Columbus +17,9 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025
Columbus +17,9 °C Debesuota
Antradienis, 13 Geg 2025

Pasaulio mokslininkai išreiškia paramą gyvulininkystei

2023/01/16


Jau 660 mokslininkų iš viso pasaulio universitetų ir mokslinių tyrimų institutų pasirašė svarbią tarptautinę deklaraciją. Sąrašas dar nėra baigtinis. Savo parašais mokslininkai patvirtina esminę gyvulininkystės reikšmę tvarioje maisto sistemoje.

Žmonijos civilizacija tūkstantmečius remiasi gyvulininkyste, nuo bronzos amžiaus pradžios. Ji aprūpino žmoniją maistu, drabužiais, energija, organine trąša. Bendruomenėms užtikrino užimtumą ir pajamas, socialinę padėtį.

Be gyvulininkystės ir šiandien neįsivaizduojamas šiuolaikinės visuomenės aprūpinimas maistu. Gyvūniniai produktai yra praeities kartų patikrintas sveikos mitybos šaltinis. Tvari gyvulininkystė padės išspręsti ir šiandienos ekologinius iššūkius.

Mokslas turi patikimų įrodymų apie gyvūninių produktų naudą mitybai ir sveikatai, gyvulininkystės reikšmę aplinkos tvarumui, socialinėms, kultūrinėms ir ekonominėms vertybėms.

Apie tai kalbama mokslininkų Dublino deklaracijoje dėl gyvulininkystės reikšmės visuomenei, kuri buvo parengta 2022 m. spalio mėnesį. Tai dvi dienas trukusio šiai temai skirto tarptautinio aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatas.

Dublino mokslininkų forumas subūrė žymiausius pasaulio akademikus ir tyrėjus iš JAV, Europos bei Australijos. Tai buvo 2021 m. Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikimo maisto sistemos klausimais tęsinys.

Spalio mėnesį Dublino deklaraciją pasirašė apie 200 pasaulio mokslo bendruomenės narių, o šiam sausio mėnesiui įpusėjus jų buvo jau 660.

Tarp pasirašiusiųjų, bent kol kas, nerasime Lietuvos atstovų, tačiau Baltijos šalys deklaracijos rėmėjų žemėlapyje neliko balta vieta. Sąraše yra keturi mokslininkai iš Latvijos, vienas iš Estijos.

Aktyvūs australai. Po deklaracija pasirašė bent 50 Australijos mokslininkų. Australijos mėsos perdirbėjų korporacijos vadovas Krisas Teiloras (Chris Taylor), kuris taip pat dalyvavo Dublino susitikime, prekės ženklo „Australijos mėsos standartai“ svetainei mla.com.au sakė, kad svarbiausia moksliniais įrodymais grįstas diskusijas atskirti nuo ideologijos ir politikos formavimo, siekti aiškumo.

„Pateiktas turinys buvo paremtas daugiau nei 1 000 recenzuojamų mokslinių straipsnių. Didžiausias pasiekimas tas, kad aukščiausi mokslo ir tyrimų standartai nepalaiko dažnai redukcionistinio (supaprastinto, į detales suskaidant visumą – Red.) požiūrio, kurio laikosi tie, kurie bando kariauti ideologinį karą prieš gyvulininkystę", – pastebėjo jis.

Deklaracijoje pripažįstama, kad šiandieninės maisto sistemos „susiduria su precedento neturinčiu dvigubu iššūkiu", įskaitant aprūpinimą maistu ir mitybos užtikrinimą augančiam pasaulio gyventojų skaičiui.

Aukščiausiojo lygio susitikime pristatyti rezultatai ir tyrimai balandį turėtų būti paskelbti specialiame Amerikos gyvūninio mokslo žurnalo „Animal Frontiers" numeryje.

 

ŪP informacija

123rf nuotrauka

Dalintis