Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024


BNS

 

Parlamentarai nutarė iš naujo svarstyti, ar leisti naktinius taikiklius medžiojant

2024/03/10


Parlamentarai sekmadienį priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje.

Jie nutarė iš naujo svarstyti, ar medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras reikia leisti naudoti naktinius taikiklius.

Už tokį sprendimą balsavo 76 Seimo nariai, 45 parlamentarai norėjo, kad įstatymo pataisa būtų laikoma nepriimta.

Prezidento patarėjos Agnės Jakstienės teigimu, G. Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisas, nes, jo vertinimu, naktinių taikiklių naudojimas sudarytų sąlygas nepagrįstam laukinės gyvūnijos skurdinimui.

Gruodį vetavęs Seimo priimtas pataisas, įteisinančias naktinius taikiklius medžioklėje, prezidentas teigė, kad šie prietaisai nei padės efektyviau kovoti su afrikiniu kiaulių maru, nei geriau pasirengti krašto gynybai.

Sekmadienį pristatydama veto A. Jakstienė teigė, kad daugelyje Europos Sąjungos valstybių, kur įteisinti naktiniai taikikliai, jų naudojimas medžioklėje grindžiamas individualaus leidimo pagrindu.

„Tai reiškia, kad leidimas naudoti naktinius taikiklius medžiojant gyvūnus paprastai išduodamas kiekvienu konkrečiu atveju atsižvelgus į tokias reikšmingas aplinkybes, kaip tam tikros gyvūnų rūšies populiacijos dydis, ligų plitimas, kitų priimtų alternatyvių valdymo priemonių nebuvimas ir panašiai. Tuo metu įstatyme numatytas leidimas naudoti naktinius taikiklius formuluojamas iš esmės ne individualaus, o bendrojo leidimo pagrindu“, – teigė patarėja.

Ji taip pat tvirtino, kad naktiniai taikikliai neprisidės ryškiau kovoti su afrikiniu kiaulių maru, nes dabar šernų medžioklė niekaip neribojama ir tam numatyta kitų priemonių.

Anot patarėjos, medžioklinių šaunamųjų ginklų su naktiniais taikikliais naudojimas neturėtų didesnės įtakos ir krašto apsaugai.

„Labai taikliai įvertinta, kad medžiotojai su naktinio matymo taikikliais tikrai tankų nesustabdys, taip pat ir afrikinio kiaulių maro nesustabdys“, – sakė socialdemokratas Linas Jonauskas.

Demokratas Kęstutis Mažeika klausė, kodėl prieš vetuodamas įstatymas prezidentas nesusitiko su medžiotojais ir neišklausė jų argumentų.

A. Jakstienė savo ruožtu teigė, kad su medžiotojų atstovais buvo susitikę patarėjai, jų nuomonė buvo išgirsta ir perduota valstybės vadovui.

Konservatorius Justinas Urbanavičius tvirtino, kad G. Nausėdos abejonės dėl naktinių taikiklių naudojimo nemotyvuotos ir nepagrįstos.

„Žinote, kai vyriausiasis kariuomenės vadas, prezidentas, išreiškia nepasitikėjimą medžiotojais, miškininkais, ūkininkais, tais, kurie tikrai turi įgūdžių, kurie rūpinasi gamta, kai šiandien gamtos, faunos tik daugėja, jūs man atsakykite, jeigu prezidentas nepasitiki tokiais žmonėmis, tai kodėl medžiotojai, miškininkai, ūkininkai turėtų pasitikėti prezidentu?“ – pareiškė Seimo narys.

Pernai gruodį Seimas priėmė Medžioklės įstatymo pataisas, kad medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras bus galima naudoti naktinius taikiklius.

Prezidento vertinimu, bus labai sunku užtikrinti tokių įrankių panaudojimo kontrolę, aplinkosaugininkai neturės galimybių nustatyti, ar žvėris nušautas naudojant naktinį taikiklį, ar be jo. Pasak valstybės vadovo, dėl to administracinė ir baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje faktiškai taptų nepritaikoma.

Naktinių taikiklių pataisą inicijavo Kaimo reikalų komiteto narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas K. Mažeika.

Naktinių taikiklių įteisinimo šalininkai sako, kad šių prietaisų naudojimas prisidėtų prie efektyvesnio gyvūnų gerovės principų užtikrinimo – žvėris būtų nušautas vienu šūviu, nesikankintų sužeistas. Jie taip pat tvirtina, kad naktinio matymo priemonių turėjimas padėtų ir krašto gynyboje.

Aplinkosaugininkai teigia, kad toks leidimas sudaro prielaidas brakonieriavimui, nes nėra praktinių galimybių kontroliuoti, kad naktiniai taikikliai būtų naudojami medžiojant tik tuos gyvūnus, kuriuos nurodo šis įstatymas.

Iki šiol medžioklėje leidžiamus ir draudžiamus naudoti įrankius nustatė Medžioklės taisyklės, jas tvirtino aplinkos ministras. Naktiniai taikikliai buvo draudžiamųjų įrankių sąraše.

 

Autorė Jūratė Skėrytė / BNS

ŪP redakcijos archyvo nuotrauka

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...