Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Pieno gamintojai nebenori klausytis senų plokštelių

2023/03/08


Šiandien prieš Vyriausybės posėdį ir pasitarimą V. Kudirkos aikštėje susirinko grupelė žemdirbių atstovų, norėdami atkreipti dėmesį į dramatišką pieno gamintojų padėtį. Jie nebenori klausytis tų pačių valdžios kalbų – reikalauja, kad problema būtų sprendžiama iš esmės.

Žemdirbių derybinės grupės akcija traukė dėmesį. Asociacijų atstovai prie Vyriausybės rūmų buvo paruošę iškalbingus plakatus. Ant jų buvo užrašai: „Veršystės likimas – Premjerės rankose“, „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti daugiausiai, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Nėra ūkininkų – nėra maisto – nėra ateities“. Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas, Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys atvyko su liūdna karikatūrą, kurioje Plungės ūkininkų karvutė „renkasi kelią“ – į fermą ar į mėsinę.

Vinco Kudirkos aikštėje buvo ir pieno ūkio atributų – pora veršelių (netikrų), stiklainiai su pienu (tikru) ir užrašais, kiek pinigėlių už žaliavinį pieną nubyra gamintojui...

Žemdirbių derybinės grupės atstovai į Vyriausybės rūmus nebuvo pakviesti. Eidamas į posėdį prie pieno gamintojų atstovų stabtelėjo ir žodžiu kitu persimetė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Ūkininkai pabėdojo, ministras greitosiomis priminė jiems tai, ką jau anksčiau yra sakęs apie galimus veiksmus esant pieno kainų krizei.

Be kita ko, vilčių dedama į Europos Komisiją (EK), nors pirmasis Lietuvos mėginimas (prašymas) nebuvo sėkmingas, į jį EK pažvelgė kritiškai. Kaip šiandien paskelbė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rytoj K. Navickas apie pieno krizę Biržuose kalbėsis su kolega iš Latvijos – žemės ūkio ministru Didzis Šmits. Biržų pilyje jie „aptars bendrą šalių kreipimąsi į Europos Komisiją dėl pagalbos pieno sektoriui bei kitus aktualius klausimus“.

Vis dėlto visi supranta, kad EK parama pieno sektoriui, jeigu jos ir pavyktų sulaukti, nebus greita, o svarbiausia – pieno gamintojams tai nebūtų joks išsigelbėjimo ratas.

Kaip ŪP portalui pastebėjo neformalaus žemdirbių judėjimo „Žemdirbių organizacinis štabas“ atstovas Audrius Vanagas, jie iš valdžios nelaukia jokio pinigų kapšo.

Tačiau per 20 metų ši pieno sektoriaus krizė yra jau ketvirtoji. Būtų labai keista, jei Vyriausybė vadovė neigtų situacijos rimtumą, šalintųsi nuo problemos sprendimo. Tačiau kol kas susitikti su Ministre Pirmininke ir išgirsti jos pačios nuomonės tiesiogiai pienininkams nepavyko.

Anot A. Vanago, jie jautėsi ganėtinai keistai piketuodami prie Kudirkos, kuris yra vienas iš Lietuvos valstybės kūrėjų, paminklo.

„Mes neprašome pinigų iš biudžeto, – pabrėžė Žemdirbių organizacinio štabo atstovas. – Mes norime, kad būtų paimta iš vertės grandinės, tarp gamintojo, perdirbėjo ir prekybininko“.

Tęsdamas mintį jis sakė: „Matome, kad toje grandinėje pinigų yra, bet noro dalintis – ne. Vartotojas moka pačias didžiausias kainas, o gamintojai gauna pačią mažiausią kainą Europos Sąjungoje. Tai pirmiausia ir ieškome pinigų toje grandinėje“.

Yra lūkestis, kad Vyriausybė turi įrankių sureguliuoti santykius vertės grandinėje taip, kad pieno gamintojams būtų užtikrinta geresnė, bent 40 proc. vertės dalis.

Nematydami Vyriausybės valios tokiems sprendimams, žemdirbiai valdžios ir visuomenės dėmesį į kritinę savo padėtį siekia atkreipti visomis įmanomomis priemonėmis.

Išreikšdamas ir savo kolegų nuomonę, A. Vanagas sakė neatmetantis, kad pieno gamintojų protesto akcijos gali išlieti į dar platesnio masto protestus.

„Manau, kad ūkininkai nekentės. Matome, kokius sprendimus priima ir kitos ministerijos, planuoja sumažinti pasėlių plotus“, – mintimis dalijosi akcijos prie Vyriausybės rūmų atstovas. Jo žodžiais, protesto akcijos tik stiprės, juolab kad žemdirbių nepasitenkinimą augina ir valdžios žmonių arogancija, nenoras su ūkininkais kalbėtis.

 

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ

Eimanto BIČIAUS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Pajamų deklaravimas: į ką atkreipti dėmesį pernai pardavus NT?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai nekilnojamąjį turtą (NT) pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi įsivertinti, ar dėl šių sandorių jiems neatsirado pareiga pateikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...