Columbus -4,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -4,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

„Orlen Lietuva“: kas susargdino, tas ir išgydytų?

2014/04/22


Valdančiosios koalicijos narių nuomone, nuostolingai dirbančios Mažeikių naftos produktų gamyklos strateginių investuotojų lenkų nereikia keisti nenuspėjamais rusais

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

Iš pradžių negarsios kalbos apie Mažeikių naftos perdirbimo įmonės „Orlen Lietuva“ patiriamus sunkumus dabar jau virto grėsmingu nuosprendžiu, kad lenkų kapitalo įmonės padėtis katastrofiška, ji 40 proc. sumažino gamybos apimtis ir rengiasi masiškai atleisti darbuotojus. Teigiama, kad „Orlen Lietuvą“ nusmukdė amerikietiška skalūnų naftos revoliucija. Vyriausybė svarsto, kaip padėti pagrindinei valstybės biudžeto maitintojai, Seimas rytoj irgi aptarinės naftos perdirbimo įmonės likimą. „Ūkininko patarėjas“ pasiteiravo politikų ir geologijos ekspertų, ar gelbstint svarbiausią Šiaurės Vakarų Lietuvos darbdavį netiktų anoniminių alkoholikų šūkis „Nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“: galbūt verta patiems išgauti skalūnų naftą, kurios Lietuvoje tikrai yra, ir ją perdirbti Mažeikiuose vietoj rusiškos iš Uralo?

Skęsta masiškai „Trečiadienį (balandžio 23 d.) rengiame Energetikos komisijos posėdį, dalyvaus „Orlen Lietuvos“, įvairių ministerijų atstovai. Spręsime, kas darosi gamykloje ir kokios pagalbos jai reikėtų. Gal ir Ekonomikos komitetas vėliau svarstys kokią nors būtiną įstatymų pataisą“, - „ŪP“ sakė Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys. Jo nuomone, pirmiausia reikia aiškiai suvokti, kad ne viena „Orlen Lietuva“ grimzta į dugną – nuosmukį patiria visos Europos naftos perdirbimo įmonės: amerikietiškos skalūnų naftos proveržis į rinkas nusmukdė europietiškos produkcijos kainų ir savikainų skirtumą.

orlenAbi įmonės savos „Tokie reiškiniai – periodiški. Pasikartoja kas 10-15 metų. Tada naftos perdirbimo įmonėms ateina „juodos dienos“. Numanomus skalūnų naftos telkinius pirmiausia reikėtų surasti, išžvalgyti. Praeitų ne mažiau nei 5 metai, o Mažeikių įmonei reikia gelbėtis jau dabar. Svarstysime realistiškesnius būdus. „Orlen Lietuvos“ vadovybė prašo mažesnių tarifų geležinkeliais gabenamai bendrovės produkcijai. Bet „Lietuvos geležinkeliai“ – irgi mūsų įmonė, taip pat norinti užsidirbti pelno“, - apie sunkų uždavinį, kuris laukia Seimo narių, bandysiančių suderinti dviejų labai svarbių Lietuvos įmonių interesus, papasakojo Energetikos komisijos vadovas.

„Gazprom“ šaltas dušas Anot K. Daukšio, naujo Mažeikių įmonės strateginio investuotojo paieškos nebūtų naudingos Lietuvai. „Lenkų koncernas „PKN Orlen“ Mažeikių įmonei pertvarkyti, jos gamybiniams procesams modernizuoti išleido nemažai pinigų. Koncernui priklauso ne viena panaši įmonė, todėl bendromis jėgomis lenkai turėtų įveikti sunkumus. Reikėtų užmiršti mitus, kad atėjusi rusiška įmonė, atseit, turinti pigios naftos, nukonkuruotų aplinkui visus varžovus ir tarsi burtų lazdele mostelėjusi padarytų Mažeikių įmonę labai pelningą. Negi dar nepasimokėme iš „Lietuvos dujų“ privatizavimo istorijos, pamiršome, kaip Rusijos „Gazprom“ įsigijo mūsų įmonės akcijų – kol vyko derybos, buvo žadamos pasakiškos sąlygos, o dabar už rusiškas gamtines dujas mokame bene brangiausiai Europoje“, - tikino K. Daukšys.

Neperžengiama ekonominė riba „Jeigu Lietuvos skalūnų naftos kainos būtų amerikietiškos, tada pirmyn. Deja, tik amerikiečiai sugeba išgauti skalūnų naftą pigiau nei 85 doleriai už statinę (159 litrus). Meksika bandė, kinai mėgino. Nesėkmingai. Visi suklumpa jau per pirminę gavybos stadiją“, - „ŪP“ teigė Vilniaus universiteto profesorius, Geologijos ir geografijos instituto Giluminės geologijos laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas Saulius Šliaupa. Profesorius paaiškino, kad Lietuvoje, Karaliaučiuje ir Lenkijoje aptinkama nafta susidarė iš skalūnų, bet dalis jos (daug didesnė) liko „įkalinta“ tose uolienose. „Kol kas nematau jokių galimybių, kad Lietuvai apsimokėtų siurbti naftą iš skalūnų. Žaliavos kaina - griežta ekonominė riba, kurios negalima tiesiog imti ir peržengti. „Orlen Lietuva“ ir mūsų valdžia turėtų kitaip gaivinti įmonę“, - svarstė žemės gelmių žinovas S. Šliaupa.

 UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis