Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Pasitikime Šv. Velykas kūrybiškai papuoštais namais

2024/03/28


Kas gi nenori skoningai ir stilingai pasipuošti velykinio stalo. Nuotaiką pakels ir vazoje sulapojusios kelios beržo šakelės, papuoštos vaikučių išpieštais popieriniais margučiais. Bet vieną kitą patarimą ir paslaptį sutiko atskleisti Vilkijoje viešėjusi baltarusių floristė Lora Belobrovik. Ji daug metų kuria įvaizdį nuotakoms, dekoruoja šventes ir gali pelnytai didžiuotis, sugalvojusi unikalią floristinę techniką, pritaikomą tiek papuošalams, tiek interjero aksesuarams. Ją meistrė vadina labai paprastai – „Floristika po stiklu“ arba „paslaptimi“.

Šv. Velykų arba Prisikėlimo šventė yra viena prasmingiausių žmonijos paslapčių. Tai, ką L. Belobrovik vadina „paslaptimi“, primena vaikystėje žaistą žaidimą, kai ant žemės sudėlioti žiedeliai ir žolynėliai prispaudžiami stiklo šuke ir pridengiami žeme. Tikriausiai ne viena prisimename, kaip smagu būdavo atsargiai nubraukti žemes ir draugei ar draugui parodyti, tai, kas slypi po stiklu! Floristė prisipažįsta, kad ir ji mėgo taip žaisti, todėl vėliau labai norėjosi šį principą perkelti į floristiką.

Pavasarį kasdien pastebime, kaip sparčiai keičiasi gamta, žolė kas rytą vis žalesnė, pumpurai ant medžių vis didesni, vis nekantriau stiebiasi ankstyviausi žiedai. Tad ir velykinėse kompozicijose, vainikuose, puokštėse, pasak floristės, atsispinti šis veržlumas, nevaržomas judesys aukštyn.

Lora Belobrovik
Viešėdama Vilkijoje floristikos meistrė Lora Belobrovik negalėjo atsigrožėti Vilkijos bažnyčios bokštais ir gausiais Nemuno vingiais.

„Šiam laikotarpiui visada siūlau rinktis į viršų besistiebiančius, spalvingus augalus. Labai tinka svogūninės gėlės: narcizai, tulpės, žydrės, hiacintai. Niekada nesenstanti klasika – „kačiukų“ šakelės, forsitijos, pastaruoju metu itin populiarūs žavieji vėdrynai. Baltarusijoje tradiciškai į cerkvę žmonės nešasi gėlėmis papuoštą pintinėlę su kiaušiniais, verbą, o paskui juos padeda ant šventinio stalo. Namus mėgstame puošti iš šakelių nupintu vainiku, į jį galima įpinti karklų ar kitokių žydinčių šakelių, svogūninių augalų su visais svogūnais, – pasakoja Lora. – Augalai žydės ilgiau, jeigu jų nenuskinsime, iš augalų su šaknimis ir svogūnėliais sukursime kompoziciją inde. Bet juk tokiai progai norisi gražaus, neįprasto indo!“

Floristė siūlo nepatingėti ir pasigaminti indą iš plastiko lakštų, tarp kurių tarsi lede arba stikle įspaustų džiovintų augalų ornamentai. Tokiame dekoratyviame inde pakaktų pasodinti žibučių ar kelis snieguolių kupstelius, gražu vien įdėjus žalių samanų ar sudaigintų avižų, kviečių, ant viršaus padėjus kelis margučius.

„Floristikos po stiklu“ technika universali – pritaikoma ir nuotakos puokštei, ir aksesurams, ir gėlių kompozicijai skirtam dekoratyviam indui.

Medžiagų pasiruoškite iš anksto

Šiam indui floristikos meistrė naudoja polietilentereftalato lakštus. Tai skaidrus, lengvas, standus polimeras. Dėl šių savybių jis naudojamas plastikiniams gėrimų, maisto indams gaminti, taigi puikiai tinka ir floristinėms kompozicijoms. Kurdama papuošalus, dekoratyvinius elementus puokštėms ir indus Lora naudoja 0,3 mm storio lakštus, bet jeigu norėtųsi pasigaminti didesnį papuošalą namams, terasai ar lauko pavėsinei, galima rinktis storesnę, 0,5 mm arba 0,7 mm medžiagą. Svarbu, kad pasirinktas plastikas būtų iš abiejų pusių padengtas apsaugine plėvele, kurią vėliau reikės nulupti.

Lakštams suklijuoti naudojami skaidrūs polimeriniai klijai. Floristė rekomenduoja rinktis skystesnius, nes lengviau pasklinda ant paviršiaus.

Jei užteks kantrybės, galite paryškinti gaminio kontūrą dažais stiklui ir vitražui, apklijuoti karoliukais arba siūlu.

Naudojant karkasą ant plastiko nupiešti norimą formą lengviau.

Floristiniam dekorui tinka švieži, sausi ir liofilizuoti augalai, žolynai, smilgos, žiedai, šakelės, taip pat samanos, plunksnos, vėlimui skirta vilna. Pasirinktos medžiagos gali būti ir dažytos. Jos, kaip ir švieži augalai, suspaudus išskiria spalvotas sultis, su klijais pasklindančias į šonus ir sukuriančias įdomių efektų.

Jeigu sugalvotas papuošalas ar dekoro elementas susideda iš kelių dalių, iš anksto pagalvokite, kaip jas sujungsite. Floristė paprastai naudoja grandinėles, jungimo žiedus, kabliukus, segiklius ir kitus elementus, skirtus juvelyriniams dirbiniams.

Gamtinės medžiagos šiai technikai galite rasti lauke net žiemą.

Gaminti nesunku, bet užtruks

Gaminant indą prireiks karščiui atsparios indo formos – ne bet koks plastikinis indas gali atlaikyti labai aukštą temperatūrą, bet stiklinis ar keramikinis bus pats tas. Uždėkite ant jos plastiką ir atkirpkite 2 pasirinkto dydžio lakštus. Beje, ant šio indo vėliau formuosime plastiką.

Nuo vienos lakšto pusės nuimkite apsauginę plėvelę, gausiai patepkite klijais ir uždėkite pasirinktų augalų, samanų, plunksnų ir pan. Po to nuimkite apsauginę plėvelę nuo kito lakšto vienos pusės, patepkite ją klijais, uždėkite ant pirmojo ir stipriai prispauskite.

Tarp plastiko lakštų įleidus oro, galima išgauti burbuliukų efektą.

Jeigu indas didesnis, netepkite klijų ant viso paviršiaus, nes pradės džiūti. Floristė pataria lakštą dekoruoti dalimis.

Atidžiai apžiūrint L. Belobrovik darbus, kai kuriuose matyti oro burbuliukų – tai specialiai išgautas efektas. Padaryti nesunku, tereikia suklijuotus lakštus atlipinti, įleisti oro ir vėl suspausti.

„Floristikos po stiklu“ technika puikiai tinka įvairiems smulkiems aksesuarams: auskarams, pakabučiams ant kaklo, dekoratyviems elementams interjere, automobilyje. Viešnia iš Baltarusijos kuria ne tik papuošalus moterims, bet ir dekoratyvias detales gėlių puokštėms. Kad smulkios detalės gautųsi tiesios, sustingdamos neišsilenktų, suklijuotas reikia 10–12 valandų palaikyti po presu. Ji dažniausiai prispaudusi jas palieka nakčiai.

Klijams sustingus, nuimama likusi apsauginė plėvelė, žirklėmis sulyginami gaminio kraštai ir atidžiai nušlifuojami šlifavimo popieriumi (tinkamiausias smulkiausio grūdėtumo).

Lakštą galima formuoti uždėjus ant indo arba įklojus jį į vidų.

Tačiau sumanius detales kaip nors formuoti, lankstyti, prispausti presu jų nereikės. Suklijuotą plastiką iškart reikėtų išlenkti ar susukti norima forma ir užfiksuoti gumyte, segikliu popieriui arba kitokiu patogiu būdu.

Pasak floristikos meistrės, formuoti galima ir sustingusį lakštą, tik šiuo atveju reikės naudoti karštą orą pučiantį techninį feną. Jis pravers ir gaminant indą floristinei kompozicijai. Suklijuotus plastiko lakštus uždėkite ant karščiui atsparaus dugnu į viršų apversto indo ir kaitinkite fenu, prilenkdami kraštus prie indo. Galima formuoti ir kitaip – plastiką įklojus į indo vidų. Lora perspėja, kad nereikėtų perilgai kaitinti vienos vietos, nes gali atsirasti balta dėmė.

Pats gaminys iki galo išdžiūsta ir sustingsta per 3–4 dienas. Tada plastikas tampa labai kietas, šiek tiek primena stiklą.

Indas inde – dar viena technika

Kaune ir Londone floriste dirbanti Sandra Mejerienė taip pat mėgsta pati gaminti unikalius indus gėlių kompozicijoms. Juos floristė gamina iš PETG poliesterio plokštės Vivak, tik nenaudoja klijų, todėl išgaunamas šiek tiek kitoks efektas.

Ji pasakoja, kad vieną plastiko lakštą, nuėmusi plėvelę nuo abiejų pusių, deda ant karščiui atsparaus indo ir techniniu fenu formuoja vazą. Kai norima forma baigta, ant viršaus deda antrą lakštą (be apsauginės plėvelės!) ir tokiu pat būdu jį lanksto, pritaikydama prie pirmosios formos. S. Mejerienė pataria stipriau pakaitinti viršų, kad abu lakštai tvirčiau suliptų ir indas būdų stabilesnis.

Velykiniams indams dekoruoti puikiai tinka vėlimui skirta vilna, plunksnelės, žolynai, smilgos.

Kaitinant plastiko lakštai vienur susiliečia ir sulimpa, kitur lieka tarpeliai, į kuriuos galima prikaišioti augalų, žolynų, smilgų, žiedelių, sėklų. Velykoms, pasak floristės, itin tinka vėlimui skirta vilna, tik reikia ją patampyti, kad taptų pasidraikiusi ir permatoma.

„Esu dar sumaniusi paeksperimentuoti su parafinu ir džiovintomis sėklomis, žiedeliais. Norisi inde išgauti įstrigusių ledukų arba lede įšalusių augalų efektą. Bet tai jau ateities planai“, – sako visą gyvenimą besimokanti ir idėjų nestokojanti floristė.

 

Loros BELOBROVIK, Sandros MEJERIENĖS ir autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...