Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
123rf nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Nauja grūdų pardavimo tvarka jų pirkliams nepatinka

2025/03/13


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), siekdama didesnio skaidrumo ir socialinio teisingumo, tobulina teisinį santykių reglamentavimą tarp grūdų pardavėjų ir pirkėjų. ŽŪM pakeitė procedūras, susijusias su mėginių saugojimu, stebėjimo teisėmis ir dokumentavimo reikalavimais. Dėl šių pakeitimų formuojasi nauja praktika. „Svarbiausias pokytis – arbitražinių grūdų kokybės tyrimas, kuris atliekamas tik pamatiniais metodais. Tai mažins nesutarimus tarp pirkėjų ir pardavėjų bei užtikrins tikslų grūdų kokybės nustatymą“, – argumentuoja žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. „Ūkininko patarėjas“ respondentų paprašė pakomentuoti, ar rengiant taisykles buvo atsižvelgta į jų pastabas ir ar juos tenkina naujieji pakeitimai.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) prezidentas Aušrys MACIJAUSKAS:

Aušrys Macijauskas

„Į LGAA pastabas buvo atsižvelgta, nes ji ir buvo viena iš pakeitimo iniciatorių. Ilgai siekėme to, diskusijos su ŽŪM užtruko kelerius metus. Reikalai pajudėjo tik ministru tapus Kaziui Starkevičiui, o I. Hofmanas pradėtą darbą sėkmingai užbaigė.

Grūdų augintojams svarbiausia, kad būtų įvesta tvarka nustatant grūdų kokybę. Iki šiol buvo dviprasmybių, todėl siekėme, kad ūkininkams būtų sudarytos geresnės galimybės pasinaudoti arbitražiniu mėginiu, arbitražas išimtinai būtų atliekamas Valstybinėje augalininkystės tarnyboje (VAT), o mėginio kokybė nustatoma naudojant tik pamatinius metodus. Tai reiškia, kad nesvarbu, kokiu metodu kokybė buvo nustatyta grūdų supirkimo metu, bet jeigu ūkininkas nesutinka, jis visada gali pasidaryti arbitražinį mėginį ir atiduoti jį ištirti VAT. Šis tyrimas privalomai bus atliekamas tik naudojant pamatinius metodus, pavyzdžiui, išplaunant glitimą rankiniu būdu arba naudojant specialiai glitimui pamatuoti skirtą prietaisą. Tai ir buvo mums svarbiausia, todėl tikimės, kad padidės ūkininkų galimybės gauti teisingą atsakymą.

Yra ir daugiau gerų dalykų. Anksčiau arbitražinį mėginį reikėjo pristatyti per 48 val., dabar – per 72 val., todėl akivaizdu, kad yra palengvinimas. Dar kartą pabrėžta, kad ūkininkai turi teisę dalyvauti paimant mėginį ir kad bus griežčiau kontroliuojama, kaip nustatoma grūdų kokybė. Dažnai pasitaikydavo, kai grūdų drėgmė ar glitimas būdavo matuojami prieš tai jų neišvalius. Dabar aiškiau išdėstyta, kad šiukšles privaloma atskirti prieš matuojant grūdų kokybę. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo smulkmenos, bet už viso to slypi ūkininkų pinigai, kuriuos, esant netobulai tvarkai, jie prarasdavo.

Be to, dažnai atsitikdavo taip, kad grūdų augintojas, pavasarį įsigijęs skolon trąšų iš grūdus superkančios įmonės, atvežęs pirmuosius grūdus rugpjūčio mėnesį negaudavo už juos pinigų. Būdavo išskaitoma skola, nors pagal sutartį turi būti grąžinta, pvz., lapkričio pabaigoje. Taip būdavo piktnaudžiaujama, nes į skolą jau būdavo įskaičiuotos palūkanos iki termino pabaigos. Dabar ūkininkui už grūdus turės būti sumokėta per nustatytą terminą ir jeigu juos atvežė rugpjūtį, tai jau rugsėjo mėnesį turės gauti pinigus. O skolą turės apmokėti kaip ir numatyta sutartyje.

Būdavo ir taip, kad grūdų pardavėjas nori padaryti arbitražinį mėginį, o pirkėjas atšauna: „Aš neturiu maišelių mėginiams supilti.“ Dažnai ir ūkininkas tų maišelių neatsiveža, tikėdamasis, kad pirkėjas jų turės. Dabar numatyta, kad pirkėjas privalės pasirūpinti tais maišeliais.“

Mažeikių r. ūkininkas, LGAA valdybos narys, „No-till“ grupės vadovas Audrius VANAGAS:

Audrius Vanagas

„Kol vyko naujų taisyklių derinimai, sulaukta labai daug nepasitenkinimo iš grūdų supirkėjų ir jų asociacijos. Jie priešinosi, nenorėjo keisti tvarkos. Bet dabar atsitiko priešingai – pirkėjams kaip tik turėtų pasitarnauti nauja tvarka, nes visas procesas tampa skaidresnis. Įmonėms bus galimybė pristatyti savo lankstesnę kokybinių parametrų priklausomybę nuo bendro pristatomo kiekio, taip pat ir iš kiekvienos siuntos atskirai. Mes, ūkininkai, norėjome, kad grūdų kokybė būtų vertinama pagal visą sutarties kiekį. Jeigu, pvz., atvežėme 200 t, tai ir kokybė būtų įvertinta bendrai – išvedant kokybės vidurkį. Bet ŽŪM paliko tai susitarti su pačiais supirkėjais.

Dabar akcentuojama, kad nebus įskaitomi pinigai už ūkininkams parduotas trąšas anksčiau laiko, nei numatyta skolos sutartyse. Gerai, kad be ūkininkų sutikimo nebebus galimybės taip elgtis.

Grūdų augintojai naująjį sezoną pasitiks turėdami daugiau galimybių pakovoti dėl savo derliaus kokybės nustatymo. Tikimės, kad laboratoriniai mėginiai bus teisingesni. Tad naujovę vertiname palankiai, ateityje pamatysime, ar dar bus trūkumų ir kokių šioje tvarkoje. Jei ne, tai dar reikės pagalvoti ir apie kitus pakeitimus. Gal ir pačių standartų, kad už grūdus būtų atsiskaitoma vertinant baltymo kokybę ir pagal tai diferencijuoti kainas, nes ikišiolinė situacija netenkino nei grūdų supirkėjų, nei pardavėjų.“

Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) direktorė Dalia RUŠČIAUSKIENĖ:

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. kovo 7 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.