Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

2023/12/04


Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.

Ilgiausias tradicijas žemdirbiškoje visuomenėje turintis konkursas Lietuvoje „Metų ūkis“ rengiamas jau 30 kartą. Per tiek metų konkursas išlaikė savo esminius principus: pastebėti tuos, kurie pastaraisiais metais yra padarę didžiausią ūkio vystymosi pažangą, taiko naujausias technologijas, ūkininkauja moderniai ir atsakingai.

Konkurso ,,Metų ūkis“ tikslas – skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėje.

Konkurso Lietuvoje organizatorius – LIETUVOS ŪKININKŲ SĄJUNGA.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis pasveikino visus nuo 1998 metų konkurso ,,Metų ūkis“ Kėdainių rajono nugalėtojus.

Konkurso „Metų ūkis 2023“ organizatoriai – Kėdainių rajono savivaldybė ir Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga. Pateiktus nominantus vertino vertinimo komisija, vadovaujama komisijos pirmininko Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Dainiaus Sabulio. Komisiją sudarė nariai: Kėdainių Krašto Kredito Unijos vadovas - Egidijus Žaltauskas, Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus laikinai einanti pareigas vedėja - Gintarė Kundrotaitė-Kozins, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kėdainių biuro vadovė - Irena Navickienė ir Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos administratorė - Jūratė Jodeikienė.

„METŲ ŪKIO 2023“ nugalėtojus Kėdainių rajone paskelbė ir tradiciniais prizais šveicariškais laikrodžiais apdovanojo Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis ir Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.

Trečią vietą laimėjo Erikos ir Ramūno Bagdonų ūkis. Tai nedidelis uogininkystės ir daržininkystės ūkis Vincentavos kaime, Josvainių seniūnijoje. Jaunieji ūkininkai 4 ha plote augina braškes ir žieminius česnakus, kurie auginami dėl didžiausios problemos braškių ūkyje, grambuolių, kurie naikina braškių šaknis. Daug dėmesio skiria kokybei, nuo užauginimo be trąšų iki atidavimo klientui švarias ir šviežias uogas. Erika ir Ramūnas sutartinai tvirtina: „Mums patinka dirbti kaime, savo ūkyje. Čia mes laisvi, įgyvendiname savo idėjas ir svajones”.

Antrą vietą laimėjo kailinių žvėrelių ūkis UAB FARMERS LT. Aušros ir Ramūno Ūksų įmonė įsikūrusi Juodžių kaime, Pernaravos seniūnijoje gyvuoja 14 metų. Ūkyje pastoviai dirba 10 darbuotojų. Šiuo metu ūkyje 42 stoginėse auginama apie 5 tūkstančius veislinių audinių patelių. Per ūkio gyvavimo laikotarpį ūkis išsiplėtė, įsirengė kailių pirminio apdirbimo cechą bei pašarų gamybos cechą.

Pirmą vietą laimėjo Erlendos ir Laimučio TURSKIŲ pienininkystės ūkis. Surviliškio seniūnijoje ūkininkaujanti Turskių šeima (mama, tėtis ir dukra KAMILĖ) dirba apie 300 ha žemės ir laiko 150 pieninių karvių. Moderni melžiamų karvių ferma, ant kurios puikuojasi lentelė su užrašu „Čia gyvena laimingos karvės“. Šiais metais pieno ūkis robotizuotas: įsigytas melžimo ir pašarų pristūmimo robotai, mėšlo šalinimo sistema, automatinis apšvietimas, ventiliacijos sistema, taip pat stiklo pluošto guoliaviečių lankai. Erlenda yra aktyvi Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos narė, Surviliškio bendruomenės narė, Kėdainių krepšinio klubo Nevėžis fanė ir humoro grupės „Bobų radijas“ įkūrėja, o taip pat ir Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė. Pasak Erlendos, „Žemdirbystė – žmonių gyvenimo būdas. Jo negali taip paprastai atsisakyti ir mesti. Jeigu gyveni kaime, jam atstovauji, esi maisto gamintojas.“

Antrus metus vykstančio konkurso „Metų žemdirbys“ iniciatorė rajono Tarybos narė Adelė Štelmokienė džiaugėsi pavykusiu projektu ir teisingais vertinimo komisijos sprendimais. Jos pirmininkui Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Gintautui Muznikui talkino: Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus laikinai einanti pareigas vedėja - Gintarė Kundrotaitė-Kozins, Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis, ūkininkė Sandra Kuprevičiūtė ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė.

„Metų žemdirbio“ konkursui buvo pasiūlyta 10 pretendentų:

Ūkininkas Šarūnas Šiušė. Taiko tiksliojo ūkininkavimo sistemas dirba traktoriais su automatinėmis vairavimo sistemomis, dronais stebi laukus iš dangaus, nuolat atnaujina savo žemės ūkio technologijas, kas padeda dirbti tvariai ir efektyviai, 22 metus taiko beariminės žemdirbystės praktiką. Yra nuolatinis Krakių seniūnijos ir Ažytėnų bendruomenės kultūrinių ir sportinių renginių mecenatas.

UAB „Ingleby Lithuania Agro“. Tai šiuolaikinis sertifikuotas ekologinis ūkis, turintis modernią techniką, siekiantis atitikti aukščiausius tvarumo standartus ir priklausantis tarptautinei danų tvaraus ūkininkavimo kompanijai „Ingleby Farms“. Bendrovė nuolat teikia pagalbą Pagirių seniūnijai ir bendruomenei: aprūpina darbo vietomis, remia organizuojamus renginius ir šventes, prisideda tvarkant kelius.

Ūkininkė Rosita Liubomirskienė (la Rosita bazilikų ūkis). Surviliškio seniūnijoje ūkininkė vadinama bazilikų karaliene ir jos meilė bazilikams trunka jau 30 metų. Savo šiltnamiuose ji augina virš 100 rūšių bazilikų. Iš jų Rosita gamina ne tik daugeliui žinomą pesto, įvairius pagardus, actą, bet ir pikantiškas uogienes.

Ūkininkas Tautvydas Šimėnas. Tai visos šeimos ūkis įkurtas 2018 metais II-jų Kampų seniūnaitijoje. Nominuotas už ryžtą neturint jokios ūkininkavimo patirties įkurti 10 ha ūkį, kuriame auga sausmedžio uogos ir lauko agurkai. Šimėno ūkyje įrengta išmani augalų laistymo bei stebėjimo sistema. Jaunasis ūkininkas prisideda prie bendruomenės renginių, padeda tvarkyti seniūnaitijos kelius, geranoriškai prisideda prie motokroso trasos priežiūros. Taip pat bendradarbiauja su Maisto banku ir šiais metais jiems neatlygintinai perdavė apie 11 tonų nekondicinių lauko agurkų.

Ūkininkas Jonas Misevičius – virš 30 metų Vilainių seniūnijoje ūkininkaujantis Jonas Misevičius valdo kiek didesnį nei 600 hektarų ūkį. Rūpinasi aplinka, taiko naujas, inovatyvias technologijas - įsirengė grūdų valymo, džiovinimo, sandėliavimo įrangą. Jonas padeda seniūnijos gyventojams žemės ūkio darbuose, dalyvauja Savivaldybės kelių žvyravimo programoje, žiemos metu padeda valyti kelius, reguliariai atveža vandenį į Apytalaukio kapines.

Ūkininkė Vilma Povilauskienė – sėkmingai ūkininkauja Gudžiūnų seniūnijoje, pačiais pažangiausiais ūkininkavimo metodais valdo 200 ha ūkį. Vilma yra Gudžiūnų bendruomenės centro pirmininkė ir seniūnaitė, vertinama už meilę gimtam kraštui ir atsidavimą bendruomeninei veiklai. Gudžiūnuose įkūrė Vaikų dienos centrą, sulčių spaudimo cechą, bendruomenės kavinę ,,Garduma“ ir pati joje darbuojasi, šiandien turėsite galimybę paragauti ,,Gardumos“ patiekalų po renginio prie jų paruošto vaišių stalo.

Ūkininkas Zigmas Ričkus – ūkininkauja Pernaravos seniūnijoje. Darbus atlieka laikantis aukštų agronominių standartų, tausojant aplinką ir gamtinius išteklius, pastatyta moderni grūdų bazė, įrengta saulės elektrinė, o darbuotojams pirtis, poilsio kambarys. Ūkininkas yra aktyvus Pernaravos seniūnijos švenčių, bendruomenės iniciatyvų, bažnyčios bei kitų gerų darbų rėmėjas, padeda tvarkant kelius.

Žemės ūkio kooperatyvas „Mūsų ūkis“ – modernus ūkis, įsikūręs Saviečių kaime, valdo apie 1000 ha. jame dirba gabiausi kaimo gyventojai. Ūkis aktyviai dalyvauja kelių žvyravimo programoje, taip pat padeda Pelėdnagių seniūnijai įsigyti ūkinį inventorių. Prisideda prie kaime organizuojamų renginių, remia bendruomenės veiklą.

Ūkininkas Nerijus Draudvilas – kartu su seserimi dirba apie 300 ha ūkyje Šlapaberžės kaime. Jis yra aktyvus Šlapaberžės bendruomenės narys, aktyviai dalyvauja jos veikloje, remia renginius, aktyviai dalyvauja ir seniūnijos veikloje prižiūrint kelius. Šiais metais Nerijus išrinktas Šlapaberžės seniūnaitijos seniūnaičiu.

Ūkininkas Vytautas Banevičius – ūkininkauja Petkūnų kaime, jo ūkyje vykdoma veikla atitinka ekonominius, aplinkosauginius, kultūrinius ir socialinius aspektus. Vytautas yra neatsiejamas pagalbininkas Truskavos seniūnijos ir Petkūnų bendruomenės centro veiklose, remia finansiškai ir darbo jėga.

Komisija nusprendė konkurso „Metų žemdirbys 2023“ apdovanoti 3 nominantus:

UAB „Ingleby Lithuania Agro“ už ūkininkavimą su gamta.

Ūkininkę Rositą Liubomirskienę (la Rosita bazilikų ūkis) už meilę bazilikams, kuri vis stiprėja.

Ūkininką Tautvydą Šimėną už ryžtą neturint jokios ūkininkavimo patirties įkurti 10 hektarų ūkį, kuriame šiandien auga sausmedžio uogos ir lauko agurkai.

Konkurso ,,Metų žemdirbys“ nugalėtoju išrinktas ūkininkas Šarūnas Šiušė - Ažytėnų žemių ūkininkas.

Nugalėtojui paskirta 1 000 Eur premija

 

Kėdainių r. sav. fotoinformacija

Dalintis
2024/02/24

Jan Udo Sparenborg: „Reikia kovoti už mūsų ateitį!“

Į sausio pabaigoje Vilniuje surengtą žemdirbių protesto akciją iš tolimoje Žarėnų gyvenvietėje, Šiaulių rajone, įsikūrusio UAB „Klauso ūkis“ išvyko trys traktorininkai, du sunkvežimių vairuotojai ir pats ūkio vadov...
2024/02/24

Ar esame patenkinti savo gyvenimu?

Kainų lygis, kariniai ir politiniai neramumai bei asmeninio pobūdžio realijos prisideda prie to, kaip kiekvienas iš mūsų vertina savo pasitenkinimą gyvenimu. O kaip sekasi visai Lietuvai šioje srityje – ar esame gyvenimu patenk...
2024/02/24

Ekologinės sistemos – EK pertvarkų akiratyje

Europą drebinant žemdirbių protesto akcijoms ir Europos Komisijai (EK) skubiai ieškant būdų, kaip palengvinti ūkininkų gyvenimą – sumažinti jų veiklai keliamus reikalavimus ir palengvinti galimybes jų produkcijai konkuruoti su importu...
2024/02/24

Vaikui už prarastą regėjimą priteista 160 tūkst. eurų

Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą apygardos teismo sprendimą, kuriuo mažamečiam berniukui, dėl medikų kaltės praradusiam regėjimą viena akimi, priteista 160 000 Eur neturtinė žala. Valstybinė ligonių kasa ginčijo nustatytą neturtinės ...
2024/02/24

Ar interneto aplinkoje yra ne sukčių? Turbūt, bet – tikrinkite

Praėjusiais metais Lietuvoje fiksuota 350 romantinio sukčiavimo atvejų, gyventojai sukčiams mėgino pervesti daugiau nei 1 mln. Eur. Ne visi šie atvejai manipuliatorius pradžiugino abipusiais jausmais ar, svarbiausia – svetimais piniga...
2024/02/24

Dirvožemio degradacijos „vaistas“ – atkuriamoji žemdirbystė

Mokslininkai įspėja – per ateinančius 50 metų, dirvožemio degradacija gali apimti tokius mastus, jog nebebus įmanoma išauginti pakankamai maisto siekiant išmaitinti žmoniją. Dėl to vis daugiau dėmesio skiriama tausiam ūkininkav...
2024/02/24

Šiltas sultinys – didžiausias skrandžio džiaugsmas

Nesvarbus, koks metų laikas, nesvarbus – rytas ar vakaras, sultinys organizmui bus ir maistas, ir vaistas, ir prevencinė priemonė. Svarbiausia jį virti lėtai ir ilgai. Na, o išvirus, leisti dar šiek tiek „pailsėti“ ...
2024/02/24

Tyrimas atskleidė, kiek vaikų Lietuvoje gali patirti smurtą

Visuomenė geriau atpažįsta smurtines situacijas, tačiau vis dar didelė dalis žmonių fizines bausmes laiko auklėjimo priemone ir yra linkę smurtą prieš vaikus pateisinti – tokie rezultatai išryškėjo vaiko teisių gynėjų už...
2024/02/23

Prezidentas ieško patarėjo: prieš rinkimus prisiminė kaimą?

LR Prezidento Gitano Nausėdos ketinimas priimti į darbą dar vieną patarėją, kai liko vos keli mėnesiai iki šalies Prezidento rinkimų, „Ūkininko patarėjo“ kalbintiems žemdirbiams sukėlė ir džiaugsmo, ir įtarimų. Specialistas, kur...