Specialistės teigimu, puošniausioji puansetija (Poinsetia pulcherrima) – lepus augalas, mėgsta šviesias ir šiltas (18–22°C) patalpas, nes jų gimtinėje būna apie 28 °C šilumos, o žemiausia apie 18°C. Joms tinkamiausia rytinė ir vakarinė palangė arba augalų stalelis prie pat lango. Karpažole dar vadinamą augalą būtina saugoti nuo šalčio ir skersvėjų, laistyti tik šiltu kambario temperatūros vandeniu. Nepamirškite, kad žemesnėje nei 15 ºC patalpoje augalas gelsta, meta lapus.
Sausio pabaigoje išblunka viršutinių lapų spalva, ištįsta ūgliai, ima kristi lapai – tai reiškia, kad prasideda netrumpas augalų poilsio laikotarpis, trunkantis apie 3 mėnesius. Ramybės metu J. Varkulevičienė pataria juos laikyti vėsesnėje (12–15 °C) ir nebūtinai šviesioje vietoje, beveik nelaistyti, kad nukristų lapai.
Balandžio pradžioje specialistė pataria belapius stiebus patrumpinti iki 15 cm ilgio (palikti su 2–3 pumpurais) ir nugenėtus augalus persodinti į didesnį vazoną su žydinčioms gėlėms skirtu humusingu ir puriu substratu. Tinka žemių mišinys iš lapinės, kompostinės žemės, nurūgštintų durpių ir smėlio (2:1:1:0,5), kurio pH 6–6,5.
„Sodinkite atsargiai, substrato vazone nespauskite, nes nulūžus šaknims, išbėga daug sulčių ir augalai nusilpsta, – perspėja specialistė. – Po persodinimo karpažolę perneškite į šiltą, 20–22 °C, ir šviesią vietą, pradėkite gausiau, bet rūpestingai laistyti. Augalai labai jautrūs drėgmės pertekliui, tačiau ir perdžiovinti negalima. Laistykite 18–20 °C vandeniu, nes nuo šalto vandens gali pradėti pūti šaknys ir kristi lapai.”
Pradėjus ūgliams augti, augalą pradėkite tręšti. Naudokite žydinčioms gėlėms skirtas arba universalias trąšas. Jauniems augalams trąšų tirpaluose turi būti daugiau azoto, vėliau formuojantis žiedams – fosforo, o prieš pradedant spalvintis pažiedlapiams – kalio.
Pasak J. Varkulevičienės, karpažolės stiebiasi greitai, gali užaugti net iki 40–50 cm aukščio. Todėl jauniems ūgliams išauginus po 4–5 lapus, viršūnes nuskinkite, kad augalas šakotųsi ir suformuotų gražų kompaktišką krūmelį. O prieš Kalėdas, trumpėjant dienoms, vėl sulauksite spalvingo stebuklo.
„Būkite atsargūs – pažeistose puošniausiosios karpažolės stiebo ir lapų vietose išsiskiria baltos lyg pienas sultys. Jos nuodingos, gali sudirginti odą, akis, burnos gleivinę, – perspėja ir patirtimi dalijasi oranžerijos specialistė. – Visus priežiūros darbus dirbkite mūvėdami pirštines.“
Neleiskite vaikams šių augalų liesti ir su jais žaisti, o jei turite gyvūnėlių, pasirūpinkite, kad jie nepasiektų karpažolių.
Specialistė atkreipia dėmesį į dar vieną augalo savybę. Kalėdų žvaigždė ne tik puošia aplinką, bet ir sugeria kenksmingas chemines medžiagas, aktyvina širdies veiklą, gerina kraujotaką, išsklaido slogią nuotaiką. Į NASA tyrimais pripažintų geriausiai orą švarinančių augalų grupę patenka ir puošniausioji karpažolė, kuri sugeria 4 μg/val. formaldehido.
„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ
Rūtos Antanaitienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.