Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

NMA ir ŽŪM konflikte – nekoks kvapas

2022/09/10


„Visi žmonės aplinkui neteisūs būti negali. Jei visi sako, kad kažkas kažkuo kvepia, tai gal reikia apsiuostyti pačiam“, – „Ūkininko patarėjui“ komentuodamas Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) spaudimą Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) ir jos darbuotojų atstovų kreipimąsi teigė Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis, pripažindamas, kad KRK šioje konfliktinėje situacijoje gali tekti būti arbitru.

NMA ir ŽŪM konfliktas, NMA, ŽŪM, Viktoras Pranckietis, Aleksandras Muzikevičius

Aiškinsis situaciją

zum, nma

Tiesa, anot V. Pranckiečio, patikrinti visus Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) adresu NMA atstovų metamus kaltinimus bus gana sudėtinga. Bet vis vien bus bandoma išklausyti abi konflikto puses, tikrinti kaltinimus, tačiau konflikto rezultatas aiškus jau dabar – akivaizdus ŽŪM nesusikalbėjimas su jai pavaldžia įstaiga. Nors kai taip nutinka, dažnai kaltų reikėtų ieškoti abejose pusėse, bet šį kartą tai, kas dabar vyksta, – nėra pateisinama ir gražu.

„Jei taisyklės, kurias sukūrė ŽŪM, trukdo NMA laiku vykdyti funkcijas, tai rodo taisyklių kūrėjų problemą. Bet jas kuriant turėtų dalyvauti abi pusės. Nežinau, kaip buvo konkrečiu atveju. Manau, kad tai paaiškės šį klausimą svarstant KRK, o į ką šis svarstymas išsirutulios, kol kas dar anksti spręsti“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė KRK pirmininkas, tikindamas neatsimenąs tokio laikmečio, kuomet visi būtų patenkinti NMA darbu. Bet atsimena, kad ŽŪM darbu kai kuriais laikotarpiais žemdirbiai buvo patenkinti, bet to nepasakysi apie dabartinę ministerijos veiklą.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis ir šio komiteto narys Vigilijus Jukna teigė, kad be parlamentarų dėmesio ŽŪM ir NMA konflikto nepaliks.

KRK nario Vigilijaus Juknos nuomone, išspręsti jau kurį laiką brendusį konfliktą be KRK įsikišimo jau vargu ar pavyks. „Parlamentinė kontrolė šį kartą būtina“, – redakciją tikino parlamentaras, pastebėdamas, kad spręsti apie šio konflikto priežastis iš to, kas vyksta viešojoje erdvėje, yra gana sudėtinga. Anot jo, reikalinga papildoma ir objektyvi informacija apie konflikto ištakas, priežastis ir dabartinę situaciją. „Toks konfliktas yra labai nenaudingas Lietuvai, kaip valstybei, ir svarbu, kad dėl to neprasitęstų paraiškų vertinimas, nenukentėtų programų administravimas, darbų kokybė, projektų finansavimas“, – tvirtino V. Jukna.

Vyriausybė „nusiplauna“?

Gali būti, kad KRK liks vienintele institucija, kuri aiškinsis ŽŪM ir NMA nesutarimus. Mat, kaip teigiama ŪP pateiktame Vyriausybės komunikacijos departamento Ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyriaus paaiškinime, Vyriausybės įstatymas numato, kad ministrai yra atsakingi už jiems pavestas valdymo sritis. „Formuodami politiką bei spręsdami ministerijos kompetencijai priklausančius klausimus, jie savarankiškai koordinuoja ir kontroliuoja įstaigų prie ministerijos veiklą. Teisės aktai nesuteikia Vyriausybės kanceliarijai įgaliojimų vertinti faktines situacijas, veiksmus ir (ar) kitų institucijų parengtų dokumentų teisėtumą ir pagrįstumą bei atlikti kitas funkcijas, kurios yra priskirtos kitoms institucijoms“, – tvirtinama paaiškinime.

Įžvelgia grėsmių valstybei

Kaip ŪP jau skelbė, trečiadienį NMA darbuotojų atstovai kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę ir KRK, kaltindami ŽŪM padėties NMA destabilizavimu. Viešame kreipimesi, kurį pasirašė NMA profesinės sąjungos pirmininkė Beata Naruševič-Sevruk ir NMA Darbo tarybos pirmininkė Julija Jevsejevienė, teigiama, kad keletą pastarųjų mėnesių NMA darbuotojai nuolat atitraukiami nuo savo tiesioginių funkcijų administruoti paramą – vykdant ŽŪM pavedimus jiems tenka rinkti įvairius kelerių metų duomenis ir informaciją apie keliolika tūkstančių bylų. Taip pat duomenis, kurių nebuvo numatyta kaupti, bet ministerijai jų prireikė „čia ir dabar“, nors tokiems duomenims surinkti reikia keleto mėnesių ir daug darbuotojų.

Laiške NMA darbuotojai teigia esą sunerimę ir dėl ŽŪM paskelbto NMA struktūros pakeitimo projekto, kuriuo siūloma naikinti dvi NMA vadovybės pareigybes – NMA direktoriaus pavaduotojo ir kanclerio. Nuogąstaujama, kad dėl to didės darbo krūviai kitiems darbuotojams, o dėl augančio darbo krūvio, kuris ir taip siekia 130 proc., kils dar didesnis darbuotojų nepasitenkinimas. Taigi didėja rizika prarasti kompetentingus darbuotojus, o naujų priėmimas yra sunkiai įgyvendinamas dėl mažų atlyginimų. Be to, panaikinus šias pareigybes esą bus sustabdyti visi šiuo metu paskelbti konkursai į laisvas darbo vietas, dabar vyksta 30 konkursų ir 6 atrankos, artimiausiu metu planuojami dar 10 konkursų.

„Iš žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir jo pavaldinių pasisakymų viešojoje erdvėje jaučiamas visiškas aukštos kvalifikacijos NMA darbuotojų neįvertinimas, kuris yra ekonomiškai žalingas ne tik įstaigos darbui, bet ir valstybei. Tokia situacija jau apsunkino įstaigos veiklą, o netolimoje ateityje visiškai sutrikdys jos darbą ne trumpesniam nei metų ar dvejų laikotarpiui. Tai turės įtakos netinkamam veiklos užtikrinimui, priskirtų funkcijų neatlikimui, o didžiausia galima rizika Lietuvos biudžetui – prarastos ES skirtos lėšos“, – tvirtinama kreipimesi.

Povandeninės srovės

nma direktorius, nma NMA direktorius Aleksandras Muzikevičius neatmeta galimybės dėl spaudimo kreiptis į teismą.

NMA darbuotojų kreipimasis į aukščiausius šalies pareigūnus pasirodė tuo metu, kai netyla įvairūs gandai dėl dabartinio NMA vadovo Aleksandro Muzikevičiaus perspektyvų toliau vadovauti šiai įstaigai. Kaip skelbia portalas „Delfi“, gali būti, kad jau kurį laiką žemės ūkio ministras K. Navickas ieško būdų, kaip pakeisti dabartinį NMA vadovą. Esą gali būti, kad „šilta vieta“ ruošiama konservatorės, finansų ministrės Gintarės Skaistės sutuoktiniui Audriui Skaisčiui, kuris NMA eina Teisės departamento direktoriaus pareigas. „Delfi“ taip pat teigia, kad, portalo šaltinių tvirtinimu, ministrui bandant atlaisvinti NMA vadovo pareigas esą jam padeda jo patarėjas Rokas Petrašiūnas, anksčiau ėjęs Valstybės saugumo departamento (VSD) valdybos viršininko pareigas ir neaiškiomis aplinkybėmis palikęs darbą VSD.

Pats A. Muzikevičius neseniai kreipėsi į premjerę I. Šimonytę ir informavo ją apie iš ministro K. Navicko patiriamą mobingą. NMA vadovas kritiškai vertina pradėtus tarnybinius tyrimus jo atžvilgiu ir laikosi nuomonės, kad taip siekiama su juo susidoroti, bei neatmeta, kad dėl mobingo gali tekti kreiptis ir į teismą.

Jaučiasi teisūs

Iš ŽŪM atkeliavusiame laiške ŪP redakcijai teigiama, kad ministerijai susirūpinimą kelia ūkininkų ir kitų pareiškėjų skundai dėl NMA veiklos. Esą pareiškėjai skundžiasi, kad vėluoja paraiškų vertinimas, vilkinami pažeidimų tyrimai. Be to, pasiekė informacija apie patikrinimus ir pažeidimų tyrimus, kurie truko beveik metus, nepaisant tai reglamentuojančių teisės aktų.

„ŽŪM siekia išanalizuoti susikaupusias sistemines bėdas, susijusias su NMA vadovavimo kokybe, įstaigos veiklos organizavimo trūkumais, dėl kurių, pavyzdžiui, vėluoja projektų vertinimas. Dėl to reikalaujama asmeninės NMA vadovo A. Muzikevičiaus atsakomybės, nes vadovas privalo įstaigos darbą organizuoti taip, kad funkcijos būtų atliekamos ir laikomasi teisės aktų“, – teigiama ŽŪM paaiškinime.

Jame tvirtinama, kad pačios NMA ministerijai pateiktais duomenimis, pavyzdžiui, iš šių metų nuo balandžio 19 d. iki gegužės 18 d. teiktų ūkininkų paraiškų investicijoms į valdas iš EURI fondo per nustatytą terminą iki rugpjūčio 18 d. vėluota įvertinti 12 paraiškų beveik 15 mln. Eur paramai gauti. Tai sudaro 40 proc. šiai paramai gauti teiktų paraiškų. Anksčiau į ministeriją kreipėsi Vietos veiklos grupių tinklas, nurodęs, kad NMA reikšmingai vėlavo derinti vietos projektų agreguotas vertinimo ataskaitas bei teikti metodinę pagalbą. Gavus šį skundą buvo pradėtas tyrimas dėl galimo tarnybinio nusižengimo.

ŽŪM neslepia, kad gali būti išaugęs ir ŽŪM užklausų NMA skaičius. Mat įvairių duomenų reikia baigiamam rengti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiam planui. Tačiau ir juos esą NMA vėluoja teikti. „Nemalonu girdėti, kad NMA vadovybė nesugeba užtikrinti teisingo darbo krūvio darbuotojams ir rinkos sąlygas atitinkančio darbo užmokesčio, neturi nuoseklios personalo politikos, kuri užtikrintų specialistų lojalumą ir naujų darbuotojų pritraukimą. Tai – sisteminės bėdos, kurios ŽŪM kelia nerimą. Siekdama, kad įstaiga efektyviai naudotų žmogiškuosius išteklius ir jiems skirtas lėšas, ŽŪM pasiūlė naikinti dvi konkrečias NMA vadovybės pareigybes – NMA direktoriaus pavaduotojo bei kanclerio. Šis siūlymas nėra susijęs su reorganizacija ir neturės įtakos kitų darbuotojų darbo krūviui. Dėl to jokie paskelbti konkursai į laisvas darbo vietas nebus stabdomi“, – tvirtinama ŽŪM pateiktame laiške ŪP.

Jame taip pat aiškinama, kad kanclerio pareigybė NMA buvo įsteigta tik 2020 rugpjūtį. Tačiau NMA direktorius A. Muzikevičius iki šiol nėra paskyręs kanclerio valstybės tarnybą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka. NMA nuostatuose numatyta, kad direktoriaus pavaduotojas turėtų pavaduoti direktorių jam nesant. Tačiau, ministerijos duomenimis, vien šiais metais bent devynis kartus NMA direktoriui laikinai negalint vykdyti funkcijų žemės ūkio ministras turėjo pavesti NMA direktoriaus funkcijas vykdyti vienam ar kitam NMA struktūrinio padalinio vadovui, o ne direktoriaus pavaduotojui, nes šis dėl įvairių priežasčių laikinai negalėjo vykdyti savo funkcijų.

 

Redakcijos nuotraukos

2022.09.10

Kazys KAZAKEVIČIUS

ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas

Susijusios temos - skaitykite: NMA ir ŽŪM konfliktas, NMA, ŽŪM, Viktoras Pranckietis, Aleksandras Muzikevičius

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Baseine atliekama kineziterapija daro stebuklus

Po patirtų traumų ar persirgtų ligų gydymo neretam ligoninės pacientui prireikia ir reabilitologo pagalbos. Prieš penkiolika metų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsikūrusiame Ambulatorinės reabilitacijos centre kasdien įveikti skau...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.