Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Orchidėjos – unikalūs gamtos kūriniai

2024/01/28


Nuo seno orchidėjos laikomos tobulumo simboliu. Žiedų formos, kvapas ir savitas augimo būdas atrodė ypač paslaptingi. Kraštovaizdžio architektas Vladimiras Eicher-Lorka sako, kad prireikė daugybės metų toms paslaptims atskleisti, atogrąžų miškų gražuolėms prisijaukinti. Jos yra vienos iš įspūdingiausių ir įdomiausių žydinčių gėlių pasaulyje. Kasmet be galo smalsu atrasti po vieną ar kelis retus senovinių laikų augalus, kuriais papildo oranžerijos kolekciją, ir žiemą pasimėgauti jų teigiama energija.

Senosios gyventojos

Žemėje orchidėjos pradėjo augti daugiau nei prieš 120 mln. metų. V. Eicher-Lorkos teigimu, dabar jos paplitusios visoje mūsų planetoje, tačiau daugiausia auginamos atogrąžų ir paatogrąžio zonose. Orchidėjos – tik nedidelė augalijos dalis, nors orchidėjinių, tiksliau, gegužraibinių (Orchidaceae), šeimai priskiriama daugiau kaip 800 genčių ir daugiau kaip 25–35 tūkst. rūšių augalų.

Kasmet natūralioje gamtoje mokslininkų atrandamos ir aprašomos vis naujos jų rūšys. Selekcininkų dėka sukurta per 20 tūkstančių įvairių orchidėjų veislių bei hibridų, kurių gretas kasmet papildo nauji, unikalūs kultivarai. Dėl nereiklumo pastaruosius lengviau auginti ir mažiau patyrusiems gėlių mylėtojams ne tik oranžerijose, bet ir namuose.

orchidėjos
Falenopsiai natūraliai atrodo auginami pakabintuose krepšiuose.

„Išmanieji“ žiedai

Kolekcininko teigimu, pati puošniausia ir originaliausia augalo dalis – įdomūs, netaisyklingi pavieniai žiedai arba po kelis sukrauti varpos, kekės ar šluotelės formos žiedynuose. Visų orchidėjų rūšių žiedai sudaryti iš trijų vainiklapių ir trijų taurėlapių, bet skirtingų formų ir įvairių spalvų.

Ypač išsiskiria vienas apatinis vainiklapis, vadinamoji lūpa, kurioje kaupiamos kvapiosios medžiagos ir išskiriamas nektaras. V. Eicher-Lorka atkreipia dėmesį, kad toji lūpa gali būti įvairių spalvų, skirtingų formų, skirta vabzdžiams, drugeliams, vapsvoms, bitėms, musėms, taip pat mažiesiems sparnuočiams – kolibriams privilioti.

Pasak Vladimiro, šis augalas itin „išmanus“ – savo žiedo forma stengiasi atkartoti jam reikalingo apdulkintojo patelės moteriškus organus ar prisivilioti specifiniu aromatu. Toks reiškinys vadinamas mimikrija. Įvyksta lytinis aktas, po kurio sulaukiama palikuonių, ir taip pratęsiamas orchidėjų gyvavimas. Nedaugeliui tekę pastebėti jų vaisius. Tai sėklų dėžutės, pripildytos itin smulkių, plėvele aptrauktų sėklyčių. Vienoje dėžutėje jų milijonai.

Drugelių orchidėjos

V. Eicher-Lorkos teigimu, iš namuose ir oranžerijose auginamų orchidėjų bene populiariausi hibridiniai falenopsiai, jie ypač mėgstami kaip puošnūs interjero elementai. Falenopsiai dar vadinami drugelių orchidėjomis, mat išsiskleidę žiedai primena ant šakelės tupinčius drugelius.

orchidėjos
Falenopsio pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių phalaina – „drugys“, opsis – „panašus“, nes kai kurių rūšių žiedai iš tikrųjų panašūs į skrendančius drugius.

Vladimiro nuomone, pagrindinės tokių orchidėjų populiarumo priežastys: įvairiaspalviai žiedai, raštų bei formų gama, gana gausus žiedynas, ilgas žydėjimas (ilgesnis nei 4–6 mėnesiai), šie augalai per metus žydi kelis kartus, nereiklūs aplinkos sąlygoms, sparčiai auga, gali būti įvairių dydžių – nuo visai mažyčių, vos keliolikos centimetrų aukščio, iki beveik metrą (su žiedynu) siekiančių. Visa tai užkoduota genuose, kurie gaunami iš „tėvų“ – orchidėjų, iš kurių buvo išvesti.

Falenopsių lapija tvirta, puošni, sodri, kaip ir savitą vaizdą sukuriančios orinės šaknys. Jų hibridai skaičiuojami tūkstančiais, išvesti iš rūšinių orchidėjų, natūraliai augančių Azijoje, Indijoje, Filipinuose, Australijoje šiltomis sąlygomis ūksminguose miškuose, kur apšvietimas minimalus.

Priežiūra žiemą

„Prižiūrint falenopsius būtina atsižvelgti į aplinkos temperatūros ir drėgmės, vėdinimo, apšvietimo, laistymo, tręšimo santykį, – pasakoja specialistas. – Jei kambario temperatūra 20 °C, ant palangės gali būti tik 13 °C šilumos, tad kuo vėsiau, tuo mažiau reikia laistyti, nes augalas išgarina mažiau drėgmės.“

Lietuviška žiema tamsi, tik pavasariop pradeda ilgėti ir giedrėti dienos. Kuo šviesiau, tuo aktyviau augalas vykdo fotosintezę, tuo daugiau iš garina drėgmės, o kuo mažiau šviesos – tuo mažiau drėgmės išgarina, todėl rečiau ir po mažiau reikia laistyti.

Pasak augintojo, falenopsiai neturi vandenį ir maisto medžiagas kaupiančių organų, todėl ramybės periodo beveik nėra. Jeigu žiemą nežydi, juos galima laikyti keliais laipsniais vėsesniame kambaryje ar kitoje patalpoje ir rečiau laistyti. Pasak Vladimiro, falenopsiai aktyviai auga ištisus metus, tačiau žiemą, trūkstant šviesos, auga lėčiau, todėl nereikia jų skatinti trąšomis.

orchidėjos
Hibridiniai falenopsiai žiemą geriausiai jaučiasi ant pietinės palangės.

Vieta. Hibridiniai falenopsiai mėgsta šviesią aplinką ir drėgną orą, žiemą geriausiai jaučiasi ant pietinės palangės. Bet vasarį padaugėja saulės šviesos, todėl augalas gali nuo jos apdegti ir vasarį, o paskui ir pavasarį, ir vasarą, tad reikia būti atidiems.

Substratas. Kolekcininkas siūlo šias orchidėjas auginti orui pralaidžiame substrate, kurio pagrindas – stambūs pušų žievės gabaliukai. Substrate neturi būti durpių! Kuo substratas pralaidesnis, tuo jis greičiau pradžiūsta. Taip pavyks išvengti užsilaikančios drėgmės skaidriame vazonėlyje. Užsilaikiusi drėgmė, per dažnas laistymas, kai šaknims neleidžiama pradžiūti, tam pa šaknų puvimo priežastimi.

Temperatūra. Pasak Vladimiro, hibridiniams falenopsiams optimali temperatūra dieną 17–27 °C, neturėtų viršyti 30 °C, nebent yra pakankamai drėgnas oras ir gera ventiliacija. Tarp dienos ir nakties esantis 4–5 °C skirtumas skatina falenopsius žydėti. Kartais žiemą ar vėdinant kambarį temperatūra nukrinta žemiau 15 °C. Tokia temperatūra augalams nekenkia, tačiau jie turi būti sausi. Falenopsiai sausomis šaknimis lengviau pakenčia vėsesnį aplinkos orą nei drėgnomis. Taigi vėdinant, atidarant langą, iš vakaro geriau jų nelaistyti.

Aplinkos drėgnumas. „Hibridiniams falenopsiams nėra būtina didelė aplinkos drėgmė, todėl jie sėkmingai auginami kambario sąlygomis, – patirtimi dalijasi specialistas. – Tačiau drėgnesnėje (50–70 proc.) aplinkoje jie jausis geriau ir bus dekoratyvesni.“ Vėdinimas. Orchidėjoms reikia šviežio oro, bet jos jautrios skersvėjams, todėl vėdinant nereikia persistengti, ypač žiemą. Stipresni augalai gali išgyventi, o silpnesni – žūti.

Tręšimas. Žiemą hibridiniai falenopsiai auga lėčiau, žiedynstiebius augina iš atsargų, taigi dar nereikia tręšti. Tręšti svarbu augalui augant. Kai nusistovi saulėtos dienos, jau galima ruoštis pradėti tręšti.

orchidėjos
Jeigu lapai minkšti, suglebę, susiraukšlėję, augalui trūksta drėgmės.

 

Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės ir 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...