Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Niekada nevėlu papuošti balkoną

2023/07/07


Kai vasaros saulė šildo vis labiau, norisi grožėtis gau­siai žydinčiais augalais. Jei neturite nuosavo sklypo, galite apsodinti bent balkoną. Akį jame džiugins ir gėlių žiedai, ir uogos, ir daržovės. Tačiau sukurti gražų vaizdą – nelengva užduotis. Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė pataria, kaip balkonus papuošti žydinčiais augalais, sukom­ponuoti stilingas kompozicijas ir kokių klaidų vengti.

Daugelis balkonuose kabina lovelius. Kokie augalai auga geriausiai ir reika­lauja mažiausiai priežiūros?

Loveliuose yra labai ribotas kiekis že­mių, todėl gėlės turi būti gana atsparios sausrai. Galima išskirti žolinius augalus: ašuotę (stipa), eraičinus (festuca), mėlitus (sesleria), petunijas (petunia). Iš gėlių tinka sodinti pelargonijas (pelargonium).

Kadangi loveliai dažniausiai kabinami ant palangės arba turėklo krašto, rekomen­duoju įkomponuoti ir aukštyn augančių žalumynų, lovelis atrodys dekoratyvus iš visų pusių, gausesnis ir turtingesnis.

Į ką dar reikėtų atsižvelgti, renkantis lovelius?

Būtina apžiūrėti jų karkasą. Tai svarbu, nes ilgi loveliai ties viduriu gali išsilenkti, jei nėra sutvirtinimų. Patariu rinktis ko­kybiškus ir brangesnius, juos naudosite daug metų. Iš firmų, kurių produkciją pati naudoju, galiu išskirti itališką prekės ženklą „Teraplast“. Labai svarbu, kad loveliuose būtų anga vandeniui nubėgti, antraip žemė drėks, o gėlių šaknys gali pradėti pūti. Tai taikoma ir vazonams. Sodinant gėles į lovelius, žemių pripilama paliekant laisvos vietos per porą pirštų nuo viršaus.

Kitaip žemės byrės per kraštus, o laistant į šonus tekės vanduo.

balkoninės gėlės
Į balkono vidų svyrančius augalus paprasčiau laistyti ir prižiūrėti.

Kaip loveliuose suderinti kelių rūšių gėles? Kaip išvengti vizualinio triukšmo?

Siūlau derinti pagal spalvas. Labai gerai taikyti jau išbandytas ir laiko patikrintas spalvų derinimo kompozicijas. Klasikinis ir visada gražiai atrodantis derinys – rau­donos pelargonijos, baltos bakopos ir sidabriniai šlamučiai. Modernesnis varian­tas: violetinės bakopos, baltos karpažolės, ašuotės.

Geriausia rinktis dvi skirtingas spalvas. Naudojantis spalvų ratu, galima pasi­žiūrėti, kurios yra gretimos, ir derinti. Pavyzdžiui, violetinė ir rožinė, violetinė ir mėlyna, raudona ir rožinė. Taip pat patarčiau komponuoti visas neutralias spalvas, jų tikrai niekada nebus per daug. Tai žalia, balta, pilka, ruda. Norint derinti daugiau spalvų, būtų gerai susipažinti su šiuo mokslu išsamiau.

Populiarios kompozicijos tiek vazo­nuose, tiek loveliuose. Kokių taisyklių reikėtų laikytis kuriant lovelyje, o kokių – vazone?

Kompozicija formuojama atsižvelgiant į tris pagrindinius faktorius: apšvietimą, maisto medžiagas, drėgmę. Kai įvertina­me, kokie augalai gali išgyventi esant tam tikroms sąlygoms, galima komponuoti.

Pagal augalų aukštį dažniausiai tokią kompoziciją sudaro trys sluoksniai. Pir­masis – svyrantys augalai, jų paskirtis yra pridengti vazono ar lovelio kraštą.

Antrasis sluoksnis – užpildantieji, daž­niausiai vidutinio ūgio augalai. Trečiasis sluoksnis – dėmesį atkreipiantis akcenti­nis augalas. Dažniausiai tai aukščiausias augalas visoje kompozicijoje.

balkoninės gėlės
Labai svarbu, kad loveliuose būtų anga vandeniui nubėgti, antraip žemė drėks, o gėlių šaknys gali pradėti pūti.

Vis dažniau balkonuose matome daugiametes gėles, madinga vazonuose auginti net medelius. Ką rekomenduo­jate rinktis?

Daugiamečiai augalai yra ekonomiš­kesnė ir ekologiškesnė alternatyva jau nusibodusiems vienmečių gėlių deriniams. Ekonomiškesnė, nes nereikia metai iš metų sodinti. Ekologiškesnė, nes daugiamečiai augalai nereikalauja tiek trąšų, kiek vien­mečių gėlių kompozicijos.

Medžiai labai tinka didesniam vazonui, ypač kai norime atsitverti nuo kaimynų langų. Galima sodinti beržus, pušis, medlievas, lanksvas, sedulas, šaltalankius, kadagius, putinalapius pūslenius. Šiais laikais pasirinkimo daug.

Ar verta balkone auginti valgomus augalus: braškes, žemuoges ir pan.? Ar galima juos gražiai suderinti su gėlėmis?

Tikrai verta. Ypač smagu auginti remon­tantines braškių ir žemuogių veisles. Jas galima derinti su prieskoniniais augalais: čiobreliais, mėtomis, melisomis, levando­mis, krapais ir kt. Išgausite dekoratyvesnį vaizdą, jei juos pasodinsite su vienmetėmis gėlėmis. Puikiai tinka bakopos, šalavijai, gludai. Derinant gėles su valgomais au­galais, negalėsite jų tręšti arba uogas ir prieskoninius augalus sodinkite atskiruose vazonėliuose ar loveliuose.

balkoninės gėlės
Kompozicijoje dažniausiai yra trys sluoksniai. Pirmasis – svyrantys augalai, antrasis – užpildantys augalai. Trečiasis – akcentinis augalas.

Ar reikėtų augalus derinti prie balko­no aplinkos: fasado, baldų? Kokias gėles rinktis, jei balkonas yra senamiestyje, kur daug puošybos elementų, arba jei namas modernus?

Tai tikrai svarbus aspektas. Labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į namo fasado spalvą, tačiau svarbu ir palangės, balkono forma ar konstrukcija.

Jei išorė šviesi, derėtų rinktis daugiau tamsesnių augalų. Taip daroma, kad, žiūrint iš toliau, spalvos nesusilietų. Jeigu fasadas tamsus, labai tiks pilki, balti ar kiti šviesūs žiedynai. Fasadui, gausiai deko­ruotam puošybos elementais, labiau tiks nuosaikesnė kompozicija, kurioje viena ar kelios spalvos, mažesnė žiedų formų įvairovė. Taip neužgožiamas puošnus fasadas.

Kaip priderinti lauko indų formą prie balkono stiliaus?

Pirmiausia atsižvelkite į fasado stilių. Jeigu namas ir balkonas klasikinio stiliaus, labai tiks klasikinių, apvalių formų vazonai su ornamentika. Puikiai atrodys natūralių medžiagų – terakotos ar molio. Jeigu balkonas ir fasadas modernus, geriau rinktis griežtų, laužytų formų, moderniai atrodančius vazonus, juos derinti prie balkono rėmų ar fasado.

Kokias gėles derėtų auginti, jei bal­konas apšviestas saulės (rytinė, pietinė pusė), o kokias – jei daugiausia pavėsis (vakarų, šiaurės pusė)?

Saulėje puikiai jaučiasi pelargonijos, bakopos, surfinijos, ipomėjos, karpažolės, šalavijai, jurginai, katžolės, levandos, ašuotės, eraičinai, gvazdikai. Rytiniuose ir vakariniuose balkonuose, kur saulė šviečia pirmoje arba antroje dienos pu­sėje ir daugiausiai būna pavėsis, sodinti lobelijas, spriges, margenius, melsves, tiareles, alūnes, hakones, kiškiagrykius, paparčius, eleborus, begonijas, fuksijas.

balkoninės gėlės
Puikus pasirinkimas – raudonos pelargonijos. Ypač tinka prie šviesaus klasikinio fasado.

Neretai balkonuose augalai auga tiek į vidų, tiek į išorę (į išorę labiau atviruose balkonuose). Ar svarbu, į kurią pusę svyra gėlės?

Augalai natūraliai stiebiasi į saulę, tai dažniausiai būna išorinė balkono ar terasos dalis. Tai natūralūs procesai, kurių kontroliuoti negalite. Tiesa, galite bent kartą per savaitę apsukti lovelį ar vazoną, juk visada smagiau matyti visas gėles. Balkone augalai neapsaugoti nuo pavojingų lauko sąlygų (liūčių, krušos, vėjo). Jei balkonas neįstiklintas ir gėlės svyra žemyn į išorę, jas gali smarkiai pažeisti, pavyzdžiui, petunijos, surfinijos neatsparios vėjams.

Kokios vyrauja balkono gėlių mados? Ar verta jų paisyti?

Šiuo metu labai madinga į vienmečių augalų kompoziciją įtraukti žolinių, dau­giamečių gėlių ir net valgomųjų augalų. Ši tendencija puiki dėl to, kad sutaupoma laiko, pinigų (daugiamečių augalų nereikia persodinti), reikalauja mažiau priežiūros.

Augindami daugiamečius augalus lau­ko induose, perkame mažiau sodinukų, naudojame mažiau trąšų, nes daugiame­čių nebūtina intensyviai maitinti. Žymiai smagiau metai iš metų stebėti, kaip augalas auga, plečiasi. Todėl, manau, ne tik reikia vadovautis šia mada, bet mažiau naudoti trąšų, insekticidų ir kitų žalingų gamtai pre­paratų. Visada geriau leisti augalams augti, vabzdžiams maitintis, mums lieka džiaugtis, kad galime gamtos grožį stebėti iš arti.

braškės balkone
Jei neturite daržo, tikrai verta balkone auginti braškių.

Galbūt turite patarimų, kaip prižiūrėti vienmetes balkonų gėles, kad džiugintų visą vasarą?

Norint, kad jos nepertraukiamai žydėtų, reikia nepamiršti jų intensyviai maitinti. Dažniausiai tai darome pirkdami specialias žydėjimą skatinančias trąšas, tik svarbu jas naudoti pagal instrukciją. Nuolat liedami ir tręšdami užtikriname, kad gėlės ištisai žydėtų. Kai kurioms vienmetėms gėlėms būtina nuskabyti nužydėjusius žiedus (pa­vyzdžiui, petunijoms, surfinijoms), todėl šio proceso nereikėtų vengti, nes gėlės labiau vešės. Visus šiuos darbus reikėtų atlikti bent kartą per savaitę, o laistyti gali tekti kiekvieną dieną.

Kokių klaidų dažniausiai padarome balkone augindami augalus?

Dažniausiai suklystama renkantis au­galus. Pavyzdžiui, prie modernaus fasado sodinamos ramunėles primenančios gėlės, kai reikėtų rinktis ką nors naujoviškesnio. Dažnai pamirštama suderinti spalvas arba jų pasirenkama per daug.

Daugiausia priežiūros problemų kyla, kai išvykstama atostogauti dviem savaitėms ir tikimasi, kad gėlės išgyvens svilinant 30 °C karščiams. Deja, dažniausiai po kelionės paaiškėja, kad taip neįvyko. Taigi, išvyks­tant ilgiau, reikėtų pasirūpinti, kas galės palaistyti augalus.

Įvardykite 5 lengviausiai balkone auginamas gėles.

Pelargonijos, bakopos, gaurės, šlamu­čiai, karpažolės.

 

„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ

Linos PUODŽIŪTĖS-RAGAUSKIENĖS ir 123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...