Ashburn +2,2 °C Debesuota
Antradienis, 19 Kov 2024
Ashburn +2,2 °C Debesuota
Antradienis, 19 Kov 2024

Per auginamą duoną tankai nevažiuos...

2016/04/30


Kaišiadorių rajono ūkininkai piktinasi planuojamomis pratybomis ir informacijos apie jas stoka.

Nuo pasipiktinimo iki grasinimų sava technika blokuoti laukus – taip priima Kaišiadorių rajono ūkininkai naujieną, jog birželį jų prižiūrimose žemėse planuojamos karinės pratybos.

Vieni didžiausių kada nors Lietuvoje vykusių mokymų „Geležinis vilkas“ yra Baltijos šalyse – Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje – vykdomų pratybų „Kardo kirtis“ dalis. Regiono saugumui ir sąveikai tarp NATO partnerių gerinti skirtam cik­lui vadovauja JAV, pratybose dalyvaus apie 10 000 karių iš 15 valstybių. Tokie užmojai ir įsivaizduojama karinės technikos gausybė ūkininkus, kurių žemės patenka į būsimų pratybų planą, varo į neviltį – kas bus su derliumi?

Klausimai be atsakymų „Tiek pinigų vėjais paleista – investicijos, sėklos, trąšos... Kaip tik šiemet pradėjau projektą, pagal kurį esu įsipareigojęs didinti savo pelningumą kasmet. Kaip jį didinti, jeigu, pagal tų pratybų planą, beveik 90 proc. mano laukų bus suniokota?“ „O gyvuliai? Kur man karves dėti tas penkias dienas? Kur laikyti? Kas ir kuo jas šers birželio mėnesį?“ „Mes turime sudarę išankstines sutartis, įsipareigojimus, galų gale paskolas paėmę, investiciniuose projektuose dalyvaujame. Visur turime atitikti įvairiausius kriterijus ir rodiklius. Nacionalinė mokėjimo agentūra išvažinėtus plotus tiesiog išmes iš deklaruojamų žemių ir dar nubaus...“ „Kodėl sužinome apie tokius planus tik dabar, kai iki pratybų belikę vos pusantro mėnesio? Pats savo laukuose dar vasario mėnesį amerikiečių iš NATO sutikau, jie vietoves apžiūrinėjo. Nors tada būtų pranešę – būtume nesėję, pūdymus palikę, su projektais susitvarkę... Net ir dabar apie tas pratybas tik iš nuogirdų žinome – kodėl niekas neinformuoja?“

Pratybos palies per 2000 žemės naudotojų Aiškių atsakymų į žemdirbių klausimus kol kas neturi ir Kaišiadorių savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Linas Lazauskas. „Apie mūsų rajone planuojamas pratybas sužinojau balandžio 8 d. paskambinus Lietuvos kariuomenės atstovui. Kapitonas Aleksas Paulauskas informavo apie „Geležinį vilką“, kuris apims Palomenę, Neprėkštą, Kasčiukiškį, dalį Žąslių seniūnijos. Pasakiau, kad tai neįmanoma, nes ūkininkai neleis technikai važiuoti per pasėlius, kad ginsiu ūkininkų interesus, nes aš jiems atstovauju...“ Gavęs išsamesnės informacijos apie pratybas, detalius žemėlapius, L. Lazauskas suskaičiavo, jog vien Kaišiadorių apylinkės seniūnijoje tai palies 732 žemės sklypų naudotojus, o per visą rajoną – daugiau nei 2000. Balandžio 14 d. Kaišiadorių savivaldybėje su Lietuvos kariuomenės atstovu kapitonu A. Paulausku susitiko žemdirbių organizacijų atstovai: LŪS Kaišiadorių skyriaus pirmininkas Saulius Stirna, ŽŪR atstovas Marijonas Mitkus, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos vadovė Jolanta Armonavičienė, seniūnai, kurių teritorijose planuojamos pratybos, rajono civilinės saugos atstovas ir kt. „Karštas buvo susitikimas, – prisimena L. Lazauskas. – Tada pirmą kartą ir išgirdome, ką planuojama daryti tas penkias birželio dienas, ir suvokėme visos operacijos mastą. Ir, žinoma, iškart kilo klausimų dėl padarinių mūsų rajono žemės ūkiui – kas kompensuos nuostolius? Kaip juos įvertinti, kaip apskaičiuoti?“ Kapitonas A. Paulauskas tuomet susirinkusiesiems pabrėžė, jog tarptautinių pratybų atšaukti neįmanoma, jos vyks birželio 15–20 dienomis, o Lietuvos kariuomenė pasiryžusi geranoriškai kompensuoti patirtus nuostolius.

Klausimų kelia ir sutartis su žemės naudotoju Lietuvos kariuomenė ketina pasirašyti sutartį su kiekvieno sklypo, kurį palies pratybos, naudotoju. „Tačiau mums pateikta preliminari sutartis irgi kėlė klausimų, ypač atskiri jos punktai, – sako L. Lazauskas. – Prašėme, kad kariuomenė kreiptųsi į Žemės ūkio ministeriją dėl nuostolių kompensavimo metodikos, nes tokio masto pratybos – valstybinis, o ne savivaldos reikalas, tuo labiau kad žala ūkininkams bus padaryta milžiniška.“ Pirmą kartą civilinėje teritorijoje organizuojant tarptautines pratybas į Žemės ūkio ministeriją kreiptasi dėl ūkininkams padarytos žalos atlyginimo skaičiavimo metodikos; dėl derlingumo nustatymo ir derliaus kainų, kurios būtų aktualios birželio 30 dieną; dėl kriterijų, kuriais remiantis suniokotas žemės plotas būtų traktuojamas kaip 100 proc. sunaikinto ploto. Pasak L. Lazausko, kariškiams rekomenduota kreiptis ir dėl de minimis (valstybės pagalba ūkininkams per tam tikrą laiką mokamomis išmokomis už patirtus nuostolius), kuria neturėtų būti laikomos Lietuvos kariuomenės kompensacijos. Prašoma tarpininkauti ir dėl Nacionalinės mokėjimo agentūros požiūrio vertinant žemės sklypų agrarinę būklę; dėl pateiktų projektų gauti investicinę ES paramą įgyvendinimo ir priežiūros rodiklių, kuriuos pažeidusiam ūkininkui taikomos sankcijos; dėl jau sudarytų grūdų pardavimo sutarčių ir gresiančių didžiulių baudų nepristačius reikiamo kiekio. „Kariškiai įsipareigoja atkurti pratybų metu sugadintus kelius, nevažiuoti per esamus tiltus, statyti savo, kur jiems reikia, įsipareigoja ir ūkininko žemes sulyginti, sutvarkyti, – sako Žemės ūkio skyriaus vedėjas. – Visa tai gerai, tačiau yra ir liekamoji sugadinimo vertė, giluminiai dirvos struktūros pažeidimai, pervažiavus sunkiasvorei technikai. Be to, yra ir kitokių pasėlių, ne vien grūdai, pvz., tuo metu bus pati rapsų branda. Juk skauda žemdirbiui širdį, kai per auginamą duoną tankai važiuoja...“ Klausimų daugiau nei atsakymų... „Kai tik turėsime ką nors konkretaus, tada galėsime ir žmones informuoti, siūlyti jiems pasirašyti susitarimus su Lietuvos kariuomene, – konstatuoja L. Lazauskas. – Puikiai suprantu ir nacionalinio saugumo prioritetus, ir tų pratybų svarbą, tačiau man svarbiausia, kad ūkininkai nenukentėtų.“

Per pasėlius nejudės „Šiuo metu tariamasi su Žemės ūkio ministerija dėl žalos atlyginimo skaičiavimo metodikos bei Nacionalinės mokėjimo agentūros veiksmų ir reakcijos, vertinant pratybų metu kariškių padarytą žalą, – „Ūkininko patarėją“ patikino kapitonas Aleksas Paulauskas, Lietuvos kariuomenės MPB „Geležinis Vilkas“ vadovybės brigados štabo G9 skyriaus viršininkas. – O ūkininkus norėčiau nuraminti – kariai ir karinė technika tikrai nejudės per pasėlius. Pasak kapitono A. Paulausko, balandžio 18–22 dienomis vyko būsimųjų pratybų planavimo konferencija su užsienio partneriais, kurie jose dalyvaus. Konferencijos metu visų šalių – Danijos, Vokietijos, Prancūzijos ir JAV – atstovai patvirtino, kad kariai ir karinė technika nejudės per ūkininkų pasėlius. Jų planuose visas judėjimas planuojamas visų tipų keliais. Tik išimtiniais atvejais kariai ir technika judės per asmenims priklausančias žemes, kuriose nėra pasėlių. Tačiau jie yra pasirengę savo turima inžinerine technika viską atkurti, o jei to nebus galima padaryti, bus pasiruošę atlyginti padarytą žalą. „Lietuvos kariuomenė yra parengusi sutartis su žemės naudotojais, kurioje numatyta žalos atlyginimo tvarka ir mūsų įsipareigojimas atlyginti visą žalą asmenims, – sako kapitonas A. Paulauskas. – Jei žemės savininkas nesutiks, kad per jo žemę judėtų kariai ir technika, tie plotai bus pažymėti pratybų žemėlapyje kaip draudžiama zona.“ Siekiant išvengti galimų nesusipratimų, prie kiekvieno užsienio šalių kuopos dydžio (80–120 karių) karinio padalinio bus paskirtas lietuvis, kuris padės spręsti iškilusias problemas su vietiniais gyventojais.

Naudosis civilinėmis teritorijomis Kaišiadorių ūkininkai, savo laukuose dar vasarį pastebėję kariškių atstovus, teisūs – šios pratybos pradėtos planuoti gerokai anksčiau, nuo 2015 m. lapkričio mėnesio. Tačiau, anot kapitono A. Paulausko, šių metų vasarį į Lietuvą atvykus Danijos atstovams nustatyta, kad tarptautinės pratybos neįsiteks Gaižiūnų poligone ir išsiplės civilinėse teritorijose. Nuo tada ir buvo pradėta rengti sutartis su žemės naudotojais dėl padarytos žalos atlyginimo, buvo informuojami rajonų merai bei savivaldybių administracijų atstovai. Šių metų birželį vyksiančių tarptautinių pratybų ,,Geležinis vilkas“ metu Lietuvos ir užsienio part­nerių kariai treniruosis Jonavos, Kėdainių, Kaišiadorių ir Elektrėnų rajono savivaldybėse. Birželio 15–20 d. Danijos, Liuksemburgo, Prancūzijos, Vokietijos, JAV ir Lietuvos kariai bei jų karinė technika judės ir manevruos už karinių poligonų ribų, daugiausia bus naudojamasi Kaišiadorių rajone esančiomis civilinėmis teritorijomis.

Gintarė VAICIEKAVIČIŪTĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/18

Slovakijos Žemuosius Tatrus sukaustė baimė dėl lokių

Slovakijos ir Rumunijos aplinkos ministrai artimiausioje ES Aplinkos ministrų taryboje žada kelti klausimą dėl rudųjų lokių apsaugos statuso peržiūrėjimo. Pastarųjų dienų įvykiai perpildė kantrybės taurę.
2024/03/18

Prof. D. Schulz: Kodėl D. Trumpas prieš J. Bideną ir kas, jei vienas ar abu turės pasitraukti iš rinkimų lenktynių?

Mykolo Romerio universiteto (MRU) vizituojantis dėstytojas prof. Davidas Schulzas dalijasi įžvalgomis apie painią Amerikos politinę sistemą ir dėsto įvairius scenarijus bei problemas renkant JAV prezidentą rinkimuose, neturinčiuose analogų JAV ist...
2024/03/18

Septyni patarimai, kaip valdyti ūkio finansus

(VDU ŽŪA langas) Ūkio finansiniai rezultatai yra pagrindinis rodiklis to, kaip ūkis veikia ir kokios jo perspektyvos. Gyvybiškai svarbu žinoti savo ūkio finansinę padėtį, nes tik nuolatinis ūkio finansų valdymas leidžia planuoti ateitį. Tai...
2024/03/18

Pempės diena: jau stebimi šių paukščių tuoktuvių šokiai

Kovo 19-oji – Pempės diena, bundančios gamtos ir atšilimo simbolis. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) stebėtojai paprastąją pempę pastebėjo jau vasario pradžioje. Šylant klimatui ir orams vis anksčiau...
2024/03/18

Pirmą kartą per 15 metų per dieną pasigaminta elektros daugiau nei jos reikėjo vartojimui

Praėjusią savaitę, Lietuvai švenčiant Kovo 11-ąją, pirmą kartą per pastaruosius 15 metų pagamintos per dieną nacionalinės elektros energijos kiekis buvo didesnis nei reikalingas vartojimui. Daugiausia prie to prisidėjo didelė vėjo elektrini...
2024/03/18

Žlugęs bandymas apgaule įgyti 200 tūkst. Eur ES finansinės paramos lėšų

Europos prokuratūra kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) baigė ikiteisminį tyrimą dėl bandymo apgaule įgyti 200 000 Eur Europos Sąjungos (ES) finansinės paramos lėšų. Šį ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Europos dele...
2024/03/18

Skiepijimo situacija Lietuvoje per metus reikšmingai nepagerėjo

Kad dėl užkrečiamųjų ligų galėtume jaustis saugūs tiek savo šalyje, tiek keliaudami, reikalingas kolektyvinis imunitetas – rekomenduojama, kad kasmet būtų paskiepijama 90–95 proc. vaikų. Lietuvoje šis tikslas buvo pasiekt...
2024/03/18

Vilkaviškyje demaskuota požeminė kanapių auginimo laboratorija

Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų organizuojamame ikiteisminiame tyrime, Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo ...
2024/03/18

Melžimo robotų Lietuvoje daugės – į ką atkreipti dėmesį investuojant?

Pasaulyje pieno ūkiuose veikia daugiau nei 35 000 melžimo robotų, o Lietuvoje šiuo metu jų yra apie 200. UAB „Dotnuva Baltic“ pieno ūkių įrangos specialistai prognozuoja, kad mūsų šalyje melžimo robotų tikrai daugės, ir p...