Egzistuoja sūrių mados
Ūkininkė į pieninę pieno neveža – supirkimo kaina nedžiugina, o ir įpratusi pati sutvarkyti visą primelžtą pieną. Slegia sūrius, muša sviestą, gamina varškę. Tai daro jau 15 metų. „Pabandžiau, patiko, tai ir darau“, – prisipažįsta Rasa. Išmoko gaminti įvairių skonių sūrius pati, nes mama, kiek mena, slėgdavo tik varškės sūrius, šviežio pieno sūriai tada nebuvo „madoje“. „O kepti sūriai su prieskoniais, džiovintais vaisiais – jau šiuolaikinė sūrių skonių „mada“, anksčiau gi tokių niekas nedarė“, – pastebi ji. Darbai rūksta kaip iš pypkės. Kaip pati prisipažįsta, viską daro automatiškai, rankos pačios dirba, galvoti nereikia.
Ūkio plėsti nežada, nors sako, kad gal kokių 5 karvių pieną dar būtų pajėgi sutvarkyti, tačiau yra kita problema – kur realizuoti produkciją? Prisipažįsta, kad būtų sudėtinga, o ir klientų, sūrių valgytojų, reiktų ieškoti. Pasvajoja apie nedidelę sūrinę, bet tai – tik svajonės. Kol kas gamina sau, artimiesiems, giminaičiams, kaimynams – kam skanu, tas paprašo, paslegia. „Karvutės apsiveršiavo, pieno daugiau, daugiau ir sūrių“, – pasidžiaugia moteris.
Tinka ir kasdieniam, ir šventiniam stalui
„Naminius sūrius žmonės mėgsta. Prie tokio skonio įpratę“, – teigia ūkininkė. Karvių kaimuose jau retai kur bepamatysi, o pieno gaminių parduotuvėje pirkti ne itin geidžia ir dėl nemažos kainos, ir todėl, kad pas kokią pažįstamą, draugę ar giminaitę užsiprašo naminio – tokio, kokį valgė vaikystėje. Rasa gamina sūrius su džiovintais vaisiais, keptus su įvairiais prieskoniais, varškės, taip pat šviežio pieno. Dar papuošia, kad ir pažiūrėti būtų gražu. „Daug metų valgo mano sūrius, žino skonį“, – patikina ji. Anksčiau jos sūrių užsiprašydavo įvairiose įstaigose dirbančios moterys. „Bet dabar daug kur mažėja darbuotojų“, – pastebi Rasa.
Nori sūrių ir prieš šventes: veža lauktuvių į užsienį iš gimtinės, dovanoja, ant savo šventinio stalo deda. Populiariausi sūriai – kepti su prieskoniais. „Tai atlekia pas mane į namus ir pasiima, tai mes nuvežame, jei pro šalį važiuojame, taip ir išdaliju tuos sūriukus“, – kalba ji.
Receptus kuria pati. „Nieks nenori atskleisti paslapčių, neišduoda, savais receptais nesidalija“, – teigia sūrininkė. Pasidžiaugia, kad yra žmonių, kurie nori ekologiškų produktų, o jų šeimos ūkio 3 karvutės, kaip ir kiti galvijai, ganosi natūraliose Stebulių kaimo pievose. „Be jokių trąšų mūsų pievos. Čia ir prisišienaujame“, – teigia ūkininkė.
Pirmenybė saldaus pieno sūriams
Ūkininkė spaudžia didesnius sūrius, mažų niekas nenori. „Įpratę parsinešti didesnį, ilgiau valgo. Mažai kas nori mažų sūriukų“, – aiškina Rasa. Darbo daug, prie puodų reikia ilgokai pastovėti, o ir slegia sūrius senoviškai – slėgtuve po vieną. „Dabar kasdien apie 20 litrų pieno ryte ir vakare turiu „sutvarkyti“: ar sūrius pagaminti, ar sviestą sumušti. Jei rauginu pieną, tai grietinės būna, o jei jau iš šviežio pieno sūrius darau, tai nelieka, specialiai nenugriebiu, nes sūriai bus sausi, neskanūs“, – žino sūrininkė.
Sūrių valgytojai šviežio pieno sūrius labai mėgsta, o varškės sūrių nelabai nori. „Tik vienas kitas paprašo varškės sūrio“, – teigia ji. Kepti su prieskoniais – aštresni, bet toks aštrumas patinka valgytojams. Pataria sūrį kiek palaikyti, tada jis būna dar skanesnis, labiau atsiskleidžia jo geras skonis. Sūrius jai labiau patinka daryti nei sviestą mušti.
Tik savą šeimyną jau sunku nustebinti. „Jau vien kvapo prisiuosto visi“, – pajuokauja namų šeimininkė. Paklausta, o ar pati mėgsta valgyti sūrį, sako, kad ir ji, ir jos šeimyna mėgsta sūrius „pasidžiovinti ant pečiaus“ ir tokius valgyti. „Kietesnius valgome arba renkamės keptus“, – patikina šeimininkė.
Išrūgų lauk nepila – nors paršiukų nelaiko, noriai jas geria nuo mažens pripratinti veršiai. „Tik nunešk, iškart išgeria“, – tarsteli ji. Ūkininkai dar laiko 20 mėsinių galvijų.
Žiemą gerai, gali sau ramiai per dieną sūrius gaminti, o štai vasarą darbo padaugėja – dar ir daržus reikia nusiravėti,. „Spėjame, apsidirbame, namie būname, valdiškuose darbuose nedirbame“, – aiškina ūkininkė R. Jarmalienė.
Rasos JARMALIENĖS nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Rasa sūrius gamina jau 15 metų. Pabandė, patiko, pamėgo jos sūrius ir kiti.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.