Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024
Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024

Niekada nevėlu papuošti balkoną

2023/07/07


Kai vasaros saulė šildo vis labiau, norisi grožėtis gau­siai žydinčiais augalais. Jei neturite nuosavo sklypo, galite apsodinti bent balkoną. Akį jame džiugins ir gėlių žiedai, ir uogos, ir daržovės. Tačiau sukurti gražų vaizdą – nelengva užduotis. Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė pataria, kaip balkonus papuošti žydinčiais augalais, sukom­ponuoti stilingas kompozicijas ir kokių klaidų vengti.

Daugelis balkonuose kabina lovelius. Kokie augalai auga geriausiai ir reika­lauja mažiausiai priežiūros?

Loveliuose yra labai ribotas kiekis že­mių, todėl gėlės turi būti gana atsparios sausrai. Galima išskirti žolinius augalus: ašuotę (stipa), eraičinus (festuca), mėlitus (sesleria), petunijas (petunia). Iš gėlių tinka sodinti pelargonijas (pelargonium).

Kadangi loveliai dažniausiai kabinami ant palangės arba turėklo krašto, rekomen­duoju įkomponuoti ir aukštyn augančių žalumynų, lovelis atrodys dekoratyvus iš visų pusių, gausesnis ir turtingesnis.

Į ką dar reikėtų atsižvelgti, renkantis lovelius?

Būtina apžiūrėti jų karkasą. Tai svarbu, nes ilgi loveliai ties viduriu gali išsilenkti, jei nėra sutvirtinimų. Patariu rinktis ko­kybiškus ir brangesnius, juos naudosite daug metų. Iš firmų, kurių produkciją pati naudoju, galiu išskirti itališką prekės ženklą „Teraplast“. Labai svarbu, kad loveliuose būtų anga vandeniui nubėgti, antraip žemė drėks, o gėlių šaknys gali pradėti pūti. Tai taikoma ir vazonams. Sodinant gėles į lovelius, žemių pripilama paliekant laisvos vietos per porą pirštų nuo viršaus.

Kitaip žemės byrės per kraštus, o laistant į šonus tekės vanduo.

balkoninės gėlės
Į balkono vidų svyrančius augalus paprasčiau laistyti ir prižiūrėti.

Kaip loveliuose suderinti kelių rūšių gėles? Kaip išvengti vizualinio triukšmo?

Siūlau derinti pagal spalvas. Labai gerai taikyti jau išbandytas ir laiko patikrintas spalvų derinimo kompozicijas. Klasikinis ir visada gražiai atrodantis derinys – rau­donos pelargonijos, baltos bakopos ir sidabriniai šlamučiai. Modernesnis varian­tas: violetinės bakopos, baltos karpažolės, ašuotės.

Geriausia rinktis dvi skirtingas spalvas. Naudojantis spalvų ratu, galima pasi­žiūrėti, kurios yra gretimos, ir derinti. Pavyzdžiui, violetinė ir rožinė, violetinė ir mėlyna, raudona ir rožinė. Taip pat patarčiau komponuoti visas neutralias spalvas, jų tikrai niekada nebus per daug. Tai žalia, balta, pilka, ruda. Norint derinti daugiau spalvų, būtų gerai susipažinti su šiuo mokslu išsamiau.

Populiarios kompozicijos tiek vazo­nuose, tiek loveliuose. Kokių taisyklių reikėtų laikytis kuriant lovelyje, o kokių – vazone?

Kompozicija formuojama atsižvelgiant į tris pagrindinius faktorius: apšvietimą, maisto medžiagas, drėgmę. Kai įvertina­me, kokie augalai gali išgyventi esant tam tikroms sąlygoms, galima komponuoti.

Pagal augalų aukštį dažniausiai tokią kompoziciją sudaro trys sluoksniai. Pir­masis – svyrantys augalai, jų paskirtis yra pridengti vazono ar lovelio kraštą.

Antrasis sluoksnis – užpildantieji, daž­niausiai vidutinio ūgio augalai. Trečiasis sluoksnis – dėmesį atkreipiantis akcenti­nis augalas. Dažniausiai tai aukščiausias augalas visoje kompozicijoje.

balkoninės gėlės
Labai svarbu, kad loveliuose būtų anga vandeniui nubėgti, antraip žemė drėks, o gėlių šaknys gali pradėti pūti.

Vis dažniau balkonuose matome daugiametes gėles, madinga vazonuose auginti net medelius. Ką rekomenduo­jate rinktis?

Daugiamečiai augalai yra ekonomiš­kesnė ir ekologiškesnė alternatyva jau nusibodusiems vienmečių gėlių deriniams. Ekonomiškesnė, nes nereikia metai iš metų sodinti. Ekologiškesnė, nes daugiamečiai augalai nereikalauja tiek trąšų, kiek vien­mečių gėlių kompozicijos.

Medžiai labai tinka didesniam vazonui, ypač kai norime atsitverti nuo kaimynų langų. Galima sodinti beržus, pušis, medlievas, lanksvas, sedulas, šaltalankius, kadagius, putinalapius pūslenius. Šiais laikais pasirinkimo daug.

Ar verta balkone auginti valgomus augalus: braškes, žemuoges ir pan.? Ar galima juos gražiai suderinti su gėlėmis?

Tikrai verta. Ypač smagu auginti remon­tantines braškių ir žemuogių veisles. Jas galima derinti su prieskoniniais augalais: čiobreliais, mėtomis, melisomis, levando­mis, krapais ir kt. Išgausite dekoratyvesnį vaizdą, jei juos pasodinsite su vienmetėmis gėlėmis. Puikiai tinka bakopos, šalavijai, gludai. Derinant gėles su valgomais au­galais, negalėsite jų tręšti arba uogas ir prieskoninius augalus sodinkite atskiruose vazonėliuose ar loveliuose.

balkoninės gėlės
Kompozicijoje dažniausiai yra trys sluoksniai. Pirmasis – svyrantys augalai, antrasis – užpildantys augalai. Trečiasis – akcentinis augalas.

Ar reikėtų augalus derinti prie balko­no aplinkos: fasado, baldų? Kokias gėles rinktis, jei balkonas yra senamiestyje, kur daug puošybos elementų, arba jei namas modernus?

Tai tikrai svarbus aspektas. Labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į namo fasado spalvą, tačiau svarbu ir palangės, balkono forma ar konstrukcija.

Jei išorė šviesi, derėtų rinktis daugiau tamsesnių augalų. Taip daroma, kad, žiūrint iš toliau, spalvos nesusilietų. Jeigu fasadas tamsus, labai tiks pilki, balti ar kiti šviesūs žiedynai. Fasadui, gausiai deko­ruotam puošybos elementais, labiau tiks nuosaikesnė kompozicija, kurioje viena ar kelios spalvos, mažesnė žiedų formų įvairovė. Taip neužgožiamas puošnus fasadas.

Kaip priderinti lauko indų formą prie balkono stiliaus?

Pirmiausia atsižvelkite į fasado stilių. Jeigu namas ir balkonas klasikinio stiliaus, labai tiks klasikinių, apvalių formų vazonai su ornamentika. Puikiai atrodys natūralių medžiagų – terakotos ar molio. Jeigu balkonas ir fasadas modernus, geriau rinktis griežtų, laužytų formų, moderniai atrodančius vazonus, juos derinti prie balkono rėmų ar fasado.

Kokias gėles derėtų auginti, jei bal­konas apšviestas saulės (rytinė, pietinė pusė), o kokias – jei daugiausia pavėsis (vakarų, šiaurės pusė)?

Saulėje puikiai jaučiasi pelargonijos, bakopos, surfinijos, ipomėjos, karpažolės, šalavijai, jurginai, katžolės, levandos, ašuotės, eraičinai, gvazdikai. Rytiniuose ir vakariniuose balkonuose, kur saulė šviečia pirmoje arba antroje dienos pu­sėje ir daugiausiai būna pavėsis, sodinti lobelijas, spriges, margenius, melsves, tiareles, alūnes, hakones, kiškiagrykius, paparčius, eleborus, begonijas, fuksijas.

balkoninės gėlės
Puikus pasirinkimas – raudonos pelargonijos. Ypač tinka prie šviesaus klasikinio fasado.

Neretai balkonuose augalai auga tiek į vidų, tiek į išorę (į išorę labiau atviruose balkonuose). Ar svarbu, į kurią pusę svyra gėlės?

Augalai natūraliai stiebiasi į saulę, tai dažniausiai būna išorinė balkono ar terasos dalis. Tai natūralūs procesai, kurių kontroliuoti negalite. Tiesa, galite bent kartą per savaitę apsukti lovelį ar vazoną, juk visada smagiau matyti visas gėles. Balkone augalai neapsaugoti nuo pavojingų lauko sąlygų (liūčių, krušos, vėjo). Jei balkonas neįstiklintas ir gėlės svyra žemyn į išorę, jas gali smarkiai pažeisti, pavyzdžiui, petunijos, surfinijos neatsparios vėjams.

Kokios vyrauja balkono gėlių mados? Ar verta jų paisyti?

Šiuo metu labai madinga į vienmečių augalų kompoziciją įtraukti žolinių, dau­giamečių gėlių ir net valgomųjų augalų. Ši tendencija puiki dėl to, kad sutaupoma laiko, pinigų (daugiamečių augalų nereikia persodinti), reikalauja mažiau priežiūros.

Augindami daugiamečius augalus lau­ko induose, perkame mažiau sodinukų, naudojame mažiau trąšų, nes daugiame­čių nebūtina intensyviai maitinti. Žymiai smagiau metai iš metų stebėti, kaip augalas auga, plečiasi. Todėl, manau, ne tik reikia vadovautis šia mada, bet mažiau naudoti trąšų, insekticidų ir kitų žalingų gamtai pre­paratų. Visada geriau leisti augalams augti, vabzdžiams maitintis, mums lieka džiaugtis, kad galime gamtos grožį stebėti iš arti.

braškės balkone
Jei neturite daržo, tikrai verta balkone auginti braškių.

Galbūt turite patarimų, kaip prižiūrėti vienmetes balkonų gėles, kad džiugintų visą vasarą?

Norint, kad jos nepertraukiamai žydėtų, reikia nepamiršti jų intensyviai maitinti. Dažniausiai tai darome pirkdami specialias žydėjimą skatinančias trąšas, tik svarbu jas naudoti pagal instrukciją. Nuolat liedami ir tręšdami užtikriname, kad gėlės ištisai žydėtų. Kai kurioms vienmetėms gėlėms būtina nuskabyti nužydėjusius žiedus (pa­vyzdžiui, petunijoms, surfinijoms), todėl šio proceso nereikėtų vengti, nes gėlės labiau vešės. Visus šiuos darbus reikėtų atlikti bent kartą per savaitę, o laistyti gali tekti kiekvieną dieną.

Kokių klaidų dažniausiai padarome balkone augindami augalus?

Dažniausiai suklystama renkantis au­galus. Pavyzdžiui, prie modernaus fasado sodinamos ramunėles primenančios gėlės, kai reikėtų rinktis ką nors naujoviškesnio. Dažnai pamirštama suderinti spalvas arba jų pasirenkama per daug.

Daugiausia priežiūros problemų kyla, kai išvykstama atostogauti dviem savaitėms ir tikimasi, kad gėlės išgyvens svilinant 30 °C karščiams. Deja, dažniausiai po kelionės paaiškėja, kad taip neįvyko. Taigi, išvyks­tant ilgiau, reikėtų pasirūpinti, kas galės palaistyti augalus.

Įvardykite 5 lengviausiai balkone auginamas gėles.

Pelargonijos, bakopos, gaurės, šlamu­čiai, karpažolės.

 

„Rasų“ korespondentė Aurelija UŠACKĖ

Linos PUODŽIŪTĖS-RAGAUSKIENĖS ir 123rf nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ūkininkai priblokšti: margarinas geriau nei sviestas?

Vengrijoje kilo nemažas skandalas, kai viena didžiausių pasaulyje margarino gamintojų pradėjo ūkininkus šokiruojančią savo produkto reklamos kampaniją. Nacionaliniai žemės ūkio rūmai ir Pieno produktų taryba paragino bendrovę...
2024/05/29

Kauno pietrytiniam aplinkkeliui ir Vandžiogalos plentui – daugiau kaip 4 mln. eurų KPPP lėšų

Šiais metais Kauno miesto savivaldybė toliau įgyvendina du valstybei svarbius vietinės reikšmės kelių projektus – tiesiamas Kauno pietrytinis aplinkkelis (Ateities plento tęsinys) ir tęsiama šiaurės vakarinėje miesto dal...
2024/05/29

Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai 24 mėn. siūlomų fiksuotos kainos planų tarifus mažino skirtingai

Per savaitę, gegužės 28-ąją palyginti su 21-ąją, 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifus vienas tiekėjas mažino 1–2 proc., o kitas mažino 0,3–0,4 proc. Tuo tarpu siūlomų 12 mėn. fiksuotos kainos planų tarifai per savaitę kito skirtingai...
2024/05/28

Žaliąjį kursą sudirbo patys žalieji?

Dešimtys tūkstančių Lenkijos žemdirbių neseniai vėl sukilo protestuoti prieš Europos Sąjungos bendrąją žemės ūkio politiką ir kėlė radikalius šūkius – „Šalin žaliąjį susitarimą“, „Tegul Briuselis...
2024/05/28

Alytaus padangų gaisro byla: pažeidėjai sulaukia griežtos bausmės už žalą aplinkai

Alytaus apylinkės teismas pirmadienį priėmė nutartį Alytaus padangų gaisro byloje ir UAB „Ekologistika“ vadovui skyrė daugiau nei trejų metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant, taip pat priteisė per 6,6 mln. eurų žalos atlyginimo, bau...
2024/05/28

Žemaičių vyskupystės meno, istorijos ir memorialinis paveldas saugomas Varniuose

Šią savaitę Varniuose (Telšių r.) po rekonstrukcijos duris plačiajai visuomenei atveria Žemaičių vyskupystės muziejus. ŪP portalas turėjo išskirtinę galimybę čia apsilankyti dar iki tol. Varnių miestelis Žemaitijos krik&s...
2024/05/28

Baltyminiai pašarai: ES gamybos apžvalga ir šaltinių įvairinimo galimybės

Europos Komisija paskelbė naujausias prognozes dėl įvairių baltyminių pašarų šaltinių gamybos ES, prekybos ir naudojimo šalies viduje. Atsižvelgdama į tai, kad dėl baltyminių pašarų ES vis dar yra priklausoma nuo import...
2024/05/28

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...