Parduoda visą melžiamų karvių bandą
Telšių rajono Upynos seniūnijos ūkininkas, „Metų ūkio 2023“ dalyvis Alvydas Šimkus su žmona Ona, įvertintas už ilgametį triūsą, pasirinkimą ir ryžtą kurtis ir dirbti kaime, nusprendė atsisakyti melžiamų karvių. Visų 90, ir iš karto.
Priežasčių – ne viena. Menkos pieno supirkimo kainos, pasak patyrusio, tris dešimtmečius ūkininkaujančio A. Šimkaus, tikrai ne pati rimčiausia, nors ir svari, priežastis.
„Pieno supirkimo kainos tai kyla, tai krenta, tai vėl į vieną ar į kitą pusę svyruoja. Dėl to karvių neparduočiau. Bet yra ir kitų bėdų. Bene didžiausia – nėra kam dirbti, mirtinai trūksta darbininkų. Jei būtų atsakingų, dirbti norinčių žmonių, tikrai gyvulius laikyčiau tol, kol mane patį urnoje arba grabe išneštų“, – vaizdingai „Ūkininko patarėjui“ pasakojo A. Šimkus, savo bandą 1992-aisiais pradėjęs gausinti nuo penkių telyčių. Šimkų ūkyje dabar dirba iki 12 darbininkų, bet dažnai pačiam šeimininkui tenka vis su pirštu parodyti, kur, ką ir kaip dirbti...
Dar viena bėda, pasak ūkininko, su žemdirbiais nesikalbanti, nesiskaitanti Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Išmokėta „paramos“ 18 mln. Eur. Kam – ūkininkas nežino. Jis pats nė cento negavęs.
Jei melžiamas karves parduotų mėsai, pasak redakcijos pašnekovo, nupirktų tuoj pat. Bet ūkininkas parduoda veislinę bandą – nuo mažiausio veršiuko, penkių dešimčių telyčių iki seniausios karvės, kad ferma liktų tuščia.
„Skambina ir nori pirkti, pavyzdžiui, 20 melžiamų karvių. Neparduosiu dalimis. Domisi ir visa banda, tiesa, nesmarkiai. Aš suprantu – nemenki pinigai už tiek galvijų“, – pasakojo Upynos seniūnijos ūkininkas. Jei greitai neatsiras rimto visos bandos pirkėjo, A. Šimkus dar metus kitus išlaikys savo gyvuliukus. Pašarų turi priruošęs bent porai žiemų. Šimkų banda yra išskirtinė, karvės turi A2A2 geną, reiškiantį, kad pienas tinkamas net alergiškiems žmonėms.
Kas išgelbėtų kaimą?
Nors ir atsisakęs visų gyvulių, A. Šimkus ūkininkaus ir toliau – dirbs apie 200 ha žemės, iš kurių – 130 ha nuosavos. „Jei parduosiu karves, mano gyvenamajame Gintenių kaime jau nebeliks nė vieno gyvulio. Kaimas bus išskirtinis visoje Lietuvoje. Katinus milšam“, – žemaitiškai užtvirtino ūkininkas.
Nedidele, bet problema A. Šimkus įvardijo ir savo amžių. O. ir A. Šimkai užaugino keturis vaikus, bet nė vienas jų neliko kaime, prie ūkio, ir ūkininkavimo tradicijų nebetęs...
Problemas vardijęs ūkininkas svarstė, kas galėtų išgelbėti kaimą. „Karas ir maras. Du baisūs dalykai. Ir iš to atsirandantis dar baisesnis dalykas – badas. O dabar esame visko pertekę. Aš taip manau“, – sakė A. Šimkus.
Liūdna
Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,
„Ūkininko patarėjas” Nr. 126, 2023 m. lapkričio 9 d.
Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.
Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.
Zitos DARGIENĖS ir „Telšių žinių“ nuotraukos
Titulininėje nuotr. – „Metų ūkio 2023“ konkurse Šimkų ūkis įvertintas už ilgametį triūsą, pasirinkimą ir ryžtą kurtis bei dirbti kaime.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.