Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Numatomas didelis grūdų kainų svyravimas

2022/10/21


Lenkų agrorinkos portalo „InfoGrain“ analitikas Miroslawas Marciniakas pastebi, kad per Ukrainos uostus eksportuota 7,5 mln. t javų ir aliejinių augalų sėklų. Tačiau abejojama, ar po lapkričio 22 d. yra kokių nors galimybių toliau veikti humanitariniam Ukrainos grūdų eksporto koridoriui. Šis sprendimas gali sukelti didelį grūdų kainų nepastovumą.

grūdų eksportas, grūdų eksportas per Juodąją jūrą

Primename, kad Jungtinės Tautos (JT) ir Turkija jau beveik du mėnesius stengėsi sudaryti sutartį tiek su Ukraina, tiek su Rusija, kuri leistų eksportuoti grūdus iš Ukrainos per Juodąją jūrą. Tai tapo įmanoma 2022 metų liepos 22 d. Būtent tada atsirado vadinamoji trišalė sutartis. Skelbiama, kad JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ir jo komanda dirba pratęsdami susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą, tačiau nežinoma, kaip karo veiksmų eskalavimas paveiks galutinį rezultatą.

Kaip teigia M. Marciniakas, liepos 22 d. Stambule, dalyvaujant Ukrainos, Rusijos, Turkijos ir JT atstovams, buvo sutarta sukurti humanitarinį koridorių iš pagrindinių Ukrainos uostų Juodojoje jūroje. Sutartis pasirašyta 120-čiai dienų, o tai reiškia, kad ji nustos galioti po kiek daugiau nei mėnesio. Dabar iš Ukrainos uostų išvežta 7,5 mln. t grūdų ir aliejinių augalų sėklų. Didžiausią dalį sudaro kukurūzai, kurių eksportas siekė 3,26 mln. t. Kviečių eksportas siekė 2,26 mln. t. Aliejiniai augalai užima svarbią vietą. Rapsų eksportas humanitariniame koridoriuje siekia 496 tūkst. t, saulėgrąžų aliejus – 520 tūkst. t, o saulėgrąžų rupiniai – 425 tūkst. t.

Pasak analitiko M. Marciniako, didžiausios Ukrainos žemės ūkio žaliavos gavėjos yra Ispanija (1,2 mln. t), Turkija (1,1 mln. t) ir Italija (830 tūkst. t). Egiptas pirmauja tarp Afrikos šalių, į kurias buvo eksportuota 393 tūkst. t.

Didžiausios problemos eksportuojant Ukrainos žemės ūkio produkciją kilo dėl privalomos laivų patikros Stambule – Rusija stebėjo, kad laivai negabentų ginklų. Laukimo laikas pailgėjo nuo 7 iki 14 dienų, todėl susidarydavo didžiulė laivų, laukiančių išplaukti iš Juodosios jūros, eilė. Likus mažiau nei mėnesiui iki sutarties galiojimo pabaigos, kilo abejonių dėl jos pratęsimo.

M. Marciniako teigimu, praėjusią savaitę Rusijos ambasadorius JT paskelbė notą, kurioje pakerta koridoriaus funkcionavimo dabartine forma prasmę. Rusija reikalauja gerbti jos reikalavimus, įskaitant panaikintas sankcijas, taip pat leidžiant per Odesos uostą eksportuoti rusiškas trąšas. Lenkų analitikas įtaria, jog yra pavojus, kad Ukrainos eksportas jūra Rusijos bus blokuojamas po lapkričio 22 d.

Pasak M. Marciniako, Vakarai tikrai nesutiks, kad būtų panaikintos sankcijos, kurios faktiškai netaikomos Rusijos grūdų eksportui (tai vis dar tęsiama). Daug kas priklausys nuo tokių šalių kaip Kinija, Turkija, Indija, kurioms reikia pigių žaliavų, požiūrio. Ypač Kinija ir Indija gali daryti spaudimą Putinui pratęsti susitarimą iki sezono pabaigos.

M. Marciniako nuomone, ateinantį mėnesį reikėtų atsižvelgti į daugybę prieštaringų pranešimų, kurie sukels didelius grūdų kainų svyravimus.

 

ŪP informacija

2022.10.21

Susijusios temos - skaitykite: grūdų eksportas, grūdų eksportas per Juodąją jūrą

Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...
2024/04/19

Kaimo daugiabučių ateitis miglota

Šilalė („Šilalės artojas“). Laukiant naujo daugia­bu­čių namų renovacijos etapo, vis dažniau žvilgsnis kryps­ta į kaimuose esančius daugiabučius. Prieš keturis–­penkis dešimtmečius sta&...