Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Patvirtintas Žirgo atmintinų metų veiksmų planas

2023/01/18


Žirgo metai paskelbti pažymint Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno įsteigimo 100-mečio jubiliejų. Pirmasis Lietuvos valstybinis žirgynas buvo įsteigtas Lietuvos vyriausybės ir oficialiai atidarytas Plungėje 1923 metais, siekiant pasirūpinti per Pirmąjį pasaulinį karą nukentėjusia žemaitukų ir kitomis nacionalinėmis arklių veislėmis.

Paskelbus 2023-uosius Žirgo atmintinais metais, siekiama akcentuoti išskirtinę žirgo reikšmę Lietuvos istorijoje ir kultūroje (ypač papročiuose, tautosakoje, folklore), atkreipti dėmesį į žirgo simbolio svarbą Lietuvos heraldikoje. Kartu norima paskatinti žirgininkystės plėtrą šiuolaikinėje Lietuvoje.

Žirgo metų proga numatyta įgyvendinti gausybę įdomių ir prasmingų veiklų. Štai keletas pačių svarbiausių, kurias rengia valstybinės institucijos, visuomeninės organizacijos, vietos bendruomenės ir žirgininkystės entuziastai.

Po kelerių metų pertraukos šiemet įvyks Tradicinės nacionalinės ristūnų žirgų lenktynės Dusetose, kurių metu bus paskelbtas Žirgo metų atidarymas.

Žirgo atmintinais metais įvyks net keletas reikšmingų jubiliejinių renginių.

Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno 100-mečio minėjimo renginio metu Plungėje bus organizuojama žemaitukų žirgų veislės istorijai ir aktualijoms skirta mokslinė konferencija, atidaroma istorinių fotografijų paroda ir rengiamas žemaitukų žirgų žygis iš Plungės į Niūronis (Anykščių r.). Numatytas Lietuvos žirginio sporto federacijos 90-mečio renginys, kurio metu vyks 2022 m. geriausio raitelio apdovanojimai. Taip pat vyks Lietuvos arklių augintojų asociacijos 30-mečio renginys, kurį lydės Lietuvoje auginamų visų žirgų veislių paroda.

Numatyta nemažai renginių, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į žirgo svarbą lietuvių kultūroje. Tai tradicinės kultūros šventė „Bėk bėk, žirgeli", organizuojama „Arklio muziejaus" Niūronyse (Anykščių r.).  Vilniaus etninės kultūros centras pakvies į mokslinę konferenciją „Žirgas lietuvių kultūroje“. Vytauto Didžiojo karo muziejus atidarys parodą „Žirgas – dausų palydovas", kurioje bus pristatytos Lietuvos senosios žirgo laidojimo tradicijos.

Žirgo metais planuojama daug įspūdingų renginių, kuriuose galėsime grožėtis šiandien Lietuvoje auginamais žirgais. Lietuvos arklių augintojų asociacija kartu su „Lietuvos žirgynu" yra numačiusi Valstybės dienos proga surengti teatralizuotą eiseną su žirgais Vilniaus senamiestyje. Žemaičių dailės muziejus kartu su Plungiškių draugija rengs Žirgų konkūrą Oginskių taurei laimėti XVII Tarptautiniame Mykolo Oginskio festivalyje, vykstančiame vasaros pabaigoje Plungėje. Dzūkijoje planuojamas renginys – Žemaitukų žirgų lygiųjų lenktynių čempionato didysis finalas Lazdijuose.

Žirgo metais taip pat numatyta daug žygių, konkursų, edukacijų, kurių tikslas – paskatinti visuomenę domėtis žirgininkystės tradicijomis ir užtikrinti jų tęstinumą.

Visi renginiai – Etninės kultūros globos tarybos patvirtintame Žirgo atmintinų metų veiksmų plane.  

 

Šaltinis: EKGT

ŪP nuotrauka

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.