Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Ne visoms karvėms nusišypso laimė emigruoti

2024/02/18


Karvių skaičiaus mažėjimas ir pienininkystės ūkių likvidavimas – šių dienų liūdna realybė. Kaip rodo statistika, ne visiems pienininkams nusišypso laimė karves parduoti į Lenkiją. Dalis gyvulių keliauja į skerdyklas.

Gyvulių mažėja

Statistikos duomenys rodo, kad nuo 2019 m. iki šių metų pradžios mažėjo ir galvijų, ir pieninių karvių. VĮ Žemės ūkio duomenų centras informuoja, kad 2019 m. gruodžio mėn. mūsų šalyje buvo laikomi 643 962 galvijai ir 242 135 pieninių veislių karvės, o 2023 m. gruodžio mėn. buvo laikoma 630 819 galvijų ir 213 506 pieninių veislių karvės.

Analizuojant statistinius duomenis, matyti, kad nemaža dalis pienininkystės ūkių karves parduoda mėsai. Praėjusių metų sausio–rugpjūčio mėn. Lietuvos įmonėse buvo paskersta 102 tūkst. galvijų, tai yra 5,96 proc. daugiau nei 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu. Daugiausia, arba 45 proc. visų paskerstų galvijų, sudarė karvės, 24 proc. – 12–24 mėn. amžiaus buliukai, 16 proc. – telyčios nuo 12 mėn. iki apsiveršiavimo, 10 proc. – buliai nuo 24 mėn. amžiaus ir tik 4 proc. – veršeliai iki 8 mėn., o 1 proc. – jaunų galvijų prieauglis nuo 8 iki 12 mėn.

Galvijų supirkimo kaina nėra aukšta. Praėjusių metų sausio–rugpjūčio mėn. vidutinė galvijų supirkimo kaina pagal skerdenų masę ir kokybę, palyginti su 2022 m. sausio–rugpjūčio mėn., sumažėjo 5,31 proc. ir sudarė 358 Eur/100 kg. Analizuojamu laikotarpiu Lietuvos įmonėse vidutinė galvijų gyvojo svorio supirkimo kaina siekė 171 Eur/100 kg, tai yra buvo 5,08 proc. žemesnė nei 2022 m. sausio–rugpjūčio mėn.

Niekas nesikeičia

Kaip „Ūkininko patarėjui“ sakė kalbinti pienininkai, laikas bėga, tačiau niekas nesikeičia – problemos kaip buvo, taip ir liko, o svarbiausia, kad pieno kaina iki šiol nesureguliuota, ji toliau mažėja. Todėl ūkininkai nebelaukia pavasario, likviduoja savo galvijų bandas – dairosi, kur jas parduoti. Po publikacijos „Valdžiai – stabilu, pienininkams – gilyn į duobę“ į ŪP paskambino keletas ūkininkų iš Žemaitijos. Jie teiravosi, kaip karvutes parduoti lenkams. „Gal galite pasakyti supirkėjų telefono numerius, norime lenkams parduoti daugiau nei 100 gyvulių. Nesitikime, kad Lietuvoje kas nors karves nupirks. Norėjome jas laikyti iki liepos mėnesio, tačiau trūksta pašarų. Jie – brangūs, todėl karvių laikyti neapsimoka“, – ŪP savo bėdas dėstė Petras Kovarskas.

Kitas to paties karšto ūkininkas Mindaugas Norgėla aiškino, kad pienininkai gavo sumažintas išmokas. Tie, kuriems nusišypsojo laimė, laukia nesulaukia paramos už gyvulių ganymą laukuose. Kai nėra pinigų, ūkininkus apima neviltis. „Įdomu, kiek Lietuvoje liks pieno ūkių? Taip atrodo, kad karvių fermos liks ne kiekviename rajone. Juk nyksta ūkiai, kurie vadinami mažiukais. O mažiukai – tai tie, kurie laiko po 150 karvių. Taip yra todėl, kad žemės ūkis neturi ateities vizijos. Juk valdžia sako, kad pieno krizės nėra. Tačiau ūkininkai karves parduoda. Jos išvažiuoja į Lenkiją. Dabar naikinama daug ūkių, todėl lenkai turi didelį pasirinkimą. Vienu metu už karvę lenkai siūlė 700–800 Eur“, – ŪP teigė M. Norgėla.

Ūkininkei Virginijai Krancevičienei neramu dėl ateities: „Gal ir gerai, kad karves parduodame lenkams, svarbu, jog jų neišvežame mėsai į skerdyklas. Bet kas bus toliau? Ar mes vis tenkinsime valdžiažmogių norus?“

Padėjo išparduoti karves

Skelbimų portaluose apstu gyvulių ieškančių pirklių. Vienas pirkėjas, perkantis gyvulius mėsai, kaip pats teigė, siūlo „aukštas“ kainas už gyvulius: už mėsinės karvės kilogramą – 1,80 Eur, už pieninių karvių – 1,70 Eur, už mėsinių telyčių – 2,20 Eur, už pieninių telyčių – 2 Eur, už mėsinių bulių – 2,25 Eur, už pieninių bulių – 2 Eur, už mėsinių veislių prieauglį – iki 2,40 Eur. Kiti siūlo dėl kainų tartis.

Kaip neapsigauti, kokį pirkėją pasirinkti? ŪP pabendravo su ūkininku, kuris nesiryžo gyvulių parduoti mėsai, nors finansiškai tai būtų buvę naudingiau. Raseinių r. ūkininkas Darius Gargasas ŪP pasakojo, kad sausio mėnesį jis padėjo išparduoti karvutes savo tėvui, atsisakiusiam nuostolingos veiklos. Karvės buvo parduotos labai greitai, per mažiau nei mėnesį. Didžiąją dalį nupirko lenkai, likusią – Raseinių r. žmonės. „Aš ne vienerius metus bendrauju su lenkais, pats savo ūkį turiu. Viena gyvulių supirkėja iš mūsų rajono su lenkais bendradarbiauja, tai visi, kas nori karves parduoti, pas ją registruojasi. Pirkėjai iš Lenkijos patys atvažiuoja, su jais tiesiogiai tariausi dėl kainų. Iš tėčio ūkio išsirinko jaunas karves, tinkančias robotizuotam ūkiui, sumokėjo po 900 Eur. Lenkai siūlo geresnes kainas nei lietuviai ir nė karto nieko neapgavo. Lietuviai kartais ir „apšauna“ – jie naudojasi situacija. Ir lenkai naudojasi situacija, bet ne taip skaudžiai. Jei gyvulius būtume pardavę mėsai, už juos būtume gavę daugiau, tačiau skaudu parduoti mėsai pieną duodančias karves“, – atvirai pasakojo vyras.

Kas ieško, tas randa

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Titulinė nuotr. – Už karvę, priklausomai nuo jos amžiaus, produktyvumo ir kitų faktorių, mokama 700–1 000 Eur, kartais – 1 500 Eur.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis