Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Per dieną „suklestėjo“ verslas – apyvarta išaugo beveik puse mln. litų

2014/09/25

Marijampolės apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau — Marijampolės AVMI) pradėjus operatyvų patikrinimą vienoje iš Marijampolės apskrities įmonių, kuri verčiasi naudotų automobilių prekyba ir krovinių pervežimu, apyvarta tą pačią dieną „netikėtai“ šoktelėjo beveik puse milijono litų, tačiau tuo pačiu buvo nustatyta aibė pažeidimų. Surinkta informacija apie mįslingus sandorius ir kitus pažeidimus bus vertinama, priimant sprendimus dėl tolimesnių mokestinių prievolių užtikrinimo veiksmų.

Ši įmonė, kaip ir eilė kitų, į mokesčių inspekcijos akiratį pateko vykdant projektą „Ratai“. Pirmąją patikrinimo dieną įmonės vadovas atsisakė pateikti buhalterinės apskaitos dokumentus, motyvuodamas tuo, kad jie nepilnai sutvarkyti, darbe nėra buhalterės, „patikimų“ vadybininkų, o jis pats numatomose atlikti inventorizacijose tariamai negali dalyvauti dėl asmeninių priežasčių. Visgi paaiškėjo, kad mokesčių inspektorių apsilankymas įmonei „atnešė sėkmę“ – tos dienos pardavimai išaugo beveik puse mln. litų – tokią apyvartą paprastai įmonė pasiekdavo tik per pusę mėnesio. Tiesa, įmonės vadovas buvo linkęs tai laikyti tiesiog „atsitiktinumu“.

Išnagrinėję vėliau pateiktus dokumentus Marijampolės AVMI darbuotojai aptiko ir daugiau keistų sutapimų – pasirodo praeitą dieną uždirbtais pinigais buvo padengtos paskolos, 2013 metais paimtos iš 3 Rusijos piliečių. Įmonės vadovas pateikė paskolų sutartis ir kasos išlaidų orderius, kuriuose buvo nurodyti asmenų vardai, pavardės ir parašai, tačiau privalomų įrašų apie pasų ar kitų asmens tapatybę įrodančių dokumentų duomenis nebuvo.

Įtarimą apie galimą sukčiavimą slepiant automobilių pardavimo pajamas kelia ir bendro patikrinimo su Marijampolės policijos komisariato darbuotojais metu surinkta informacija – kontroliuojant automobilius su laikinaisiais valstybinio numerio ženklais kelyje buvo sustabdyti du minėtai įmonei priklausantys automobiliai, tačiau paaiškėjo, kad įmonės veiklos dokumentuose jie nėra apskaityti. Direktorius nurodė, kad pirmasis automobilis yra įmonės ir asmeniškai dėl jo kaltės dokumentai nepapuolę į buhalteriją. Antrasis automobilis mįslingai „dingo“ - pasak direktoriaus, apie automobilio įsigijimo aplinkybes jam nėra žinoma.

Krovinių pervežimo paslaugas įmonė vykdo 5 autovežiais, iš kurių 2 yra nuomojami – vienas iš juridinio asmens, kitas – iš fizinio asmens. Juridiniam asmeniui priklausančio autovežio naudotoju įmonė „Regitroje“ įregistruota tik operatyvaus patikrinimo dieną, nors nuomos sutartis sudaryta 2013 metais. O pagal nuomos sutartį su fiziniu asmeniu, jam už nuomą kas mėnesį turėjo būti mokama po 200 litų, tačiau mokėjimų nenustatyta.

Negana to, paprašius pateikti autovežių tachografų duomenis, paaiškėjo, kad vieno iš 5 naudojamų autovežių tachografo parodymai neišsaugoti (informacija apie tai perduota Valstybinės kelių transporto inspekcijos Kauno regiono departamentui), 3 iš 5 autovežių kelionės lapuose nefiksuojami spidometro parodymai. O likusių 2 autovežių spidometrų duomenys, užfiksuoti kelionės lapuose, palyginti su tachografų duomenimis ir nustatytas didelis nuvažiuotų kilometrų skirtumas – vienas iš autovežių nuvažiavęs 25 tūkst. km., kitas - 16 tūkst. km. daugiau.

„Mokesčių inspekcijos darbuotojus nustebino nustatytų pažeidimų gausa - be jau minėtų, užfiksuota ir daug kitų buhalterinių neatitikimų. Po Marijampolės AVMI atliktų veiksmų įmonės buhalterė patikslino   deklaracijas ir papildomai deklaravo apie 5 tūkst. litų mokėtinų mokesčių. Tačiau bet kokiu atveju nemažai kausimų dar liko neatsakyta, todėl nustatyti pažeidimai padėjo tvirtus pamatus tolimesniems ir griežtesniems kontrolės veiksmams“, – sako Marijampolės AVMI viršininkė Daiva Baniulienė.

Pažymėtina, kad projektas „Ratai“ yra vykdomas ir kitose apskrityse, garsėjančiose išplėtotu naudotų automobilių prekybos verslu. Projektas yra nukreiptas į bendroves, kurių apskaitomos pajamos ir deklaruojami mokesčiai, darbuotojų darbo užmokesčio, veiklos pelningumo ir kt. rodikliai Valstybinei mokesčiai inspekcijai kelia įtarimus dėl galimo veiklos vykdymo „šešėlyje“, pvz., įmonių veikla eilę metų nuostolinga, apskaitomos veiklos mastas ir pelningumas yra toks, kad nepakanka nei apyvartinių lėšų, nei lėšų išmokėti bent minimaliam darbo užmokesčiui, ir jų tariamai tenka skolintis iš įmonių savininkų, kuriems turtus, turbūt, „sunešė aitvarai“, arba kitų asmenų. Projekto metu taip pat didelis dėmesys skiriamas fizinių asmenų, kurie minima veikla užsiima jos neįregistravę, bei jų galimai gautų ir nedeklaruotų pajamų nustatymui.

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pranešti galima Mokesčių informacijos centro pasitikėjimo telefonu 1882, naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba apsilankius mokesčių inspekcijoje.

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...