Neariamajai žemdirbystei skatinti valdžia skyrė solidų 32 mln. Eur vertės paketą ir tikėjosi, kad įvyks proveržis. Artėja paraiškų rinkimo pabaiga, kapsi paskutinės dienos, tačiau ūkininkai nesiveržia dalyvauti šioje programoje. „Ūkininko patarėjui“ yra žinoma, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rengdama programos taisykles, neatsižvelgė į ūkininkų (gamybininkų) išsakytas pastabas ir parengė taisykles, prasilenkiančias su paramos idėja. Specialistai ir komentatoriai mano, kad ši programa patirs fiasko.
Netyla diskusijos
ŪP dėmesį patraukė socialiniame tinkle „Facebook“ netylančios diskusijos apie Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimą dalyvauti priemonėje „Energiškai efektyvios ir klimatui palankios investicijos skatinant taikyti tiesioginę sėją žemės ūkio gamyboje“. LR Vyriausybės (LRV) premjerės patarėjas žemės ūkio klausimams Ignas Jankauskas savo socialinėje paskyroje kreipėsi į žemės ūkio viceministrą Paulių Astrauską bei Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus patarėją Zigmą Medingį, teiraudamasis, kaip sekasi skatinti neariamąją žemdirbystę Lietuvoje. „Paraiškų rinkimo etapas eina į pabaigą, 32 mln. Eur biudžetas tikrai pakankamas, kad įvyktų proveržis. Kaip sekasi?“ – savo „Facebook“ paskyroje rašo I. Jankauskas.
Pirmasis šį paklausimą pakomentavo Erikas Bėrontas, buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktorius, verslininkas. „Gerb. Ignai, LRV pateikiau ilgiausią raštą apie neariamąją žemdirbystę ir apie modernizavimo dabartinį rinkimą. Atsakau į jūsų klausimą. Nors medicina šiais laikais toli pažengusi, dėl impotencijos kenčia žemės ūkis. Ūkininkai „dėjo“ ant jūsų paramos. Neariamosios iš 32 mln. surinkta tik 1,3 mln.! O iš modernizavimo 105 mln. surinkta net 3 paraiškos!!! Oho kokia pagalba ūkininkams! Ūkininkams draudžiama pirkti traktorius, kombainus ir viską, ko reikia, o jūs norite proveržio. Gal jau galite kaip premjerės patarėjas žemės ūkio klausimais išsitraukti kumštį iš stalčiaus ar kelnių ir juo … per stalą nesusipratėliams?!“ – valdininkus plaka E. Bėrontas. Į tai I. Jankauskas atsakė, kad didžioji valdininkų bėda yra tame, jog jie pro savo kabineto langą mato asfaltą ir yra įsitikinę, kad apie žemės ūkį išmano daugiau už ūkininkus, ne vieną dešimtmetį dirbančius savo darbą.
Savo kolegas aukščiau minėtoje diskusijoje bandė ginti žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, porindamas, kad nepasibaigus kvietimui nėra protinga skaičiuoti, kiek bus pateikta paraiškų. „Jei nebus išnaudotos lėšos, bus kitas kvietimas. Juk turbūt visada 99 proc. paraiškų pateikiama paskutinėmis dienomis. Juk nei vienas pardavėjas jų nebegalėjo pateikti šiemet, neberašė komercinių, tai ir pastrigo... Padarytas taisyklių keitimas, kad projektą galima baigti įgyvendinti ir kitais metais“, – rašė E. Giedraitis. Apie paraiškų rinkimą savo nuomonę išsakė ir kitas žemės ūkio viceministras P. Astrauskas. „Neseku informacijos, kiek kiekvieną dieną yra surenkama paraiškų. Paraiškas renka ir vertina APVA. Pasibaigus projektui matysime tikruosius rezultatus“, – tvirtino viceministras.
ŪP kalbinti augalininkystės ūkių šeimininkai drąsiai išsakė savo nuomonę apie APVA kvietimą dalyvauti priemonėje „Energiškai efektyvios ir klimatui palankios investicijos skatinant taikyti tiesioginę sėją žemės ūkio gamyboje“. Kodėl jie neteikė paraiškų? Pagrindinė priežastis ta, kad neariamajai žemdirbystei skirti pinigai nebuvo nukreipti į neariamosios technologijos plėtrą. Anot pašnekovų, politikai šį klausimą bandė išspręsti kitaip: stengėsi padaryti taip, kad žemės ūkis dėl naujų technologijų pradėtų naudoti mažiau degalų. „Tai toks dalykas ir gavosi. Ūkininkai, kalbėdami apie šią technologiją, sakė, kad ja naudodamiesi gali sutaupyti šiek tiek degalų, bet ne tiek, kiek politikai norėtų. Toje vietoje atsirado takoskyra ir politikai padarė taip, kaip visą laiką, nes pas juos valdžia, pas juos galia. O ūkininkai protestuoja. Būna, kad jie protestuoja kojomis, o šiuo atveju jie neatėjo iki paraiškų atnešimo stadijos, nes jiems tai nenaudinga“, – savo nuomonę „Ūkininko patarėjui“ išsakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vadovas Raimundas Juknevčius.
Kelmės ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas ŪP pasakojo, kad jų rajone prieš keletą dienų viešėjo žemės ūkio ministras, kuris ūkininkus supažindino su Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiu planu. „Susitikimo metu žemdirbiai kėlė klausimą, kaip bus su investicinėmis paramomis, kurių šaukimai baigsis rugsėjo 30 dieną? Ministras sakė, kad greičiausiai viskas bus gerai, nes pagal praktiką paraiškos „sukrenta“ paskutinę dieną. Jis problemų nemato. Man tai kelia abejonių, tačiau jei tai pasako mūsų valdžia, turime tikėti“, – kalbėjo M. Puidokas. Jis išsakė kitų savo rajono žemdirbių, laukusių minėtos programos, bet nedalyvavusių joje, poziciją. Ūkininkai mano, kad programai skirti pinigai tikrai nebus panaudoti, nes taisyklės – nepatogios. Realiai pasinaudojus parama, ūkininkams tektų atsisakyti didelės dalies beakcizių degalų. „Norėjome, kad ši programa būtų patraukli. Buvo suburta ūkininkų, specialistų ir ŽŪM darbuotojų darbo grupė, kurioje visi tardavosi, kaip tą programą paleisti, kaip ji turėtų atrodyti. Joje dalyvavo Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas, kuris jau turi tiesioginės sėjos sėjamąją. Jis išsakė savo pastabas. Aš taip pat dalyvavau tuose susirinkimuose, bet pamačiau, kad dalyvauti nėra prasmės, nes mūsų nelabai klausosi. A. Vanagas turėjo daugiau kantrybės... Tačiau viskas baigėsi tuo, kad jį iš tos grupės „išmetė“. Jam tiesiog nebeatsiųsdavo nuorodų, kad prisijungtų prie susitikimų“, – ŪP tvirtino M. Puidokas, pridurdamas, kad tokie dalykai kelia dviprasmiškų minčių. Jis įsitikinęs, kad kai kurie žemės ūkio specialistai, dirbantys ŽŪM, yra su išankstinėmis nuostatomis, su kuriomis galimai ir programas kuria. „Todėl neaišku, kam jie atstovauja. Nesuprantu, kam reikia viską taip sudėtingai daryti? Kodėl judama priešinga krypti-mi?“ – svarstė vyras. Anot M. Puidoko, Kelmės r. ūkininkas Donatas Vaičikauskas šios programos laukė nuo pavasario, bet tik laiką sugaišo, nes jos sulaukęs nusprendė neteikti paraiškos.
Redakcijos nuotraukos 2022.09.29 Jolita ŽURAUSKIENĖ ŪP korespondentė
Susijusios temos - skaitykite: neariamoji žemdirbystė, paraiškų rinkimas, Martynas Puidokas, Ignas Jankauskas