Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023

NARCIZAI – ryškieji pavasario liudininkai

2015/05/06


Narcizus auginti visai nesunku – šios gėlės prisitaiko prie įvairių auginimo sąlygų, o ir svogūnėlių nereikia iškasti kasmet. O jei dar  pasirinksime skirtingu laiku žydinčias rūšis, sodrus žydėjimas džiugins nuo balandžio pabaigos iki birželio pradžios.

Narcizai (Narcissus) – nereiklūs augalai, tačiau 4–5 metus vienoje vietoje augs ir žydės tik deramai prižiūrimi. Jiems augti  būtinas azotas ir kalis. Vegetacijos pradžioje, pradėjus želti lapams, narcizai tręšiami azoto, o kai iškyla žiedynkotis – kalio trąšomis. Pats didžiausias maisto medžiagų poreikis – žydėjimo pradžioje. Pirmą kartą tręšiama azotu (šaukštelis į 10 l vandens) arba nitroamofoska (25–30 g/kv. m). Padauginti trąšos nederėtų, nes per daug azoto pačioje vegetacijos pradžioje gali sukelti spartų lapų augimą, jie bus silpni, siauri ir pernelyg ilgi. Antrą kartą tręšiama azotu ir kaliu formuojantis žiedynkočiui, trečią – visiškai susiformavus žiedpumpuriams (kompleksinėmis trąšomis su azotu, kaliu ir fosforu), ketvirtą – fosforo ir kalio trąšomis žydėjimo metu. Jokiais būdais nenaudokime organinių trąšų, ypač šviežio mėšlo, – gali užpulti įvairūs kenkėjai, dažniausiai narcizinės musės. Augantiems ir ypač žydintiems narcizams turi netrūkti drėgmės, šios gėlės mėgsta drėgną dirvą. Jeigu retai lyja, laistykite prieš žydėjimą ir žydinčius. Vietai neišrankūs, mielai augs ir pavėsingame kampelyje, galima sodinti po medžiais ar krūmais. Mėgsta drenuotą, gausią maisto medžiagų, silpnai šarmingą ar net silpnai rūgščią dirvą. Vienoje vietoje paprastai auga penkerius metus, kai kada ir ilgiau. Pastebėjus, kad narcizų žydėjimas vis menkesnis, tai ženklas, kad gėles reikėtų persodinti.

Narcizai yra susilaukę tikrai nemažai selekcininkų dėmesio, o tai puikiai iliustruoja jų veislių įvairovė. Jau net apie 200 metų botanikai pluša kurdami naujus kultivarus. Šiuo metu žinoma daugiau nei 30 tūkst. narcizų veislių, išvestų Anglijoje, Amerikoje, Nyderlanduose ir Šiaurės Airijoje. Iš pradžių daugiausia buvo siekiama kurti veisles baltais ir geltonais žiedais. Žinoma, šias dvi spalvas dar paįvairino įvairūs atspalviai: nuo sniego baltumo, grietinėlės iki švelnaus žalsvumo, nuo sodriai geltonos iki tamsiai oranžinės. Tad Anglijoje sukurtas pirmasis narcizas ‘Mrs. R. O. Backhouse‘ rožiniais žiedais tapo tikra sensacija. O šiuo metu jis laikomas pirmtaku kitų veislių, žydinčių rožine spalva, jų vien XX a. pabaigoje Amerikoje buvo išvesta 60. Hibridinis narcizas (Narcissus x hybridus) – daugiametis augalas pašakniniais (su kotu) linijiškais lapais. Žiedynkotis būna be lapų, jo viršuje – bamblys su išaugančiu žiedkočiu. Žiedai, nelygu rūšis, skirtingų spalvų, pavieniai arba sutelkti į kekes, paprasti ar pilnaviduriai, tačiau visuomet kvapūs. Apyžiedis ir vamzdelis būna skirtingo ilgio, o karūnėlė (vainikėlis) – nevienodos formos ir dydžio. Svogūnėliai – kolbos, kiaušinio formos ar apskriti, juos dengia rusvi ar aukso geltonumo lukštai. Ypatinga jų savybė – visada formuojasi du pumpurai, tik skiriasi jų vystymosi stadijos.

Hibridinių narcizų veislės

‘Rosy Cloud‘ Tai sena pilnavidurių narcizų veislė. Užauga 30 cm, žiedo skersmuo – 9,5 cm. Apyžiedis baltas, plačios elipsės formos. Karūnėlė pilnavidurė, kreminės roži- nės spalvos. Žiedynkotis netvirtas, todėl dėl sunkaus žiedo dažnai išgula. Šios veislės trūkumas – gali formuoti „aklus“ pumpurus.

‘Birma‘ Siauravainikių (smulkiakarūnių) narcizų veislė, išvesta 1938 m. Nyderlan- duose. Užauga apie 35 cm, žiedo skersmuo – 8 cm. Apyžiedis geltonas, karū- nėlė banguotais kraštais, sodriai geltona su plačiu oranžiniu apvadu. Šios veislės trūkumas – neatspari kenkėjams ir ligų sukėlėjams.

‘Lemon Beauty‘ Ši veislė išvesta 1948 m., priklauso skeltakarūniams narcizams. Užauga apie 35 cm, žiedo skersmuo – 10 cm. Apyžiedžio lapeliai balti, o vainikėlis panašus į žvaigždę su šešiais baltais spinduliais. Kiekvieno spindulio centre – geltoni dryžiai. Žydi vidutinišku laiku.

‘Farnsfield‘ Išvesta 1979 m. Anglijoje, priklauso vamzdeliniams narcizams. Užauga apie 35 cm, žiedo skersmuo – 8,5 cm. Apyžiedžio lapeliai balti. Karūnėlė piltuvėlio formos, garbanotu pakraštėliu, iš pradžių gelsvai oranžinė, vėliau oranžo rausvumo. Žydi vidutinišku laiku.

‘Phantom‘ Ši skeltakarūnių narcizų veislė sukurta 1975 m. Amerikoje. Užauga apie 30 cm, žiedo skersmuo – 7,5 cm. Apyžiedžio lapeliai balti, elipsės formos. Vainikėlis švelniai rožinės spalvos, tiesa, auginant saulėtoje vietoje ji išblunka. Žydi vidutinišku laiku.

‘Montego‘ Ankstyva smulkiakarūnių narcizų veislė, 1968 m. išvesta Šiaurės Airijoje. Užauga 35–40 cm aukščio, žiedo skersmuo – 7,5 cm. Apyžiedžio lapeliai švelnios geltonos spalvos, kiaušinio formos. Vainikėlis taurelės formos, geltonas su ryškiai oranžiniu apvadu. Žiedynkočiai tvirti, neišgula.

‘Sempre Avanti‘ Ši plačiavainikių narcizų veislė užauga apie 35 cm, žiedo skersmuo – 10 cm. Apyžiedžio lapeliai švelniai kreminės, šviesiai geltonos spalvos. Vainikėlis varpelio formos, ryškiai geltonas su tankiomis oranžinėmis juostomis. Žiedynkotis tvirtas. Žiedai atsparūs nepalankiam orui.

‘Geranium‘ Tai puokštiniai narcizai, užaugantys apie 30 cm aukščio, žiedo skers- muo – 5,5 cm. Apyžiedis baltas, karūnėlė geltonai oranžinė, taurelės formos, banguotais krašteliais. Veislė jautroka šalčiams, šaltomis žiemomis derėtų pridengti. Nelabai atspari kenkėjams.

‘Replete‘ Pilnavidurė veislė, sukurta 1975 m. Užauga apie 30 cm, žiedo skersmuo – 10 cm. Žiedai labai gražūs, tankūs. Apyžiedžio ir vainikėlio žiedlapiai švyti rožiniais ir oranžiniais atspalviais. Žydi vidutinišku laiku. Trūkumas – netvirtas žiedynkotis.

‘Romance‘ Plačiavainikių narcizų veislė, užauganti apie 40 cm, žiedo skersmuo – 6 cm. Apyžiedžio lapeliai balti, vainikėlis pasižymi lengvai banguotais kraštais, lašišų ir oranžinės spalvos, taurelės formos. Žiedynkotis tvirtas. Veislė atspari kenkėjams ir ligoms.

‘Lemon Silk‘ Tai ciklameninių narcizų veislė, sukurta 1987 m. Amerikoje. Užauga apie 25 cm, žiedo skersmuo – 6 cm. Apyžiedis baltas su gelsvu atspalviu. Vainikėlis sodriai geltonas, dantytais kraštais, cilindro formos. Žydi anksti.

‘Congress‘ Ši skeltakarūnių narcizų veislė sukurta 1976 m. Nyderlanduose. Užauga apie 30 cm, žiedo skersmuo – 8 cm. Apyžiedis ryškiai geltonas. Vainikėlis ryškus, oranžinio geltonumo su sodresniais krašteliais, smarkiai karpytas. Žiedynkotis tvirtas. Žydi palyginti vėlai.

‘Palmares‘ Ši skeltakarūnių narcizų veislė sukurta 1978 m. Nyderlanduose. Užauga apie 40 cm, žiedo skersmuo – 10 cm. Žiedai stambūs, apyžiedis baltas. Vainikėlis geltonos spalvos su švelniu rožiniu atspalviu. Žiedynkotis tvirtas, todėl neišgula, išlaiko tvirtą žiedą.

‘Chapelet‘ Tai įspūdinga skeltakarūnių narcizų veislė, išauganti apie 35 cm, žiedo skersmuo – 10 cm. Apyžiedžio lapeliai sniego baltumo. Karūnėlė itin išraiškinga, suskaidyta, smarkiai banguotais krašteliais, o jos spalva kintanti: iš pradžių persikų spalvos su tamsesniu apvadėliu, vėliau atspalviai blunka.

‘Accent‘ Tai amerikietiška stambiavainikių narcizų veislė, sukurta 1960 m. Užauga apie 30 cm, žiedo skersmuo – 9,5 cm. Apyžiedžio lapeliai balti, elipsės formos. Vainikėlis banguotas, keičia spalvą: žydėjimo pradžioje oranžinis su plačiu rožiniu krašteliu, pabaigoje – rožinis. Žydi anksti.

Kur  ir su kuo jie dera?

Narcizai nepakeičiami formuojant pavasarinį gėlyną. Ypač gražiai atrodo vejoje susodinti nedidelėmis salelėmis. Tiesa, tobulai šienaujamoje pievelėje nelabai derės. Bet yra keli būdai, kaip pievutėje sodinti narcizus: išpjauti gabalėlį velėnos ir toje vietoje prisodinti svogūnėlių. Antrasis – vejoje išbarstyti svogūnėlius be jokios tvarkos, o tose vietose, kur jie nukrito, pašalinti žolyną ir sodinti gėles. Toks tarsi netikėtas gėlynas tikrai žavingas, sukuria natūralumo ir nerūpestingumo įspūdį. Tik tokią veją šienauti bus galima tuomet, kai nudžius visi narcizų lapai. O jei juos nupjausime dar žalius, kitais metais žiedų bus mažiau arba išvis nežydės. Tačiau ne visos narcizų rūšys papuoš pievelę. Štai pilnaviduriai, stambiakarūniai (plačiavainikiai) ar puokštiniai narcizai – pernelyg puošnūs, o patys tinkamiausi – trumpakarūniai (siauravainikiai). Gėlynuose su narcizais galima sukurti nemažai akiai mielų spalvingų derinių. Jie smagiai atrodys kitų pavasarinių gėlių – tulpių, hiacintų, scylių, krokų, žydrių – kompanijoje. Dideli jų plotai pievelėje, netoli poilsio vietos ar šalia takelių pagyvins bet kokį sklypelį, puikiai narcizai žydės ir netoli vandens telkinių. Vengtinos tikslios formos: neapibrėžtos, vaizdingos salelės geriau tegul atkartoja natūralios gamtos motyvus. Sodintinos ir vienodos, ir skirtingos rūšys, atsižvelgiant į jų žydėjimo laiką. Narcizai nepakeičiami ir daugiaeiliuose gėlynuose, dera tarp įvairių daugiamečių gėlių (pelargonijų, rasakilų, raktažolių, viksvų, bergenijų, vaisginų, melsvių), pasižyminčių išraiškingais lapais, kurie pridengs nužydėjusius pavasario šauklius. Netikėtas, bet labai dailus sprendimas – narcizai induose. Svarbu, kad jie būtų ganėtinai platūs (ne mažiau nei 25 cm skersmens) ir gilūs bei atsparūs šalčiams. Dailius vazonus ar spalvingus kibirėlius priberkime derlingos, purios žemės, sodinkime svogūnėlių, o vėliau išdėliokime, kur tik norisi – ant palangės ar lauke, kieme, pievoje – visur, kur narcizų žiedai maudysis saulės spinduliuose. Narcizai puikiai puošia ir kompozicijas vazose. Pjaunami nusispalvinus žiedpumpuriui, geriausia ryte. Tačiau iškart merkti į vazą su kitomis gėlėmis nederėtų, nes jų stiebai išskiria lipnias nuodingas sultis, todėl pirmiausia pamerkime atskirai keletą valandų, nenukirpkime stiebo ir komponuokime puokštę. Narcizai ilgiau laikysis, jei vanduo apsems 1/3 stiebo.

Parengė Kristina MEŠKAUSKAITĖ rasos Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.
Dalintis
2023/01/31

Pienas: baltasis auksas ar juodas kapo akmuo?

Rytoj, trečiadienį, Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) renkasi trišalės Pieno tarybos nariai. Remiantis oficialiu pranešimu, ji šaukiama dėl padėties pieno rinkoje ir mažėjančių jo supirkimo kainų. Ministras Kęstutis Navickas rėži...
2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/31

Beveik dešimtmetį Lietuvoje pasireiškiantis afrikinis kiaulių maras neužleidžia pozicijų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo 2014 metų, kai Lietuvoje pirmą kartą diagnozuotas afrikinis kiaulių maras (AKM), šalies ūkiai neteko beveik 78 tūkstančių kiaulių, o miškuose AKM nustatytas beveik 8...
2023/01/31

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai. Situacija automobilių rinkoje taip pat pakankamai kebli, nes nusprendus įsigyti naują transporto...
2023/01/31

Dzūkei sukako šimtas metų

Šeštadienį, sausio 28 d., garbingą 100 metų jubiliejų sutiko Alytaus rajono Statkiškių kaime (Pivašiūnų sen.) gyvenanti Genovaitė Malinauskienė.
2023/01/31

Antrus metus iš eilės – augantis Lietuvos Korupcijos suvokimo indeksas

2022 m. „Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų ir 33 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių. Lygina...
2023/01/31

Visuomenė kviečiama teikti kandidatus Seimo apdovanojimui gauti

Seimo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia visuomenę iki 2023 m. vasario 20 d. siūlyti kandidatus Seimo apdovanojimui – Aleksandro Stulginskio žvaigždei – gauti.
2023/01/31

Paukščių gripas ant menčių paguldė susijusius paukštynus

Rumunijoje – paukščių gripo drama. Ypač pavojingas paukščių gripo H5N1 potipis įsimetė į paukštynus, priklausančius vienai  didžiausių šalyje kalakutų auginimo įmonių.
2023/01/31

Netikėkite, jei sakys, kad kaulavaisių genėti nereikia

 Ankstyvas pavasaris sodininkams – darbymetis. Norint gražių vaismedžių ir kokybiško derliaus, būtina apžiūrėti sodą, nes tikrai dar bus nerei­kalingų šakų. Ar genite kaulavaisius: vyšnias, trešnes, slyva...