Columbus +26,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 22 Geg 2024
Columbus +26,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 22 Geg 2024

Nauju mokesčiu gyventojus varo iš kaimų ir atokesnių rajonų

2024/01/26


Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Prašo atleisti nuo infrastruktūros mokesčio. Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas, kurį pagal centrinės valdžios nurodymą turėjo priimti visos savivaldybės, jau atsispindi realybėje, nors iki šiol kelia daug klausimų, nesutarimų ir neaiškumų tiek patiems gyventojams, tiek politikams. Kėdainiuose gyventojai jau prašo savivaldybės juos nuo tokio mokesčio atleisti, tačiau ką tai reiškia? O tai reiškia, kad infrastruktūrą susikurti jie turės patys. O gal taip ir geriau, nes, kaip paaiškėjo, mokestis toks, kad ir jį surinkus tos infrastruktūros sukurti savivaldybei nepavyktų.

Nenori, kad statybos vyktų kaimuose ir atokiuose rajonuose

Infrastruktūros mokesčio esmė tokia, kad visi, naujai statantys pastatus, turės kartu su statybos leidimu sumokėti į savivaldybės biudžetą solidžią sumą pinigų. Kokia ta suma – priklausys nuo statinio rūšies, vietos, kurioje statinys bus, ir jo užimamo ploto.

Įstatymas liečia ir pastatų rekonstrukcijas. O kalba eina apie dešimtis, o kartais net ir šimtus tūkstančių eurų, kuriuos statantiems pastatus ar juos rekonstruojantiems, teks atseikėti mokesčių pavidalu.

Vyriausiasis Kėdainių miesto architektas Rytis Vieštautas neslepia, kad valdžia tiesiog nėra suinteresuota, kad gyventojai kurtųsi atokiau nuo miestų centrų.

„Tarkime, paveldėjus žemę kažkur, kur nėra gyvenvietės, kuri nėra urbanizuota, pagal dabartinius įstatymus ir namo statytis negalite, nes namai turi būti statomi urbanizuotose teritorijose.

 

statybos
Už 176 kv. metrų ploto gyvenamojo namo statybas žmogui būtų tekę sumokėti pusketvirto tūkstančio eurų infrastruktūros mokestį./BNS/ Luko Balandžio nuotr.

Įstatymo esmė yra neskatinti statybų tose teritorijose, kurios nėra urbanizuotos. Nėra žmonių skaičiaus augimo, todėl yra neracionalu plėstis tolyn neišnaudojus arti centro esančios infrastruktūros.

Galima tokioje vietoje turint sklypą tapti ūkininku ir įsirenginėti ūkininko sodybą. Tad taip, tokiose teritorijose norint kurtis bus taikomas didžiausias mokestis.

Kita vertus, pirmasis žmogus, įžengęs į tokią teritoriją, turės investuoti į infrastruktūros objektus, o jo investicijas įvertinus, infrastruktūros mokestis bus sumažintas“, – aiškino R. Vieštautas.

Maža to, panašu, kad mokestis, nors ir kirs gyventojams bei verslui per kišenes, savivaldybei finansinio aruodo neatvers.

„Norint, kad surinktas mokestis padengtų infrastruktūros rengimo išlaidas, jis turėtų siekti mažiausiai 100 eurų už kvadratinį metrą. Bet mes suprantame, kad tai liečia gyventojus, verslininkus, todėl pasirinkome švelnų būdą, kai tarifai nėra dideli, tad Kėdainiai liktų konkurencingi lyginant su kitais gretimais rajonais“, – anksčiau sakė rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas ir pridūrė, kad už tokius pinigus savivaldybė galėtų parengti tik kelis projektus, bet realūs darbai už tiek pinigų negalėtų būti vykdomi.

Įstatymo esmė yra neskatinti statybų tose teritorijose, kurios nėra urbanizuotos.

Aut. past.

Geriau jau atleisti nuo mokesčio, nei mokėti už infrastruktūrą

Kėdainių krašto tarybą jau pasiekę keli gyventojų ir įmonių prašymai atleisti juos nuo infrastruktūros mokesčio, panašu, yra palankesni savivaldybei. Nors į biudžetą ir nebus surinkta atitinkamai tiek pajamų, bet vis dėlto – tai ekonomiškai naudingiau, nei po to kompensuoti žmogui patirtas infrastruktūros įrengimo išlaidas arba įrengti infrastruktūrą savivaldybei.

„Jei žmogus paprašo atleidimo nuo infrastruktūros mokesčio ir būna nuo jo atleidžiamas, jis nebetenka galimybės prašyti kompensacijos už tai, kad įsirengė infrastruktūrą pats.

Savivaldybė toje zonoje nėra suinteresuota pati plėsti infrastruktūrą. Jei žmonės sumokės infrastruktūros mokestį ir pasidarys ten kelią, mes turėsime grąžinti pinigus“, – sakė R. Vieštautas.

Tačiau tai dar ne viskas – atleidimo nuo infrastruktūros mokesčio prašė įmonė, užsiimanti medienos gaminių gamyba. Įmonė laikoma žemės ūkio verslo subjektu, tad jam taikomos nuolaidos – mažesnis infrastruktūros mokestis, nei kitiems. Ji būtų atleista nuo 1,6 tūkst. eurų mokesčio.

„Įmonė nurodė, kad naujai statomame 416 kv. m pastate planuoja sandėliuoti medienos gaminius ir tai nedraudžiama. Ūkininkams leidžiama dirbti su medienos gaminiais.

Pastatas bus nuo gatvės nutolęs 200 metrų atstumu, privažiavimas – neasfaltuotas.

Atleidus nuo mokesčio, įmonė neturės teisės į infrastruktūrą, ją įsirengti turės pati. Neatleidus įmonė gali įsirengti infrastruktūrą ir po to kreiptis į mus, prašydama kompensacijos, o tai mums kainuos žymiai brangiau“, – argumentus dėstė vyriausiasis architektas.

Galima kurtis ir atokioje vietoje – turint sklypą tapti ūkininku ir įsirenginėti ūkininko sodybą, bet norint tai padaryti – beprotiškai brangu. Tokioms statyboms bus taikomas didžiausias mokestis.

Aut. past.

Vis dėlto ne visi politikai palankiai vertino tai, kad medžio dirbinių įmonė laikoma žemės ūkio subjektu.

„Akivaizdu, kad medienos dirbiniai ir žemės ūkis kažkaip nesueina“, – sakė Dangiras Kačinskas, situaciją įvardindamas „neskaidria“.

„Mano vertinimu, ši įmonė niekaip nepatenka į atleidimo nuo mokesčio kriterijus. 2022 metais, kai tvirtino kriterijų sąrašus, tikslas buvo padėti verslo subjektams, užsiimantiems žemės ūkio veikla. Šis nesiverčia žemės ūkio veikla“, – antrino ir Kęstas Šlama.

Vis dėlto medienos gaminių įmonės ginti stojo valstietis Dalius Serafinas, ragindamas į kaimą ir žemės ūkį žvelgti plačiau.

„Aš pats savo kiemą asfaltavau, kainavo kvadratinis metras 30 eurų dar prieš pabrangimą. Pagalvokite, kokia kaina bus, jei įmonė pati asfaltuos tuos 200 metrų kelio?

Verslininkas, žinodamas tą galimybę, vėliau gauti kompensaciją už patirtas išlaidas, tikrai ateis pas mus ir to prašys. Tad atleisti nuo mokesčio šią įmonę, žvelgiant per pinigų prizmę, tikrai apsimoka“, – sakė jis.

Vyriausiasis Kėdainių miesto architektas Rytis Vieštautas neslepia, kad valdžia tiesiog nėra suinteresuota, kad gyventojai kurtųsi atokiau nuo miestų centrų.

Aut. past.

Už gyvenamąjį namą – 3,5 tūkst. eurų mokesčio

Kitas asmuo, kuris ruošiasi statyti gyvenamąjį namą, jau turėtų sumokėti gerokai solidesnį infrastruktūros mokestį, siekiantį daugiau kaip 3,5 tūkst. eurų.

Pagal savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos mokėjimo ir atleidimo nuo jos mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo reikalavimus, savivaldybės plėtros įmokos mokėtojas, statantis statinius žemės ūkio paskirties žemės sklypuose, gali prašyti kompensacijos.

Situacija analogiška, kaip ir su medienos gaminių įmone, tik šį kartą pastato plotas mažesnis, o mokestis gerokai didesnis – planuojamas namas 176,84 kv. metrų.

Vis dėlto, remiantis tais pačiais argumentais, kaip ir ankstesniu atveju, savivaldybė atleido nuo mokesčio tiek įmonę, tiek fizinį asmenį. Dabar jų pačių reikalas bus asfaltuoti kelią arba palikti jį tokį, koks yra dabar, akivaizdu, net nesitikint, kad kada nors jį sutvarkys savivaldybė.

 

Eglė KUKTIENĖ / RINKOS AIKŠTĖ

Titulinė Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...