Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Nuo žaliosios energijos iki bičių ant stogo

2023/06/30


Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, statiniams ir infrastruktūrai tenka maždaug 40 proc. pasaulinės CO2 emisijos, todėl tikslas apriboti klimato šilimą iki 1,5°C yra nepasiekiamas be reikšmingų investicijų į esamų pastatų dekarbonizaciją ir tvarumo didinimą. Pastatų valdytojai vis daugiau pastangų deda tam, kad prekybos ir verslo centrai būtų draugiškesni aplinkai bei žmonėms. Tendencija neaplenkia ir Lietuvos.

Perspektyvūs tik tvarūs pastatai

Tarptautinės nekilnojamo turto konsultacijų ir paslaugų bendrovės „Newsec“, Lietuvoje valdančios 84 objektus, turto valdymo paslaugos vadovas Justas Bandza sako, kad tvarumas NT vystytojams ir valdytojams tampa vienu svarbiausių principų, o tuo pačiu vienu iš esminių statinio vertę apsprendžiančių aspektų. Jam didelį dėmesį skiria investuotojai, verslo partneriai, klientai ir kitos suinteresuotos šalys.

„Pastatų tvarumo didinimas yra būtinas žvelgiant tiek iš socialinės atsakomybės ir bendrų pastangų stabdyti klimato kaitą, tiek iš verslo tikslų perspektyvos. Užtikrinti tvarumo standartų neatitinkančių objektų pelningumą ir likvidumą taps vis sudėtingiau, į tokius pastatus nenorės ateiti nuomininkai. Be to, vis brangiau kainuos ir tokių objektų išlaikymas – energiniu požiūriu neefektyvūs pastatai sunaudoja daugiau energijos, kuri sudaro reikšmingą bet kurio pastato eksploatavimo kaštų dalį“, – sako bendrovės „Newsec“ Lietuvos turto valdymo paslaugos vadovas Justas Bandza.

Anot J. Bandzos, dėl valstybių siekio apriboti CO2 taršą greičiausiai vis brangiau kainuos ir energijos iš iškastinio kuro naudojimas. Visa tai lemia poreikį ne tik vystant naujus objektus taikyti į aukščiausius tvarumo standartus, bet ir nuolat didinti jau pastatytų pastatų draugiškumą aplinkai.

Reikalingos investicijos į pastatų atnaujinimą

TEA skaičiavimais, nepaisant spartaus naujų pastatų vystymo, du trečdaliai visų NT objektų, kurie bus eksploatuojami 2040 m., jau yra pastatyti. Nepriklausoma ir ne pelno siekianti tarptautinė organizacija „Architecture 2030“ išskyrė tris intervencijos į esamus pastatus sritis, kurios yra svarbios norint pasiekti Paryžiaus susitarime dėl klimato kaitos iškeltų tikslų. Tai yra energijos naudojimo efektyvumo didinimas, elektrifikacija ir perėjimas prie iš atsinaujinančių šaltinių gaunamos energijos naudojimo.

Prekybos centro „BIG Vilnius“ valdytoja Gintautė Radušienė sako, kad visoms šioms sritims prekybos centras skiria didelį dėmesį. Jos teigimu, tvarumas, energijos taupymas, CO2 emisijos mažinimas yra vieni iš prioritetinių prekybos centro tikslų.

„Šiuo metu atnaujiname prekybos centro Vilniuje pastatą ir intensyviai ruošiamės „BREEAM In-Use“ sertifikavimui. Tai padės pagerinti prekybos centro pastato aplinkosauginius rodiklius, o taip pat leis užtikrinti jo lankytojams draugiškesnę aplinką. Jau įgyvendinome nemažai priemonių, kurios leidžia to pasiekti. Pavyzdžiui, pastato stiklo fasadai padengti specialiomis šilumą atspindinčiomis plėvelėmis – tai padėjo subalansuoti oro temperatūrą patalpų viduje ir sumažinto kondicionavimo poreikį karštomis dienomis, o tuo pačiu ir energijos sąnaudas“, – pasakoja G. Radušienė.

Tvarumo tikslų padeda siekti ir bitės

Anot G. Radušienės, prekybos centre taip pat įrengtas modernus energiją taupantis LED apšvietimas su specialiais davikliais ir laikmačiais, leidžiančiais išvengti energijos švaistymo. Be to, pasirinkti apšvietimo sprendimai beveik neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių, taip užtikrindami minimalius energijos praradimus ir saugumą, ir yra pilnai perdirbami.

„Tolimesnis žingsnis yra saulės jėgainių, kurios padės aprūpinti pastatą švaria energija, įrengimas. Tai planuojame padaryti artimiausioje ateityje. Be to, prekybos centro teritorijoje plėsime elektromobilių įkrovimo stotelių ir dviračių laikymo vietų skaičių, taip skatindami savo lankytojus rinktis aplinkai draugiškesnį transportą. Dar viena iniciatyva – ant prekybos centro stogo jau apgyvendintos bitės. Tai prisidės prie bičių, kurios yra labai svarbios ekosistemų funkcionavimui, išsaugojimo ir bioįvairovės aplinkoje didinimo“, – sako G. Radušienė.

Akropolis Vilnius

Svarbu visapusiškos pastangos

Didinti pastato, kuriame yra įsikūręs, tvarumą siekia ir prekybos centras Kauno „Akropolis“. Jo valdytoja Brigita Kuodytė pasakoja, kad prekybos centre pritaikyti sprendimai leidžia taupiai naudoti energiją ir kitus resursus, užtikrinti draugiškesnę aplinką žmonėms, o pastatą eksploatuoti bei administruoti efektyviau. Tai patvirtina ir pastatui suteiktas „BREEAM In-Use“ sertifikatas.

„Šiuo metu ruošiame ESG gaires, kurios apima aplinkosauginės, socialinės ir valdysenos praktikas (angl. environmental, social, governance). Be to, esame pasiruošę CO2 neutralumo strategiją. Ji leis sumažinti mūsų patalpų generuojamą šiltnamio dujų kiekį. Dar vienas numatytas žingsnis tvarumo link yra saulės jėgainės ant prekybos centro stogo įrengimas. Čia taip pat jau yra apsigyvenusios bitės“, – sako B. Kuodytė.

Anot B. Kuodytės, šiai dienai visa elektros energija įsigyjama iš sertifikuotų žaliosios energijos gamintojų, o nuo kitų metų net du trečdalius prekybos centrui reikalingos elektros energijos gausime iš Jurbarko rajone esančio vėjo jėgainių parko.

„Pastebime, kad ir mūsų nuomininkams tvarumo tema tampa vis svarbesnė. Skatiname juos šioje srityje demonstruoti iniciatyvą ir siekiame drauge ieškoti poveikį aplinkai mažinti padedančių sprendimų,“, – sako B. Kuodytė.

Akropolis Kaunas

„Žalėja“ ir verslo centrai

Nuo prekybos centrų tvarumo didinimo srityje neatsilieka ir verslo centrai. Modestas Povilaitis, ofisų ir logistikos centrų grupės valdymo vadovas pasakoja, kad visuose „Newsec“ valdomuose verslo centruose Vilniuje ir Kaune yra įrengiamas ne tik taupesnis LED apšvietimas, atliekų rūšiavimo konteineriai, bet ir pažangios pastato apskaitos sistemos, kurios leidžia efektyviau sekti resursų sunaudojimą ir jį optimizuoti, taip pat žaliosios energetikos sprendimai.

„Tam tikri tvarumą užtikrinti padedantys sprendimai – pavyzdžiui, žaliosios energijos naudojimas, LED apšvietimas, elektromobilių ir e. paspirtukų įkrovimo vietos verslo centruose jau tampa standartu. Visi mūsų valdomi verslo centrai Vilniuje ir Kaune naudoja iš atsinaujinančių šaltinių gaunamą energiją, daugelis turi „BREEAM“ sertifikatus. Ant dalies objektų stogų yra įrenginėjamos žaliąja energiją pastato reikmėms generuosiančios saulės jėgainės, o, pavyzdžiui, „Quadrum“ verslo centras Vilniuje šildymui naudoja geoterminę energiją. Sekame tvarumo tendencijas, diegiame jau patikrintus tvarumą didinti leidžiančius sprendimus ir išbandome naujus“, – sako M. Povilaitis.

Prekybos ir verslo centrų valdytojai sako, kad tvarumo idėjas diktuoja ne tik investuotojai, bet ir vartotojai – vis labiau pastebima, kad žmonės renkasi netaršius, ekologiškus, aplinkai draugiškus produktus, lankosi vietose, kurios atitinka jų pasaulėžiūrą ir yra socialiai atsakingos. Todėl, pasak jų, ateitis ir priklauso tiems, kam ji rūpi ir geba prisitaikyti prie naujos realybės.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...