Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

2023/12/10


Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako, kad dažnai ši profesija yra pernelyg romantizuojama ir įsivaizduojama tiesiog kaip gražių augalų parinkimas, tačiau iš tiesų darbas su augalais yra kur kas žemiškesnis.

„Dekoratyvinis apželdinimas dažnai suprantamas tik kaip veikla, kuomet parengiamas želdynų projektas, parenkami ir pasodinami derantys augalai. Toks įsivaizdavimas toli gražu neatspindi to, kaip atrodo dirbančiųjų su augalais kasdienis darbas. Reikia mylėti augalus ir mėgti žemės darbus, išmanyti augalų poreikius, daug dirbti fiziškai, nešiojant substrato maišus ar augalus vazonuose, nebijoti prasto oro, susitepti ar sušlapti. Kaip juokauju, pradėjusios dirbti su augalais, moterys turi pamiršti aukštakulnius“, – komentuoja ūkio „Sodo rožė“ vadovė Audronė Virbickienė.

Labai svarbu motyvacija

Pašnekovė sako jau daug metų bendradarbiaujanti su Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centru ir priimanti į praktiką šio centro ugdytinius.

„Su augalais darbų yra ištisus metus, tik jie skiriasi priklausomai nuo metų laiko, sezoniškumo. Praktiką atliekantys mokiniai gauna užduotis augalus palaistyti, pakarpyti, paruošti sodinimui, paruošti substratą ir panašiai. Be to, jie visada dirba šalia mūsų, mato, ką mes darome, tad papildomai mokosi ir stebėdami, taip pat visada gali klausti, kas neaišku ar kas domina“, – pasakoja A. Virbickienė.

Jos nuomone, jeigu mokinys nori išmokti, jam bet kokia praktika būna naudinga, nes dirbant su augalais praktinė patirtis yra labai svarbi, vien teorijos nepakanka, be to, motyvuotiems mokiniams paprastai ir daug geriau sekasi.

Daugiau motyvuotų žmonių gėlių augintoja sako pastebinti tarp vyresnių mokinių, jie labiau nori kažką pabandyti, daugiau sužinoti. Tarp jaunų irgi yra smalsių ir besidominčių, bet apskritai jaunimas dažnai dar būna neapsisprendęs, ar tai tikrai jų sritis, o vyresni renkasi mokslus, jau žinodami, ko konkrečiai nori.

„Kai kurie šiuos mokslus renkasi kaip veiklą akiračio plėtimui ar hobį, nes turi kitą darbą, o papildomai nori išmokti apželdinimo paslapčių. Yra ir tokių, kurie mokėsi, atliko praktiką, pabaigę pradėjo dirbti savarankiškai, ir vis dar atvažiuoja pas mus augalų įsigyti ar šiaip pasitarti rūpimais klausimais“, – teigia pašnekovė.

Paklausta, ko reikia, kad būtų galima sėkmingai dirbti dekoratyvinio apželdinimo srityje, A. Virbickienė sako, kad žmogus turi neturėti rimtų sveikatos problemų, nes, pavyzdžiui, nuolatos skaudanti nugara ar maudžiantys sąnariai neleis dirbti žemės darbų, taip pat negalėtų dirbti tie, kas turi alergijų žiedadulkėms.

„Be to, reikia atsidavimo, nes tenka dirbti įvairiomis oro sąlygomis – ir per šalčius, ir per karščius, dažnai neskaičiuojant darbo valandų, ypač aktyviausio sezono metu. Taip pat reikia domėtis augalais, jų priežiūra, naujovėmis, būti smalsiam, kantriam, nebijoti nesėkmių, nes dirbant su augalais jų būna“, – vardija verslininkė.

Mokėti taikytis prie gamtos

Pasak Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Grožio paslaugų skyriaus vedėjos dr. Daivos Abromavičienės, įgyti dekoratyvinio apželdinimo darbuotojo specialybę dažniausiai renkasi labai motyvuoti mokiniai. Praktika įvairiose dekoratyvinio želdinimo srityje dirbančiose įmonėse jiems yra vienas laukiamiausių ir svarbiausių dalykų, nes būtent jos metu mokiniai mokosi atlikti svarbiausius dekoratyvinio apželdinimo darbuotojo darbus.

„Įvertinant tai, kad šis darbas yra labai sezoniškas, daugiausia praktinis mokymas įmonėse vyksta rugsėjo-lapkričio mėn. ir kovo-birželio mėn. Mokinių laukia gėlininkystės ūkiai, medelynai, Botanikos sodas. Šie socialiniai partneriai suteikia ne tik praktinio mokymo erdves, bet ir profesines žinias, kurias mokiniams perduoda ten dirbantys specialistai“, – sako dr. D. Abromavičienė.

Ją džiugina bendradarbiavimas su verslo atstovais, tačiau norėtų, kad būtų daugiau galimybių atsižvelgti į kiekvienos mokymo grupės individualumą.

A. Virbickienė savo ruožtu pastebi, kad daugiau naudos iš praktikų būtų, jei jos būtų organizuojamos lanksčiau.

„Darbo su augalais sąlygas dažnai diktuoja gamta, todėl reikia reaguoti greitai, iš anksto viską susiplanuoti gali būti sudėtinga. Profesinės mokyklos dažnai turi prieš mėnesį ir daugiau suplanuoti, kokią dieną į kokį konkrečiai objektą mokiniai vyks atlikti praktikos, nuo tvarkaraščio nukrypti negalima. Dažnai būna, kad tokius planus sujaukia oras – pavyzdžiui, numatytas augalų sodinimas, o tą dieną pliaupia lietus ir toks darbas tampa neįmanomas. Reikėtų daugiau lankstumo, nes dirbant su gamta tenka išmokti taikytis prie jos, o ne tikėtis, kad ji prisitaikys prie žmonių sukurtų tvarkų“, – sako pašnekovė.

Anot A. Virbickienės, bendradarbiavimas su profesinio mokymo įstaigomis organizuojant praktinį mokymą sudaro puikias galimybes abipusiam tobulėjimui: gali padėti mokiniams geriau suprasti darbo rinkos poreikius, profesinėje veikloje ir darbe laukiančius iššūkius, būtinų kompetencijų svarbą. Specifines žinias ir įgūdžius mokiniai gali tobulinti praktinio mokymo vietose bei tęsdami mokslus kolegijose ar universitetuose.

 

Partnerio turinys

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotr.

Dalintis
2024/02/24

Jan Udo Sparenborg: „Reikia kovoti už mūsų ateitį!“

Į sausio pabaigoje Vilniuje surengtą žemdirbių protesto akciją iš tolimoje Žarėnų gyvenvietėje, Šiaulių rajone, įsikūrusio UAB „Klauso ūkis“ išvyko trys traktorininkai, du sunkvežimių vairuotojai ir pats ūkio vadov...
2024/02/24

Lietuviai valgo mažiau kiaušinių nei latviai

Naujausias tyrimas atskleidė, kad vištų kiaušinius kasdien valgo vos penktadalis lietuvių, latviai šį maisto produktą į savo mitybą įtraukia daug dažniau: kiekvieną dieną juos valgantys pasisakė beveik trečdalis apklaustų gyve...
2024/02/24

Vertikalioji daržininkystė: Dubajuje – klesti, Europoje – stagnuoja

Visai neseniai bendrovė „Lietuvos oro uostai“ pranešė, kad šių metų spalį startuos tiesioginiai reguliarūs skrydžiai tarp Vilniaus oro uosto ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinės Dubajaus. Beveik tuo pat met...
2024/02/24

Ar esame patenkinti savo gyvenimu?

Kainų lygis, kariniai ir politiniai neramumai bei asmeninio pobūdžio realijos prisideda prie to, kaip kiekvienas iš mūsų vertina savo pasitenkinimą gyvenimu. O kaip sekasi visai Lietuvai šioje srityje – ar esame gyvenimu patenk...
2024/02/24

Ekologinės sistemos – EK pertvarkų akiratyje

Europą drebinant žemdirbių protesto akcijoms ir Europos Komisijai (EK) skubiai ieškant būdų, kaip palengvinti ūkininkų gyvenimą – sumažinti jų veiklai keliamus reikalavimus ir palengvinti galimybes jų produkcijai konkuruoti su importu...
2024/02/24

Vaikui už prarastą regėjimą priteista 160 tūkst. eurų

Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą apygardos teismo sprendimą, kuriuo mažamečiam berniukui, dėl medikų kaltės praradusiam regėjimą viena akimi, priteista 160 000 Eur neturtinė žala. Valstybinė ligonių kasa ginčijo nustatytą neturtinės ...
2024/02/24

Ar interneto aplinkoje yra ne sukčių? Turbūt, bet – tikrinkite

Praėjusiais metais Lietuvoje fiksuota 350 romantinio sukčiavimo atvejų, gyventojai sukčiams mėgino pervesti daugiau nei 1 mln. Eur. Ne visi šie atvejai manipuliatorius pradžiugino abipusiais jausmais ar, svarbiausia – svetimais piniga...
2024/02/24

Dirvožemio degradacijos „vaistas“ – atkuriamoji žemdirbystė

Mokslininkai įspėja – per ateinančius 50 metų, dirvožemio degradacija gali apimti tokius mastus, jog nebebus įmanoma išauginti pakankamai maisto siekiant išmaitinti žmoniją. Dėl to vis daugiau dėmesio skiriama tausiam ūkininkav...
2024/02/24

Šiltas sultinys – didžiausias skrandžio džiaugsmas

Nesvarbus, koks metų laikas, nesvarbus – rytas ar vakaras, sultinys organizmui bus ir maistas, ir vaistas, ir prevencinė priemonė. Svarbiausia jį virti lėtai ir ilgai. Na, o išvirus, leisti dar šiek tiek „pailsėti“ ...