Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Nelaimę Alytuje išprovokavo tarpinstitucinės džiunglės

2019/11/07

Dešimt dienų liepsnojęs ir pagaliau užgesintas padangų gaisras Alytuje toliau kelia aistras. Žmonės dėkingi ugniagesiams už pasiaukojamą darbą, miesto merui – už vadovavimą likviduojant gaisrą ir informuojant visuomenę. Tačiau pasigesta sostinės valdžios dėmesio. Vilniuje manyta, jog degančios padangos – lokalus įvykis, dzūkai susitvarkys patys.

Pažiūrėta pro pirštus

„Gaisro sudėtingumą lėmė tai, jog Alytaus įmonėje buvo viršytas ribinis perdirbti surinktų padangų kiekis, – sako beveik du dešimtmečius Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (PAGD) vadovavęs generolas Remigijus Baniulis. – Leidimus veiklai buvusio medvilnės kombinato pastate išdavė savivaldybė, suderinusi tai su aplinkosaugininkais, o priešgaisrinės apsaugos specialistų tik buvo paklausta, ar jie neprieštaraus“.

Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje 439 įmonės gali vykdyti naudotų padangų apdorojimo veiklą. Iš jų oficialiai veikia tik šešios: Gargžduose, Šiauliuose, Zarasų mieste bei rajone, Elektrėnuose ir Alytuje.

Praėjusį antradienį R. Baniulis dalyvavo Vidaus reikalų ministerijoje vykusiame pasitarime. „Nei naujų įstatymų, nei teisės aktų kurti nereikia, tiesiog reikia skaityti ir laikytis jau priimtų, aiškių ir griežtų priešgaisrinės saugos taisyklių, – įsitikinęs generolas R. Baniulis. – Būtent dėl nerūpestingo valdininkų požiūrio padangų gaisrui Alytuje nebuvo suteikta aukščiausia kategorija. Ne paskutinį vaidmenį lėmė ir tai, jog ir Vidaus reikalų ministerijos, ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovai eiti savo pareigas pradėjo visiškai neseniai“.

Tuomečio PAGD vadovo R. Baniulio iniciatyva dar 2013 m. buvo patvirtinti Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų atliekamų gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų organizavimo nuostatai, kuriuose aiškiai išdėstyta, jog gaisrai pagal pajėgų išsiuntimo numerį (PIN) skirstomi į šešias kategorijas. Aukščiausia kategorija – 5 PIN – suteikiama tokiems gaisrams, į kuriuos siunčiama daugiau nei 10 autocisternų. Ir jei suteikiama ši kategorija, pagal nuostatas, gesinant gaisrą vadovauja ne tik apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas, bet privalo įsitraukti ir PAGD direktorius ir jo pavaduotojas. Taip pat turi būti pasitelkta visa turima įranga, užtikrinanti ugniagesių saugumą ir aprūpinimą.

„Padangų ir iš jų perdirbto produkto degimo specifika skiriasi, – pasakoja generolas R. Baniulis. – Susmulkintas padangas gesinti sudėtingiau“.

Visą straipsnį skaitykite ŪP nr. 125, p. 1-4

Justinas ADOMAITIS ŪP korespondentas
Dalintis