Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Spalvingieji bitininkai ryškūs, bet pamatyti nelegva

2023/08/20


Vienas rečiausių Lietuvoje sutinkamų paukščių – bitininkas, dar vadinamas lietuviškąja papūga, peri Panemunių regioninio parko teritorijoje. Šį spalvingą paukštį, jei labai pasiseks, galima sutikti kairiajame Nemuno krante. Šią vasarą stebima bitininkų kolonija, kurią sudaro apie 30 paukščių, rašo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija.

Bitininkai Lietuvoje – itin reti svečiai, retkarčiais į mūsų šalį jie užklysta šiltuoju metų laiku. Europoje šiuos paukščius gerokai dažniau galima sutikti pietinėje Lenkijos dalyje, Prancūzijoje ir kitose pietinėse Europos šalyse.

Šie spalvingi paukščiai mėgsta gyventi kolonijomis – šiltesnėse šalyse šių paukščių kolonijos gali sudaryti net iki 25 tūkstančių individų. Tokios kolonijos mėgsta įsikurti stačiuose, smėlėtuose upių krantuose, kur nesunku išsirausti urvus. Taip, bitininkai gyvena ir peri ne lizduose, o urvuose. Vienoje dėtyje dažniausiai būna 5–6 kiaušiniai, kuriuos abu poros nariai peri apie 20 dienų. Jaunikliai urvelį palieka maždaug po mėnesio nuo išsiperėjimo.

bitininkas

Bitininkas iš kitų paukščių išsiskiria spalvingumu. Šių paukščių plunksnos pasižymi itin ryškiomis spalvomis – raudona, geltona, mėlyna ir žalia. Daugelio vabzdžiaėdžių paukščių plunksnos yra neryškios, todėl jie nekrenta į akis, o bitininkai – priešingai.

paukšteliai demonstruoja ir akrobatinius gebėjimus ore – jie vabzdžius gaudo skraidydami, ir dėl to, kad jų grobis greitai skrenda, ir patys turi būti vikrūs. Prie gebėjimo greitai ir vikriai pagauti vabzdžius prisideda puikus šių paukščių regėjimas. Bitininkai vapsvą ar bitę gali pastebėti net už 100 metrų. Sučiupęs geliantį vabzdį bitininkas jo neryja, kol nepašalina geluonies. Dažniausias jie tai daro, patrindami vabzdį į medžio šaką – vabzdys išskiria nuodus ir geluonis pasišalina.

Perėdami urviniuose lizduose bitininkai susiduria su problema – parazitais. Būtent todėl juos dažnai galima išvysti purenant ir kedenant savo plunksnas, taip jie palaiko švarą ir naikina plunksnose besiveisiančius parazitus. Tokiems švaros ritualams šie paukščiai skiria apie 10 procentų dienos laiko.

bitininkas

„Panemunių regioniniame parke bitininkai pastebimi jau apie dešimtmetį, nors tikslių populiacijos duomenų neturima. Vis daugiau Panemunių regioninio parko gyventojų ir lankytojų atpažįsta šį paukštį iš duslaus balso ir išskirtinių spalvų. Manoma, kad bitininkų populiacija šiame krašte gali didėti, nes vis daugiau šio krašto gyventojų teigia pastebintys šiuos spalvingus paukščius šalia sodybų“, – pasakojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyr. specialistė Eglė Lopšaitienė.

Šiuo metu lizdus palikę jaunikliai mokosi savarankiškai gaudyti vabzdžius, o jų mėgstami stebėjimo postai – elektros laidai.

 

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...