Tyrimas buvo atliktas vykdant Europos bičių sveikatai skirtą projektą „Poshbee", kuris 2018–2023 m. subūrė partnerius iš 14 šalių. Vabzdžiai apdulkintojai buvo stebimi 128 vietose šalia rapsų pasėlių ir obelų sodų, 8 Europos šalyse: Estijoje, Vokietijoje, Airijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Švedijoje ir Šveicarijoje. Šios šalys pasirinktos siekiant atstovauti skirtingo klimato geografines vietoves. Siekta ištirti veiksnius, turinčius įtakos vabzdžių apdulkintojų užteršimui patogenais.
Vienuolika patogenų
Tyrime daugiausia dėmesio skirta trims apdulkintojų rūšims: naminei bitei, žeminei kamanei ir laukinei bitei rudajai osmijai. Jų užsikrėtimas infekciniais ir parazitiniais veiksniais buvo įvertintas prieš tai, kai šalia pasėlių buvo pastatomi aviliai ir nustatomi lizdai, bei po 11–59 dienų. Tirti šie patogenai: šeši virusai, dvi bakterijos ir trys parazitiniai grybai. Dešimt iš šių patogenų yra dažni medunešėms bitėms. Vienuoliktasis, grybelis, pirmiausia užkrečia kamanes. „Vabzdžiai jau buvo tam tikrų patogenų nešiotojai prieš juos išleidžiant į lauką", – aiškina Ericas Dubois, ANSES laboratorijos bičių patologijos skyriaus projektų vadovas, pridurdamas, kad užkirsti kelio užteršimui šiuo atveju neįmanoma. Kita vertus, nė vienas iš jų neparodė ligos simptomų. Vabzdžiai buvo atvežti prie žydinčių rapsų ar obelų sodų.
Daugiau patogenų bitėse
Nustatyti apdulkintojų skirtumai: naminės bitės turi daugiau rūšių patogenų ir didesniais kiekiais nei kamanės ir osmijos. Dažniau randami trys virusai: deformuoto sparno virusas, juodojo motininio lopšelio virusas (BQCV) ir maišaligė. Keletas požymių rodo patogenų mainus tarp apdulkinančių rūšių. Labiausiai pastebimas faktas, kad pagrindinių virusų, randamų kamanėse ir osmijose, kiekis yra proporcingas tam, kuris randamas bitėse, esančiose toje pačioje vietoje. „Šie vabzdžiai turi tas pačias maitinimosi vietas. Jie palieka patogenus ant gėlių ir taip gali juos perduoti kitoms rūšims, aiškina mokslininkas. Mažesnį virusų paplitimą tarp kamanių ir osmijų galima paaiškinti tuo, kad tiriami virusai dažniausiai yra žinomi kaip bičių virusai. Gali būti, kad jie yra mažiau pritaikyti užkrėsti kitas rūšis arba kad laukiniai apdulkintojai jiems yra atsparesni.“
Pavojus pažeidžiamiems laukiniams apdulkintojams
Nepaisant didesnio atsparumo, laukiniai apdulkintojai nėra visiškai nejautrūs bičių patogenams: pavyzdžiui, ankstesni tyrimai aprašė deformuoto sparno viruso simptomus kamanėms. – Todėl turime būti budrūs įvesdami bičių koloniją į saugomą teritoriją, kad išvengtume patogenų perdavimo nykstančioms apdulkintojų rūšims. Poshbee tyrimas parodė, kad labiausiai paplitę patogenai, kurie nebūtinai yra virulentiškiausi, buvo geriausias apdulkintojų poveikio patogenams rizikos rodiklis.
Galiausiai, skirtingai nuo ankstesnių tyrimų, nepastebėta jokio konkrečios vietos sąlygų poveikio: nebuvo galima įrodyti jokio reikšmingo ryšio tarp, viena vertus, netoliese esančių kultūrinių augalų, augalų apsaugos produktų naudojimo, klimato ar trukmės lauke poveikio ir, kita vertus, vabzdžiuose randamų patogenų įvairovės ar kiekio. Tai gali būti dėl palyginti trumpo poveikio lauke laiko. Tarp šalių buvo pastebėti skirtumai, nebūtinai susiję su jų biogeografine zona, tačiau būtina išsamiau išanalizuoti duomenis, kad būtų galima sužinoti priežastį.
ŪP portalas su ANSES