyrimų protokolas, kuriame pažymėta, kad naminės ruginės degtinės sudėtis yra tolerantiška žmogaus sveikatai, o metilo alkoholio, aldehidų kiekis yra nereikšmingas, t. y. mažesnis nei daugelio prekyboje parduodamų degtinės gaminių.
Tarpžinybinė darbo grupė 2009 m. sausio 8 d. posėdyje pritarė šios galimybių studijos išvadoms. Valstybinė lietuvių kalbos komisija 2009 m. sausio 19 d. raštu ŽŪM rekomendavo namų gamybos distiliuotą gėrimą vadinti namine degtine. Tautinio paveldo klasifikatoriuje buvo įrašytas terminas „ruginė naminė degtinė“.
2009 m. balandžio 15 d. vykusiame tarpžinybinės darbo grupės posėdyje nutarta Seimui siūlyti padaryti atitinkamas pataisas Alkoholio kontrolės, Administracinių teisių pažeidimo ir Akcizų įstatymuose, siekiant civilizuoti naminės degtinės gamybą kaimo turizmo sodybose.
Save pasivadinusi Nacionaline tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, vadovaujama dabartinio europarlamentaro Aurelijaus Verygos, kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą, prašydama pradėti prieš V. Neverdauską ir NNDGA ikiteisminį tyrimą. Prokuratūra apribojo asociacijos lyderio pilietines teises, atėmė iš jo medžioklinius ginklus. Galiausiai po pusmečio tardymų V. Neverdauskui pavyko įrodyti, kad NNDGA naminės degtinės negamina, bet rūpinasi visuomenės interesu –
kad kaimo turizmo sodybos įgautų galimybę užsidirbti lėšų iš maisto, kad būtų sudaryta konkurencija nelegaliems alkoholio surogatams, kad sumažėtų spirito kontrabanda į šalį. A. Verygos maršas prieš kaimą buvo pristabdytas. Deja, jis nenurimo ir visokeriopai trukdė civilizuoti namudinę degtindarystę, t. y. kenkė kaimo turizmo sektoriui, taip pat siekė apriboti legalių gėrimų prekybą šalyje. Kas gali paneigti, kad tokiu būdu nebuvo siekiama didinti nelegalių gėrimų šešėlinę prekybą, kuri nemoka mokesčių biudžetui ir negarantuoja sveikatai nepavojingų standartų?
2009 m. birželio 19 d. A. Verygos „koalicija“ kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydama ištirti žemės ūkio viceministro A. Macijausko „su valstybės tarnautojo pareigomis nesuderinamą veiklą“, nes jis, „būdamas vienu iš Nacionalinės naminės degtinės gamintojų asociacijos steigėjų, aktyviai dalyvauja rengiant teisinę bazę naminės degtinės legalizavimui Lietuvoje“.
2009 m. spalio 2 d. A. Veryga Seimo nariams atsiuntė laišką, kuriame kaltino K. Starkevičiaus vadovaujamą ŽŪM, kad ji parlamentui teikia naminės degtinės legalizavimo įstatymų projektus, viceministrą A. Macijauską įvardijo kaip vieną pagrindinių naminės degtinės puoselėtojų ir NNDGA įkūrėjų. „Jau pats tokios asociacijos registravimo faktas teisinėje valstybėje yra nesuvokiamas, nes naminės degtinės gaminimas yra nusikaltimas, vadinasi, visi tokios asociacijos nariai galėtų būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn“, – rašė dabartinis Europos Parlamento narys.
2009 m. gruodžio 2 d. B. Imbrasienės vadovaujama VšĮ „Kulinarijos paveldo fondas“ gavo Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Vyriausybės nutarimą taikyti ekonomines sankcijas už alkoholio įstatymo pažeidimą. Baudos dydis, siekiant sužlugdyti viešąją įstaigą, buvo įspūdingas – 5 000 Lt. Vilniaus apygardos teisme B. Imbrasienei pavyko sumažinti baudą iki 1 000 Lt.
2010 m. spalio 10 d. A. Verygos „koalicija“ išplatino pranešimą spaudai, kuriame ministrą K. Starkevičių „nominavo“ kaip daugiausia tabako ir alkoholio politiką žlugdžiusį politiką už pastangas legalizuoti naminės degtinės gamybą. O blogiausiai besielgiančių politikų „nominacijoje“ antruoju numeriu įvardijo žemės ūkio viceministrą A. Macijauską – „už tai, kad būdamas vienu iš nusikalstama veikla užsiimančius asmenis vienijančios organizacijos steigėju (Nacionalinė naminės degtinės gamintojų asociacija), vos tik tapęs žemės ūkio viceministru, aktyviai ėmėsi veikti, kad būtų įteisinta iki tol buvusi kriminalinė veikla ir naminė degtinė būtų legalizuota ar net pripažinta kulinariniu paveldu“.
ŪP fotoinformacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.