„Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, ką apie šią problemą mano medžioklės reikmenų parduotuvių darbuotojai, nes medžiotojams turbūt ne tas pats, kokias sumas jie bus priversti pakloti už šovinius.
Fizinės ir elektroninės parduotuvės „Go Hunt“ (Kaunas) savininkas Aivaras Jutka sakė, kad medžiotojai kol kas dar nepradėjo pirkti daugiau šaudmenų, bet parduotuvė tam jau ruošiasi. „Ne aukštesnių šovinių kainų laukiame, o didinsime sandėlyje laikomos amunicijos kiekius. Reaguojame į kiekvieną žinutę, todėl artimiausiu metu reikės daugiau jų įsigyti, kol dar medžiotojai nepradėjo didinti šaudmenų atsargų“, – teigė A. Jutka. Jo nuomone, tokiai problemai būtina ruoštis iš anksto.
Pasak pardavėjo, šaudmenys brangsta kiekvieno parduotuvės atsargų papildymo metu, bet ne visada jų kaina kyla parduotuvėje. „Prie kiekvieno pabrangimo pirkėjams – medžiotojams – būtų sunku adaptuotis. Žiūrėdami į praėjusių dešimties metų duomenis, galime teigti, kad šaudmenys brangsta kiekvienais metais, o kartais ir dažniau“, – paatviravo A. Jutka.
Vienos medžioklės reikmenų parduotuvės atstovas Antanas (pavardė ŪP žinoma) iš pradžių sakė nelabai tikintis žiniasklaidoje pasirodančiomis tokiomis žinutėmis, todėl ir jų komentavimas prilygtų interpretacijoms.
„Galima sakyti, kad jeigu šaudmenys vėluoja, tai jiems pagaminti trūksta parako. Bet gali būti ir kitaip, pavyzdžiui, jeigu pardavėjas vėluoja atsiskaityti su tiekėju už šaudmenis, jis negauna naujų prekių, bet aiškina, kad gamintojas parako neturi. Vėlavimas pateikti šaudmenis jų pardavėjui gali būti susijęs ir su parako ar kitų žaliavų brangimu, kuriuos gamintojas ne visada gali iš anksto numatyti. Kita medalio pusė – nespėjančios paraką tiekti gamyklos dažniausiai būna ne civilinės paskirties įmonės, o gaminančios karybai ir tik truputį – civiliniam sektoriui. Gali atsitikti taip, kad jos perdėlioja savo pajėgumus“, – svarstė Antanas.
Bet iš ŪP išgirdęs, kad šią žinią jau patvirtino pasaulyje garsūs šaudmenų gamintojai, Antanas pripažino: „Žinau kompanijas „Remington“, „Alliant Powder“, „CCI“ ir kitas, todėl galiu numanyti, kad jų žodžiuose yra apie 70 proc. tiesos. Kita pusė – ekonominė. Ar ji būna gera, ar bloga, gamintojas turi uždirbti, o ne gaminti patiriant nuostolius. Šios kompanijos yra labai didelės. „Alliant Powder“ – didelis parako ir visų kitų šaudmenų gamintojas. Tai yra įmonė, vienijanti labai daug prekės ženklų, todėl galima jos žodžiais tikėti. Jų prekių pristatymo terminai yra pailgėję, bet konkrečios informacijos apie galimą brangimą neturime.“
Anot pašnekovo, šaudmenys brangsta kiekvienais metais nuo 5 iki 8 proc., tikėtina, ir dėl vienos jų sudedamųjų dalių – parako. Kiekvienąkart, kai rinkoje yra didesnis šaudmenų ir jų komponentų poreikis, kyla kainos. Dalis šaudmenų tiekiama iš sandėlių, dalis – naujai gaminama šalių arsenalui, nes negalima visiškai išvalyti sandėlių, todėl gamybos apimtys didėja. Parakas gaminamas daug kam – laivynų artilerijai, visiems raketų paleidimo įrenginiams, medžioklei skiriama šiek tiek mažiau, tačiau jo kainos vis tiek auga.
„Tokių kiekių niekas niekada negamino, nes reikia ir arsenalams, ir dabartiniam naudojimui, ir paremti kariaujančias šalis – daug ir visko, o tai turi įtakos pristatymo terminų ilgėjimui ir sąnaudų didėjimui“, – teigė Antanas.
Parduotuvės „Vilniaus ginklai“ direktorius Raimondas Toločka sakė: „Girdėjau, bet tai tik kalbos, kad apie 20 t parako kasdien išvažiuoja į Ukrainą. Parako visą laiką trūkdavo, o dabar, kai yra tokia suirutė, visų komponentų trūksta, ne tik parako. O kai yra trūkumas, visada po truputį kainos kyla.“
R. Toločka teigė manantis, kad medžiotojai šovinių perka tik tiek, kiek jiems tuo metu reikia. Baimė buvo kilusi tik pernai, kai prasidėjo karas Ukrainoje. Tuomet medžiotojai šaudmenų prisipirko labai daug.
„Ko gero, visų dar neiššaudė, nes pirko du–tris kartus daugiau nei įprastai. Šiemet padėtis jau normalesnė. Šovinių yra, nors jų kaina ir didesnė dėl pabrangusio švino ir energetikos. Brangsta metalai, brangsta darbo jėga, todėl ir šoviniai po kelis procentus pasidaro brangesni – didesnės problemos kol kas nematome“, – įsitikinęs R. Toločka.
Pagyvensime, pamatysime, kokios perspektyvos laukia mūsų šalies medžiotojų...
Žurnalo „Medžioklė“ nuotrauka
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.