Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Neariamoji žemdirbystė atimant neakcizinius degalus

2022/09/30


Neariamajai žemdirbystei skatinti valdžia skyrė solidų 32 mln. Eur vertės paketą ir tikėjosi, kad įvyks proveržis. Artėja paraiškų rinkimo pabaiga, kapsi paskutinės dienos, tačiau ūkininkai nesiveržia dalyvauti šioje programoje. „Ūkininko patarėjui“ yra žinoma, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rengdama programos taisykles, neatsižvelgė į ūkininkų (gamybininkų) išsakytas pastabas ir parengė taisykles, prasilenkiančias su paramos idėja. Specialistai ir komentatoriai mano, kad ši programa patirs fiasko.

neariamoji žemdirbystė, paraiškų rinkimas, Martynas Puidokas, Ignas Jankauskas

Netyla diskusijos

ŪP dėmesį patraukė socialiniame tinkle „Facebook“ netylančios diskusijos apie Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimą dalyvauti priemonėje „Energiškai efektyvios ir klimatui palankios investicijos skatinant taikyti tiesioginę sėją žemės ūkio gamyboje“. LR Vyriausybės (LRV) premjerės patarėjas žemės ūkio klausimams Ignas Jankauskas savo socialinėje paskyroje kreipėsi į žemės ūkio viceministrą Paulių Astrauską bei Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus patarėją Zigmą Medingį, teiraudamasis, kaip sekasi skatinti neariamąją žemdirbystę Lietuvoje. „Paraiškų rinkimo etapas eina į pabaigą, 32 mln. Eur biudžetas tikrai pakankamas, kad įvyktų proveržis. Kaip sekasi?“ – savo „Facebook“ paskyroje rašo I. Jankauskas.

Pirmasis šį paklausimą pakomentavo Erikas Bėrontas, buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktorius, verslininkas. „Gerb. Ignai, LRV pateikiau ilgiausią raštą apie neariamąją žemdirbystę ir apie modernizavimo dabartinį rinkimą. Atsakau į jūsų klausimą. Nors medicina šiais laikais toli pažengusi, dėl impotencijos kenčia žemės ūkis. Ūkininkai „dėjo“ ant jūsų paramos. Neariamosios iš 32 mln. surinkta tik 1,3 mln.! O iš modernizavimo 105 mln. surinkta net 3 paraiškos!!! Oho kokia pagalba ūkininkams! Ūkininkams draudžiama pirkti traktorius, kombainus ir viską, ko reikia, o jūs norite proveržio. Gal jau galite kaip premjerės patarėjas žemės ūkio klausimais išsitraukti kumštį iš stalčiaus ar kelnių ir juo … per stalą nesusipratėliams?!“ – valdininkus plaka E. Bėrontas. Į tai I. Jankauskas atsakė, kad didžioji valdininkų bėda yra tame, jog jie pro savo kabineto langą mato asfaltą ir yra įsitikinę, kad apie žemės ūkį išmano daugiau už ūkininkus, ne vieną dešimtmetį dirbančius savo darbą.

Ar protinga prognozuoti?

Savo kolegas aukščiau minėtoje diskusijoje bandė ginti žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, porindamas, kad nepasibaigus kvietimui nėra protinga skaičiuoti, kiek bus pateikta paraiškų. „Jei nebus išnaudotos lėšos, bus kitas kvietimas. Juk turbūt visada 99 proc. paraiškų pateikiama paskutinėmis dienomis. Juk nei vienas pardavėjas jų nebegalėjo pateikti šiemet, neberašė komercinių, tai ir pastrigo... Padarytas taisyklių keitimas, kad projektą galima baigti įgyvendinti ir kitais metais“, – rašė E. Giedraitis. Apie paraiškų rinkimą savo nuomonę išsakė ir kitas žemės ūkio viceministras P. Astrauskas. „Neseku informacijos, kiek kiekvieną dieną yra surenkama paraiškų. Paraiškas renka ir vertina APVA. Pasibaigus projektui matysime tikruosius rezultatus“, – tvirtino viceministras.

ŪP kalbinti augalininkystės ūkių šeimininkai drąsiai išsakė savo nuomonę apie APVA kvietimą dalyvauti priemonėje „Energiškai efektyvios ir klimatui palankios investicijos skatinant taikyti tiesioginę sėją žemės ūkio gamyboje“. Kodėl jie neteikė paraiškų? Pagrindinė priežastis ta, kad neariamajai žemdirbystei skirti pinigai nebuvo nukreipti į neariamosios technologijos plėtrą. Anot pašnekovų, politikai šį klausimą bandė išspręsti kitaip: stengėsi padaryti taip, kad žemės ūkis dėl naujų technologijų pradėtų naudoti mažiau degalų. „Tai toks dalykas ir gavosi. Ūkininkai, kalbėdami apie šią technologiją, sakė, kad ja naudodamiesi gali sutaupyti šiek tiek degalų, bet ne tiek, kiek politikai norėtų. Toje vietoje atsirado takoskyra ir politikai padarė taip, kaip visą laiką, nes pas juos valdžia, pas juos galia. O ūkininkai protestuoja. Būna, kad jie protestuoja kojomis, o šiuo atveju jie neatėjo iki paraiškų atnešimo stadijos, nes jiems tai nenaudinga“, – savo nuomonę „Ūkininko patarėjui“ išsakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vadovas Raimundas Juknevčius.

Nepatogios taisyklės

 Kelmės ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas ŪP pasakojo, kad jų rajone prieš keletą dienų viešėjo žemės ūkio ministras, kuris ūkininkus supažindino su Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiu planu. „Susitikimo metu žemdirbiai kėlė klausimą, kaip bus su investicinėmis paramomis, kurių šaukimai baigsis rugsėjo 30 dieną? Ministras sakė, kad greičiausiai viskas bus gerai, nes pagal praktiką paraiškos „sukrenta“ paskutinę dieną. Jis problemų nemato. Man tai kelia abejonių, tačiau jei tai pasako mūsų valdžia, turime tikėti“, – kalbėjo M. Puidokas. Jis išsakė kitų savo rajono žemdirbių, laukusių minėtos programos, bet nedalyvavusių joje, poziciją. Ūkininkai mano, kad programai skirti pinigai tikrai nebus panaudoti, nes taisyklės – nepatogios. Realiai pasinaudojus parama, ūkininkams tektų atsisakyti didelės dalies beakcizių degalų. „Norėjome, kad ši programa būtų patraukli. Buvo suburta ūkininkų, specialistų ir ŽŪM darbuotojų darbo grupė, kurioje visi tardavosi, kaip tą programą paleisti, kaip ji turėtų atrodyti. Joje dalyvavo Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas, kuris jau turi tiesioginės sėjos sėjamąją. Jis išsakė savo pastabas. Aš taip pat dalyvavau tuose susirinkimuose, bet pamačiau, kad dalyvauti nėra prasmės, nes mūsų nelabai klausosi. A. Vanagas turėjo daugiau kantrybės... Tačiau viskas baigėsi tuo, kad jį iš tos grupės „išmetė“. Jam tiesiog nebeatsiųsdavo nuorodų, kad prisijungtų prie susitikimų“, – ŪP tvirtino M. Puidokas, pridurdamas, kad tokie dalykai kelia dviprasmiškų minčių. Jis įsitikinęs, kad kai kurie žemės ūkio specialistai, dirbantys ŽŪM, yra su išankstinėmis nuostatomis, su kuriomis galimai ir programas kuria. „Todėl neaišku, kam jie atstovauja. Nesuprantu, kam reikia viską taip sudėtingai daryti? Kodėl judama priešinga krypti-mi?“ – svarstė vyras. Anot M. Puidoko, Kelmės r. ūkininkas Donatas Vaičikauskas šios programos laukė nuo pavasario, bet tik laiką sugaišo, nes jos sulaukęs nusprendė neteikti paraiškos.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

  Redakcijos nuotraukos 2022.09.29 Jolita ŽURAUSKIENĖ ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: neariamoji žemdirbystė, paraiškų rinkimas, Martynas Puidokas, Ignas Jankauskas

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.
2023/01/27

Kviečia minėti Pasaulinę pelkių dieną

Artėjant Pelkių dienai, kuri minima vasario 2 d., Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) nori atkreipti visuomenės dėmesį į vertingų pelkių bei šlapmžemių apsaugą.