Demokratinėms šalims perspėjant Rusiją precedento neturinčiomis sankcijomis, kuriomis siekiama atgrasyti prezidentą Vladimirą Putiną įsiveržti į Ukrainą, galbūt tik vienintelė priemonė kelia baimę Kremliui: šalies atskyrimas nuo pasaulinės bankų sistemos SWIFT. Įdomu, kas atsitiktų V. Putinui ir jo ekspansinei politikai, jei Vakarai atjungtų jį ir jo aplinką, oligarchus bei strategines įmones nuo SWIFT sistemos?
Komentuoja Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, makroekonominės politikos ir viešosios ekonomikos ekspertas, socialinių mokslų daktaras, profesorius Raimondas KUODIS:
Raimondas Kuodis„SWIFT yra tarptautinė mokėjimo sistema, skirta finansinės informacijos perdavimui. Paprasčiau sakant, tai – pranešimų apsikeitimų sistema. Tai nėra atsiskaitymų sistema. SWIFT sistema, pakeitusi telekso įrenginius, buvo suformuota 1973 m., tai buvo 239 banko įstaigos iš 15 valstybių. Iki šiol per 10 tūkst. finansų korporacijų iš daugiau nei 210 pasaulio šalių yra prijungtos prie SWIFT sistemos. Pagrindinis SWIFT sistemos biuras yra Briuselyje, o pati sistema turi savo nariams priklausančios įmonės visuomeninį teisinį statusą.
Kiekvieną dieną mokėjimo sistemoje SWIFT atliekama daugiau nei milijonas sandorių, kasmet praleidžiama apie 2,5 mlrd. pervedimų. Kiekvienam bankui, kuris yra SWIFT mokėjimo sistemos narys, priskiriamas unikalus SWIFT kodas, kuris naudojamas kaip identifikatorius perduoti pinigus tarp skirtingų bankų skirtingose valstybėse.
Iki šiol SWIFT sistema yra neginčijama pasaulio lyderė tarptautinių finansinių mokėjimų srityje. Pinigų pervedimai per SWIFT sistemą tarp asmenų gali būti siunčiami ir tarp sąskaitų, ir neatidarant sąskaitos per sistemoje dalyvaujančių bankų tranzito sąskaitas.
Atsiskaitymus bankai atlieka per bankininkystės sistemą. Pranešimams yra alternatyvų, juos galima pateikti ir kitais kanalais, nebūtinai per SWIFT. Žinoma, tai būtų labai nepatogu ir komplikuota, bet vis dėlto įmanoma. Bet kuriuo atveju, Vakarų bendruomenės grasinimas atjungti Rusiją ir Krymo Ukrainą nuo įvairių infrastruktūrų yra rimtas grasinimas. V. Putinas turėtų apie tai pagalvoti.
Pasaulyje žinomas atvejis, kai viena šalis buvo atjungta nuo SWIFT. Taip atsitiko Iranui po pasauliui nesėkmingų derybų dėl šios šalies branduolinių ginklų.
Neseniai pranešta, kad Europos Sąjunga (ES) ir JAV lyg ir nusprendė atsisakyti minties, taikant galimas naujas sankcijas Rusijai, atjungti šios šalies bankus nuo tarptautinio tinklo SWIFT. Šis sankcijų variantas galimų naujų sankcijų iniciatoriams pasirodė esąs pernelyg skausmingas. Pripažįstama, jog tokio sankcijų paketo įgyvendinimas trumpuoju periodu destabilizuotų pasaulines finansų rinkas ir skatintų kurti alternatyvią mokėjimų sistemą, kurioje Vakarų šalys jau nedominuotų. Taip pat ES ir JAV svarsto galimybes dėl Ukrainos įvesti sankcijas didžiausiems rusų bankams. Nesutariama ir dėl Vokietijos, kuri nori sankcijų išimčių, kad galėtų ir toliau apmokėti naftos ir gamtinių dujų importą iš Rusijos. O štai JAV yra priverstos spausti sąjungininkes ir partneres Europoje, nes negalėjo susitarti su jomis dėl konkrečių sankcijų Rusijai, jei ši įsiveržtų į Ukrainą. Vis dėlto šalys vieningai sutaria, kad situacijai dėl Ukrainos paaštrėjus, V. Putino lauktų rimtos ekonominės pasekmės.
JAV ir jų partnerės Europoje kelis mėnesius rengė ekonominių priemonių paketą. Šios priemonės galėjo būti nukreiptos prieš didžiausius rusų bankus, apimti modernių technologijų eksporto kontrolę. Kai kurios ES narės kėlė klausimų dėl tokių sankcijų poveikio jų pačių ekonomikai. Neatmesta ir galimybė, kad Rusija dėl tokios SWIFT sankcijos gali nutraukti gamtinių dujų tiekimą į Vakarų Europą.
Galimų priemonių Rusijos atžvilgiu paketui turi pritarti visos ES šalys narės. JAV Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnas sakė, kad prezidento Joe Bideno administracija neatmeta jokių scenarijų, kaip būtų reaguojama į potencialią Rusijos invaziją Ukrainoje. Tokia informacija gali reikšti, kad JAV ir toliau glaudžiai konsultuosis su partneriais Europoje dėl rimtų padarinių Rusijai, jeigu ji toliau brausis į Ukrainą. Tokiu būdu paneigiama anksčiau paskelbta informacija, jog JAV ir Europa nusprendė nesvarstyti galimo Rusijos atjungimo nuo SWIFT.
Kai kurie JAV įstatymų leidėjai pastaruoju metu teigė, kad Rusija galėtų būti pašalinta iš SWIFT – didelio saugumo tinklo, jungiančio tūkstančius finansinių institucijų visame pasaulyje. Rusijos aukštųjų parlamento rūmų vicepirmininkas Nikolajus Žuravlevas pareiškė, kad jei Rusija bus atjungta nuo SWIFT, ji negaus užsienio valiutos, o pirkėjai, visų pirma Europos šalys, negaus Rusijos prekių – naftos, gamtinių dujų, metalų ir kitų svarbių komponentų.
Kita vertus, nereikėtų tikėti tokiais rusų gąsdinimais. Kaip minėjau, SWIFT buvo atjungusi Irano bankus 2012 m., kai ES jiems skyrė sankcijas dėl šalies branduolinės programos. Tuomet Iranas prarado beveik pusę savo naftos eksporto pajamų ir 30 proc. užsienio prekybos.“
2022-02-11ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS
Raimondo KUODŽIO asmeninė nuotrauka
SWIFT, Raimondas Kuodis, sankcijos Rusijai