Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Pašto ženkle įamžintas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėvis Jonas Mekas

2022/12/24


Lietuvos paštas išleido Eglės Kulbytės kurtą pašto ženklą tema ,,Šiuolaikinis lietuvių menas. Kinas“. Jame pavaizduotas lietuvių kilmės JAV menininkas, poetas, kino kritikas ir filmų kūrėjas Jonas Mekas. Pašto ženklo nominalas – 0,70 Eur, tiražas – 20 tūkst. vnt.

Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukęs iš Lietuvos, J. Mekas 1949 m. atvyko į JAV, kur įsigijęs pirmąją 16 mm filmavimo kamerą pradėjo fiksuoti savo gyvenimo įvykius. Susidomėjęs avangardiniu kinu, jis rengė šio žanro filmų festivalius ir iš viso per savo gyvenimą sukūrė 160 avangardistinio kino portretų.

Menininkas bendravo ir dirbo kartu su tokiais žymiais menininkais kaip Salvador Dali, Jurgis Mačiūnas, Andy Warhol, John Lennon bei Yoko Ono.

J. Meko filmuose rodomas žmogus kasdienybėje, atskleidžiami jo jausmai, emocijos, išaukštinami nereikšmingi gyvenimo momentai.

Geriausiais menininko filmais laikomi „Medžių ginklai“ (1961 m.), „Brigada“ (1964 m.), „Voldenas“ (1969 m.), „Dingęs, dingęs, dingęs” (1975 m.); ,,Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (1972 m.), „Zefiro Torna, arba Vaizdai iš Jurgio Mačiūno gyvenimo“ (1992 m.) bei „Kadangi aš judėjau į priekį, kartkartėmis mačiau trumpus grožio blyksnius“ (2001 m.).

Nuo 2007 m. Vilniuje veikia Jono Meko vizualiųjų menų centras, kurio viena pagrindinių misijų –Jurgio Mačiūno ir Jono Meko kūrybinio palikimo perkėlimas į Lietuvą.

Kūrėjas 2019 m. sausį mirė savo namuose Niujorke, Brukline, o po pusmečio urna su jo pelenais buvo palaidota gimtajame Semeniškių kaime Biržų rajone.

Pašto ženklas, dedikuotas J. Mekui, yra paskutinysis, kurį Lietuvos paštas išleido 2022 metais. Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus.

 

Šaltinis: Lietuvos paštas

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.
2023/01/27

Kviečia minėti Pasaulinę pelkių dieną

Artėjant Pelkių dienai, kuri minima vasario 2 d., Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) nori atkreipti visuomenės dėmesį į vertingų pelkių bei šlapmžemių apsaugą.