Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Partijos raginamos savivaldos rinkimų programose skirti deramą dėmesį socialiniam verslui

2022/12/20


Lietuvos socialinio verslo asociacija (LISVA) išplatino kreipimąsi į Lietuvos parlamentines partijas, prašydama ruošiantis savivaldos rinkimams ir kuriant rinkimų programas, atsižvelgti į būtinybę užtikrinti socialinio verslo plėtrą Lietuvos regionuose.

„Šiandien kaip niekada susiduriame su sudėtingais iššūkiais – klimato kaita, skaitmeninimas, didėjanti nelygybe, demografiniai pokyčiai... O besitęsiantis karas Ukrainoje, energetikos ir ekonomikos krizės dar labiau apsunkino padėtį ir paskatinto suprasti, kad turime siekti įtraukties, kovoti su skurdu ir stiprinti regionus. Be to, įveikiant neatidėliotinas šių krizių pasekmes, tampa akivaizdu, kad reikalingas esminis mūsų visuomenės pokytis, siekiant dar tvaresnio modelio tiek aplinkosauginiu, tiek visuomenės požiūriu. Kuo skubiau reikia pereiti prie atsparios ekonomikos ir visuomenės“, – teigia LISVA direktorė Viktorija Bražiūnaitė, kviesdama Lietuvos partijas atsigręžti į socialinį verslą.

Socialinio verslo organizacijos – tai verslo subjektai, kurie sprendžia visuomenei ir mus supančiai aplinkai kylančias problemas ir greitai reaguoja į nuolat kylančius iššūkius, kuria darbo vietas ir naujoves. Tokios organizacijos telkia aplink save sąmoningų žmonių bendruomenę ir įgalina žmones pačius spręsti savo problemas taip prisidėdami ir prie ekonominės gerovės.

V. Bražiūnaitės teigimu, Europoje yra per 13 milijonų žmonių, kurie dirba socialinės ekonomikos įmonėse. Ir tas skaičius nuolat auga. Kaip rodo faktai, per pastarojo dešimtmečio ekonomikos krizes, socialinis verslas parodė nepaprastą gebėjimą prisidėti prie bendruomenių atsparumo stiprinimo ir kūrimo bei pademonstravo mokėjimą suvaldyti esminius pokyčius. Šio sektoriaus organizacijos pralenkė kitus sektorius ir sukūrė virš 12 proc. darbo vietų, kartu spręsdamos pagrindines visuomenei kylančias problemas.

Kitose pasaulio šalyse verslo, kuris glaudžiai susijęs su visuomenės iššūkiais, idėja yra jau populiari, vertinama bei skatinama valdžios institucijų. Socialinio verslo sektoriaus organizacijų kuriama didžiulė pridėtinė vertė jau senai patraukė tokių šalių kaip Kanada, Singapūras, Izraelis, Švedija, Nyderlandai ir t.t. dėmesį. Pavyzdžiui, Kvebeke 2020 m. socialinį verslą vystė per 11 tūkst. įmonių, kurios įdarbina 220 tūkst. darbuotojų ir 90 tūkst. savanorių. Jų pajamos siekia apie 48 milijardus  Kanados dolerių. Kokį didžiulį potencialą jie sugebėjo atskleisti! Tokiose šalyse veikia ne vienas visuomenės iššūkius sprendžiantis verslo inkubatorius ar akseleratorius savivaldos lygmeniu.

„Visa tai nebūtų įmanoma ir be stipraus savivaldos dalyvavimo, nes kiekvienas miestas, miestelis ar kaimas yra unikalus dažnai tam tikrais tik jam būdingais iššūkiais. Socialinis verslas atlieka svarbų vaidmenį kuriant darbo vietas, įtraukiant ir tvarų augimą bei pažeidžiamų grupių integraciją į darbo rinką, jos užtikrina pramonės plėtrą ir įgalinimą, perkvalifikavimą ir kvalifikacijos kėlimą. Jos veikia įvairiuose ekonomikos sektoriuose ir ekosistemose, įskaitant socialines bei viešąsias paslaugas, sveikatos apsaugą, socialinį būstą ar prieinamą energiją labiausiai pažeidžiamiems asmenims, o tai padeda sušvelninti ekonominės krizės padarinius ir didinti atsparumą“, – tvirtina asociacijos vadovė V. Bražiūnaitė.

Nors šiandien Lietuvoje socialinio verslo sektorius dar tik formuojasi, savivaldos lygmuo yra labai svarbus šio sektoriaus darniai ir tvariai plėtrai, LISVA pateikia partijoms savo siūlymus ir tikisi, kad jie bus įtraukti į partijų savivaldos rinkimų programas.

 

LISVA pranešimas

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.