Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Pesticidų mažinimo karštligė

2022/07/23


Kas duos Briuselio ligoniams termometrą ir išrašys vaistų receptą?

Plačioji žemdirbių bend­ruomenė kol kas nėra labai susirūpinusi dėl peržiūrimos vadinamosios pesticidų direktyvos, tačiau grėsmingas debesis jau virš galvų, tik dar nežinia, kada pratrūks. Europos Komisijos (EK) teisėkūros pasiūlymas pirmadienį aptartas Briuselyje susirinkusioje ES žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje. Verta suklusti – prasidėjo labai rimtos diskusijos aukščiausiu lygiu. Ar griežtinamos pesticidų naudojimo nuostatos netaps dar vienu įrankiu, stumiančiu ūkininkus nuo žemės?

pesticidu naudojimas, nuo lauko iki stalo, Zita Varanavičienė, Stella Kyriakides

Lietuvoje dėl šios EK iniciatyvos jau buvo apsikeista nuomonėmis. Nepritarimą reglamento projektui išreiškė Seimo Kaimo reikalų komitetas. Be to, įvyko Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir socialinių partnerių diskusija. Joje Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas ministerijos dėmesį atkreipė į svarbius dalykus, kurie Briuselyje liko paraštėse.

Anot E. Pranausko, ES taikomi patys griežčiausi augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo reikalavimai, o piliečių baimės galimai kyla dėl to, kad stinga informacijos apie ES ūkiams taikomus reikalavimus. Valdžios institucijos plačiajai visuomenei neaiškina apie tai, kad pagal tausiojo pesticidų naudojimo direktyvą nuo 2010 metų diegiamas naujas požiūris į pesticidų naudojimą – integruotosios kenksmingų organizmų kontrolės (IKOK). Esame teisingame kelyje, tai dar 2020 m. pripažino pati EK.

Komisijos storiausius raštus išnagrinėjantis ir prieštaravimus pastebintis E. Pranauskas stebisi, kad „kažkas per COVID-19 susapnavo“, jog direktyvos nepakanka, reikalingas reglamentas. Atsirado ne tik noras valstybėms narėms „nuleisti“ tiesioginius įpareigojimus su konkrečiais rodikliais ir terminais, bet ir strategijos „Nuo lauko iki stalo“ tikslų interpretacija. Strategijoje keltas tikslas perpus sumažinti pavojingų cheminių pesticidų naudojimo riziką žmonių sveikatai ir aplinkai, o pagal naująjį užmojį iki 2030 metų ES turėtų būti perpus sumažintas pesticidų naudojimas.

Bet kokiu atveju mūsų šalies žemdirbiai atsiduria prastesnėje pradinėje pozicijoje, palyginti su kai kuriomis kitomis ES šalimis, nes praleista proga skirti papildomą finansavimą tausų AAP naudojimą užtikrinančiam preciziniam ūkininkavimui paskatinti, apie ką kelerius pastaruosius metus atkakliai kalbėjo Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) ir Lietuvos žemės ūkio taryba.

Komisarė: „Nieko neveikimas kainuoja brangiau“

Pristatydama EK pasiūlymą, komisarė S. Kyriakides teigė: „Siekdami užtikrinti ilgalaikį aprūpinimą maistu ir atsparumą, apsaugoti savo aplinką, gamtos išteklius ir mūsų piliečių sveikatą bei ekonomiką, turime pakeisti pesticidų kursą.“ Požiūrio į pesticidus pokytis pagal Komisiją turi apimti tris svarbiausius aspektus.

Pirma, teisiškai privalomas ES tikslas iki 2030 metų 50 proc. sumažinti cheminių pesticidų naudojimą ir riziką, taip pat pavojingesnių pesticidų naudojimą. ‎‎Pagal naująsias taisykles būtų atsižvelgiama ne tik į istorinę pažangą, bet ir pesticidų naudojimo intensyvumą kiekvienoje valstybėje narėje. Tiesa, numatytas tam tikras nacionalinių tikslų lankstumas – 35 proc. žemutinė riba.

Antra, pesticidai naudotini tik kaip kraštutinė priemonė, kai išnaudoti visi kiti alternatyvūs kenkėjų kontrolės metodai. Tai esą būtų ne pesticidų draudimas, o perteklinio naudojimo problemos sprendimas, aplinką tausojančios IKOK sistemos pavertimas norma visame Europos žemės ūkyje.

Trečia, saugant piliečių sveikatą cheminių pesticidų naudojimą norima uždrausti jautriuose plotuose: saugomose, „Natura 2000“ teritorijose bei ten, kur kyla pavojus apdulkintojams, taip pat miestų žaliosiose erdvėse.

Anot eurokomisarės, ūkininkai gali pasikliauti finansine parama pagal naująją bendrąją žemės ūkio politiką. Be to, jie esą neliks bejėgiai prieš augalų kenkėjus ir ligas, nes į rinką pamažu ateina biologinės ir mažos rizikos alternatyvos.

EK girdi valstybių narių susirūpinimą ir nuogąstavimus dėl apsirūpinimo maistu tarptautinės krizės, kurią išprovokavo ‎Rusijos invazija į Ukrainą. Komisijos narės žodžiais, turime prisitaikyti prie naujų realijų, tačiau negalime leisti, kad tai trukdytų mūsų tvarumo siekiui. Anot S. Kyriakides, „nieko neveikimas kainuoja brangiau, neturėdami tvarios maisto sistemos keliame pavojų apsirūpinimo maistu saugumui“.

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjas” leidinyje

 

Algimanto SNARSKIO piešinys

2022.07.23 ŪP korespondentė Irma DUBOVIČIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: pesticidų direktyva, nuo lauko iki stalo, Zita Varanavičienė, Stella Kyriakides

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...
2024/05/21

Lakūno gimtinė atgimė po 55-erių metų

Šilalė („Šilalės artojas“). Turbūt nerasime žmogaus, kuris nieko nežinotų apie mūsų krašto lakūną Stasį Girėną ir jo „Lituanicą“. Tačiau net daugiau nei pusę amžiaus gimtojoje jo Vytogaloje nebuvo jokio...