„Sulaukėme tikros žiemos, kai yra tikrai daug sniego, o su juo atėjo ir problemos, kai nebespėjama valyti. Esam dėkingi Kėdainių krašto ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms, matydami, kaip sparčiai išvežamas sniegas iš miesto gatvių. Noriu pasakyti ačiū ir kaimiškų seniūnijų – Surviliškių, Krakių ir Dotnuvos – seniūnams, radusiems galimybių atsiųsti pagalbą į miestą vaduoti jį iš sniego. Miestiečiai irgi prisideda prie valymo – daugiabučių namų gyventojai susikooperuoja ir įvairia technika nusivalo savo kiemus. Visi kartu galime padaryti miestą gražesnį ir švaresnį. Dėkingas ūkininkams ir už tai, kad jie reikiamose vietose nustumdė sniegą prieš pat Kėdainių paskelbimo šių metų Lietuvos kultūros sostine iškilmes“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo Kėdainių r. savivaldybės meras V. Tamulis.
Sniegą iš Kėdainių gatvių praėjusį ketvirtadienį vežė ūkininkas Arnas Šiušė (Krakių sen.), Mindaugas Šemežys (Gudžiūnų sen.), Valentinas Galinis (Vileikių sen.), Lukas Venckus (Surviliškių sen.) ir daugelis kitų.
KKŪS pirmininkas Mantas Župerka ŪP pasakojo, kad seniūnijose ūkininkai nuolat padeda ir sniegą nustumdyti, ir žvyrkelius pagreideriuoti. „Turbūt 20 metų nebuvo pas mus tiek sniego, iš tikrųjų jo yra labai daug, – pasakojo M. Župerka. – Šiemet pirmi metai, kai metėme tokias dideles pajėgas, todėl kvietėme savo sąjungos narius, kurie gali padėti, ir tikrai įsitraukė nemažai ūkininkų. Mes, ūkininkai, Kėdainių r. vykdome ir liaudiškai vadinamą žvyro programą. Savivaldybės administracija nuperka žvyro, jis išdalijamas seniūnijoms, o jau tada ūkininkai savo transportu jį išlygina ir sutvarko keliukus. Tvarkome ne tik ūkininkų lauko kelius, kurie veda į akligatvius, bet ir kitus kelius. Jau ne vienus metus įgyvendinama žvyro programa. Žvyrą nupirkti gan paprasta, bet jo nugabenimas, kelio išlyginimas kainuoja daug. Už tuos pačius pinigus mes padarome tikriausiai dvigubai daugiau, nei būtų perkama su išlyginimo paslauga.“
M. Župerka, kalbėdamas apie šiuos darbus, įvardijo ir problemą, kuri erzina kaip ir valant nuo gatvių, kelių sniegą. „Mus, ūkininkus, apkarsto „Sodros“ mokesčiais ir kitokiais draudimais. Valydami padedame atlaisvinti privažiavimus visiems piliečiams. Bet jei ūkininkas neviršija 50 proc. pajamų, gaunamų iš žemės ūkio veiklos, anksčiau kaip ir nereikėjo mokėti papildomų mokesčių. Dabar, kadangi tai įvardijama kaip kita veikla, jau reikia mokėti mokesčius nuo pirmo uždirbto euro. Kurioziškai atrodo – važiuoji stumdyti sniegą, padėti žmonėms, o už tai esi apmokestinamas. Žmonės ilsėjosi tris dienas, o mes neturėjome to ilgojo savaitgalio – nei Valentino dienos, nei Vasario 16-osios, dirbome ir vis tiek turėsime susimokėti ir gyventojų pajamų mokestį, ir „Sodros“ mokesčius, ir t. t. Ūkininkas neturėtų būti prilyginamas samdomiems darbuotojams, kurie šventė tomis dienomis be jokių problemų“, – aiškino KKŪS pirmininkas.
Pasak ŪP pašnekovo, sodiečiai puikiai žino, kad traktorius ūkininkui yra darbo priemonė, o miesto žmonės gal galvoja, jog tai – tik prabanga. Nors dabar jau ir miestiečiai pamatė, kad jei ne tie geri šiuolaikiški, galingi traktoriai, gatvės taip lengvai neatsilaisvintų iš sniego gniaužtų. Kaimo vietovėse, kur labai daug sniego, gali pagelbėti tik galinga technika. Kėdainiuose šįkart darbavosi trys komandos, kurių kiekvienoje buvo po tris traktorius su priekabomis ir po vieną teleskopinį krautuvą bei po vieną sniego peilį, nustumiantį sniegą nuo šaligatvio į gatvę. Priekabos – didžiulės, M. Župerkos pastebėjimu, vienoje ūkininko priekaboje sniego telpa triskart daugiau, nei savivaldybės turimoje priekaboje.
Beje, jis pasidžiaugė ir gražia šalia Kėdainių, Pelėdnagių k., veikiančios sodybos „Pelėdų pakalnė“ savininkės Simonos Domanskienės iniciatyva – ji sutiko nemokamai tiekti dienos pietus gatves valantiems ūkininkams. Vasario 19-ąją M. Župerka užsakė 19 porcijų, tiek ir buvo atvežta.
Valentino TAMULIO, Jūratės JODEIKIENĖS ir Manto ŽUPERKOS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.