Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Paukščių gripas karvėms: daugėja atsakymų ar... naujų mįslių?

2024/07/05


Jungtinėse Amerikos Valstijose karvių bandose pradėjus plisti labai pavojingo paukščių gripo (LPPG) užkratui, Europos svarbiausi žemės ūkio mokslinių tyrimų centrai suskato pradėti kryptingus tyrimus. Siekiama išsiaiškinti pieninių gyvulių užsikrėtimo šia nauja infekcija tikimybę ir mechanizmą.

Birželio antroje pusėje Vokietijos Friedricho Loefflerio institutas (FLI) pranešė, kad atlieka melžiamų karvių jautrumo labai patogeniškam paukščių gripo virusui H5N1 infekcijos tyrimą ir jau gauti pirmieji tarpiniai rezultatai. Svarbu pastebėti, kad zoonozių tyrimai atliekami ypatingo biologinio saugumo aplinkoje, Riemso saloje.

Preliminarūs rezultatai signalizuoja apie du dalykus – kaip sakoma, yra gera ir prasta žinia.

Užkratas gali patekti per tešmenį

Bloga žinia ta, kad karvės, kaip paaiškėjo, lengvai užkrečiamos H5N1 virusu per tešmenį, jame virusas labai greitai dauginasi. Pavojinga ne tik JAV plintanti užkrato atmaina (tyrimui naudotas izoliatas iš JAV), bet ir naujausia laukiniuose paukščiuose Vokietijoje cirkuliuojanti padermė.

„Po tiesioginio tešmens užkrėtimo per spenius melžiamos karvės abiem atvejais parodė aiškius ligos požymius, tokius kaip staigus pieno gamybos sumažėjimas, pieno konsistencijos pokyčiai ir karščiavimas“, – teigiama FLI pranešime.

Pasak FLI, žinia, jog į karvės organizmą infekcija gali patekti per tešmenį, yra labai svarbi. Nuo tada, kai prieš 27 metus pirmą kartą buvo aptiktas patogenas, buvo užsikrėtusių atrajotojų per laukinių paukščių išmatas, tačiau panašių infekcijos atvejų iki šiol niekada nebuvo pastebėta. Tikslios aplinkybės, lėmusios protrūkį JAV, vis dar nežinomos, pastebi vokiečių ekspertai.

Geroji žinia: tikimybė, kad į mūsų pieninių galvijų bandas galėtų patekti JAV ar Europoje laukinėje gamtoje cirkuliuojančių LPPG padermių virusai, yra labai maža. Tokias preliminarias išvadas pateikiantys FLI mokslininkai vis dėlto rekomenduoja būti budresniems nei įprastai, ypač tais atvejais, kai pieninėse bandose yra neaiškių ir pasikartojančių ligos atvejų.

Infekcijos rizika vertinama kaip maža pirmiausia dėl tikėtino užsikrėtimo pobūdžio – kai virusas tiesiogiai liečiasi su tešmeniu.

FLI ištyrė apie 1,4 tūkst. karvių serumo mėginius iš įvairių Vokietijos regionų siekiant nustatyti antikūnus. Genomo tyrimui PGR testu taip pat ištirti pieno mėginiai maždaug iš 350 talpyklų. Visi rezultatai buvo neigiami – kitaip sakant, paukščių gripu užsikrėtusių ar persirgusių karvių kol kas nerasta. Tačiau pieno mėginiai bus toliau tiriami. Kiek prireiks laiko – FLI šiame etape neprognozuoja.

Apie FLI atliekamus tyrimus reportažą yra parengę Šiaurės Vokietijos transliuotojas „Norddeutscher Rundfunk“ (NDR).

Vageningeno universiteto tyrimų centras: virusas gali plisti per kvėpavimo takus

Nyderlandų Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerijos užsakymu LPPG galvijams srities tyrimai pradėti Vageningeno universiteto Bioveterinarinių tyrimų (WBVR) centre. Čia iškeltas tikslas suprasti, ar LPPG padermės gali daugintis galvijų kvėpavimo takų epitelyje, virusams patekus į kvėpavimo takus su oru ir skysčiu.

Laboratorijoje atlikti eksperimentai patvirtino – deja, viruso plitimas šiuo keliu yra įmanomas.

„Mūsų eksperimentai rodo, kad keli Europos H5N1 viruso izoliatai gali daugintis galvijų kvėpavimo takų epitelio ląstelėse laboratorijoje. Tai pastebėjimas, apie kurį, kiek žinome, anksčiau nebuvo pranešta“, – WBVR  pranešime cituojamas tyrėjų grupės narys Luca Bordesas.

Paaiškėjo, kad polinkį užkrėsti galvijų kvėpavimo takus turi kelios H5N1 padermės, beje, visos – plintančios Europoje, nors Europoje LPPG galvijams iki šiol nenustatytas.

Tyrėjas Bordesas pripažįsta: „Remdamiesi dabartiniais duomenimis negalime prognozuoti Europos H5N1 virusų išplitimo tarp atrajotojų tikimybės arba ar pasakyti, kiek įmanomas perdavimas tarp atrajotojų. Tam reikalingi tolesni tyrimai“.

Virusologijos profesorius nėra labai optimistiškas

Vokietijos vyriausiasis virusologas Christianas Drostenas, kuris vadovauja didžiausio Europoje Berlyno universitetinio medicinos centro „Charité“  Virusologijos institutui, nėra labai optimistiškas. Jis neatmeta, kad paukščių gripas gali sukelti kitą pasaulinę sveikatos krizę.

Žemės ūkio naujienų portalas „Agrarheute“, pasiremdamas agentūros RND medžiaga, išskiria virusologijos profesoriaus pastebėjimą – tai, kad JAV H5N1 virusas jau pasirodė rinkoje esančiuose pieno produktuose, yra labai rimta, to iki šiol niekada nėra buvę. Pasak Droseno, visi ekspertai yra susirūpinę dėl paukščių gripo protrūkių Šiaurės Amerikos karvių fermose. Virusui reikia vos kelių žingsnių, kad geriau prisitaikytų. Todėl virusologas ragina imtis ryžtingų priemonių, tokių kaip karantinas, užkrėstų bandų izoliavimas, kontaktų atsekimas, higienos priemonės ir gyvūnų skiepijimas.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis