Columbus +26,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 22 Geg 2024
Columbus +26,1 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 22 Geg 2024

Netikslios žemės sklypų ribos: galimos pasekmės ir sprendimo būdai

2024/04/30


Nesutarimai su kaimynais, daug laiko ir finansinių išlaidų galintys pareikalauti teisminis bylinėjimasis, stringantys turto pardavimo procesai – tai  tik keletas nemalonumų, gresiančių savininkams žemės sklypų, kurių ribos yra netikslios ir koreguotinos. Pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkančio Registrų centro specialistai dalinasi patarimais, kaip patikrinti, ar žemės sklypo riba yra tiksliai nustatyta ir įregistruota, ir ką daryti tais atvejais, kai duomenys apie žemės sklypą turėtų būti tikslinami.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje egzistuoja per 50 tūkst. žemės sklypų, kurių ribos Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje pažymėtos kaip koreguotinos. Be to, dar yra apie 2 tūkst. žemės sklypų, kurių ribos apskritai nėra pažymėtos kadastro žemėlapyje, tad nėra aiški nei tiksli šių sklypų lokacija, nei jų ribos.

„Žemės sklypų, kurių ribos yra koreguotinos ar apskritai nepažymėtos Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje, savininkai, neatlikę reikiamų veiksmų rizikuoja susidurti su nepatogumais, norėdami parduoti tokį žemės sklypą ar jo dalį. Be to, gali kilti daug laiko, finansų ir kantrybės galintis pareikalauti bylinėjimasis su gretimų sklypų savininkais. Taip pat gali kilti nesusipratimų dėl žemės sklypo vertės, tikslios jo lokacijos, nuosavybės identifikavimo ar netgi tokių kuriozinių situacijų, kai asmeniui gali tekti atsakomybė už kaimyno žemės sklypo nepriežiūrą“, – galimas pasekmes vardina Registrų centro Registrų tvarkymo direktorius Kazys Maksvytis.

...savininkai, neatlikę reikiamų veiksmų rizikuoja susidurti su nepatogumais, norėdami parduoti tokį žemės sklypą ar jo dalį. Be to, gali kilti daug laiko, finansų ir kantrybės galintis pareikalauti bylinėjimasis su gretimų sklypų savininkais. Taip pat gali kilti nesusipratimų dėl žemės sklypo vertės, tikslios jo lokacijos, nuosavybės identifikavimo...

Jis primena, kad Nekilnojamojo turto kadastro duomenimis naudojasi įvairios institucijos ir kiti asmenys, pavyzdžiui, matininkai, savivaldybės, nekilnojamojo turto agentūros, projektuotojai ar privatūs asmenys. Dėl šios priežasties labai svarbu, kad žemėlapyje esanti informacija būtų aktuali, išsami ir tvarkinga.

Kaip pasitikrinti, ar mano sklypo ribos yra tikslios?

Paprasčiausiais būdas pasitikrinti, ar žemės sklypo ribos yra tikslios yra Registrų centro sukurtas geoinformacinės aplinkos žemėlapis REGIA. Žemėlapio dešinėje esančioje meniu juostoje tereikia pažymėti „Nekilnojamojo turto objektai" ir „Sklypų ribos".

Suradus konkretų žemės sklypą pagal jo koordinates ar adresą, žemės sklypo ribos bus pažymėtos viena iš trijų spalvų. Žalsva (elektrine) spalva žymimos sklypų ribos, nustatytos kadastriniais matavimais – toks žymėjimas reiškia, kad sklypo ribos yra tikslios ir jų tikslinti nereikia. Geltona spalva žymimos sklypų ribos, nustatytos preliminariais matavimais, kurie atlikti palyginti seniai ir jas derėtų patikslinti, nes gali būti, kad žemės sklypas plane įbraižytas ne toje vietoje, kur turėtų būti. Oranžinė spalva indikuoja žemės sklypus, kurių ribos yra koreguotinos.

„Daugeliu atveju, kai žemės sklypo ribos yra koreguotinos, nustatytos preliminariais matavimais ar apskritai nepažymėtos, sklypo savininkas turėtų kreiptis į matininką, kad šis atnaujintų žemės sklypo planą ir paruoštų duomenis taip, kad jie būtų tinkami registruoti Nekilnojamojo turto kadastre“, – pataria Registrų centro Registrų tvarkymo direktorius K. Maksvytis.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje yra įregistruota daugiau kaip 2,5 mln. žemės sklypų. Registruojant žemės sklypus į Nekilnojamojo turto kadastrą įrašomi žemės sklypo kadastro duomenys, apibūdinantys žemės sklypo buvimo vietą, gamtines ir ūkines žemės savybes.

 

Registrų centro informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...