Šiemet atkurti nereikės
Viceministras Egidijus Giedraitis susirinkusiuosius informavo, kad nuo balandžio 15 d. ūkininkai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje galės elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas ir pradėti pildyti paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos (EK) formalus SP keitimo patvirtinimas. Pasak viceministro, tikėtina, kad tai bus padaryta gegužės 2 d. Deklaravimo pabaiga numatyta birželio 21 d., o vėluojant − liepos 1 d.
Vienas iš SP keitimų yra susijęs su daugiamečių pievų ir ganyklų referencinio dydžio perskaičiavimu (šiuo keitimu 2018 m. referencinį plotą planuojama sumažinti 82 tūkst. ha). „Su pievomis buvo bėda, netikėjome, kad pavyks išspręsti šią net protesto akcijų sulaukusią problemą. Šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės“, – viltingą žinią pranešė E. Giedraitis.
Pristatydamas kitus SP pakeitimus, viceministras pabrėžė, kad kai kurie jų pakaunės žemdirbiams nėra aktualūs, o labiausiai keitėsi du Geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės standartų (GAAB) reikalavimai.
GAAB 7 nauja yra tai, kad pareiškėjai šiemet privalo laikytis minimalios augalų kaitos reikalavimo bent 65 proc. deklaruotos ariamosios žemės plote – tas pats pasėlis tame pačiame lauko plote negali būti auginamas ilgiau nei vienerius metus, o plotai, kuriuose per pastaruosius dvejus metus pasėliai nebuvo pakeisti, trečiaisiais metais turi būti naudojami kitiems pasėliams auginti. Be to, nebeliko reikalavimo turėti ir šešias savaites išlaikyti tarpinius augalus.
Šiais metais pareiškėjai GAAB 8 reikalavimą galės atitikti, skirdami 4 proc. savo ariamosios žemės kraštovaizdžio elementams, pūdymui, azotą kaupiantiems augalams arba tarpiniams pasėliams. Pranešėjas pabrėžė, kad plotuose, patenkančiuose į Paukščiams svarbių teritorijų sluoksnį, draudžiama kirsti ir genėti medžius ir gyvatvores paukščių jauniklių perėjimo ir augimo metu, t. y. nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d., o tarpinių pasėlių ir azotą fiksuojančių augalų plotuose – naudoti augalų apsaugos produktus.
Pakeistas ne tik apibrėžimas
Vienas svarbesnių Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo taisyklių pakeitimų – koreguotas aktyvaus ūkininko apibrėžimas. Jei iki šiol aktyviu ūkininku laikytas tas, kuriam tiesioginių išmokų suma už praėjusius metus neviršijo 5 tūkst. Eur, tai šiemet riba sumažinta iki 2 tūkst. Eur. Jei ši riba bus viršijama, pareiškėjas turės atitikti dar bent vieną iš septynių papildomų kriterijų.
Kaip ir 2023 m., daugiametes pievas bus galima atnaujinti ar persėti nesuariant, tačiau patikslintas ganyklos arba pievos apibrėžimas – numatyta, kad, deklaruojant ganyklą arba pievą, ji turi būti įdirbama ne rečiau kaip kas penkerius metus, o deklaruojant turės būti pažymimas deklaravimo požymis. Deklaruojantiems pievas, bet laikantiems mažiau, nei numatyta, sąlyginių gyvulių ar iš viso jų neturint, privaloma pievą nušienauti jų pasirinktu būdu. Leidžiama žolę smulkinti ir paskleisti, išvežti neprivaloma. Šiemet Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo taisyklėse KRŪS pirmininko Mindaugo Maciulevičiaus siūlymu atsirado nauja nuostata – parama numatoma ir daugiametėms pievoms saulės elektrinių teritorijose, kur ganomi ūkiniai gyvūnai, tačiau paramai bus tinkami tik saulės modulių tarpueiliai pagal modulio projekciją su žoline danga.
Sėjantiems tarpinius pasėlius nelieka reikalavimo nuimti pagrindinės kultūros derlių prieš sėjant tarpinius žieminius pasėlius, o tarpiniu pasėliu pasirinkus pluoštines kanapes, sėjant po birželio 30 d., nebereikės pildyti kanapių sėjos žurnalo.
Augalų apsaugos aktualijos
Augalų apsaugos aktualijas pristačiusi asociacijos „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė informavo, kad anksčiau per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS) augalų apsaugos produktų naudojimo žurnalus pildė žemdirbiai, deklaravę ir purškę didesnius kaip 200 ha plotus, šiemet riba mažėja iki 150 ha. Pasak direktorės, sistema nėra tobula, ji vylėsi, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ištesės pažadą ją patobulinti. „Gera naujiena – iki kovo 29 d. buvo derinamas projektas ir duomenų pateikimo laikotarpis ilginamas nuo 15 iki 30 kalendorinių dienų“, – sakė Z. Varanavičienė.
Pasak pranešėjos, pastaruoju metu „juostos“ ir „zonos“ tikriausiai buvo dažniausiai ūkininkų vartojami žodžiai. Vienas normas patvirtino aplinkos ministras, o kitas – žemės ūkio ministras. „Noriu atkreipti dėmesį, kad abu įsakymai galioja“, –
pabrėžė direktorė. Taip pat ji akcentavo, kad labai mažai ūkininkų atkreipė dėmesį į pernai patvirtintą Integruotos kenksmingų organizmų kontrolės bendrų principų ir reikalavimų aprašą, kuriame nurodyta, kad iki einamųjų metų gruodžio 31 d. privalu užpildyti pateiktą anketą arba laisva forma pasidalyti savo pastebėjimais, padaugėjo ar sumažėjo augalų ligų ir kenksmingų mikroorganizmų, o tam įvertinti reikia turėti kontrolinį lauką. Ji perspėjo – anketą reikia pildyti atidžiai ir atsargiai.
Z. Varanavičienė taip pat kalbėjo apie europines naujienas, nacionalinių įstatymų, reglamentuojančių naktinius purškimus, pakuočių tvarkymo bei prekybos nelegaliais produktais pakeitimus.
Nauja bėda pakaunėje
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelio nuotraukoje renginio dalyviai
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.