Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Pieno gamintojai nebenori klausytis senų plokštelių

2023/03/08


Šiandien prieš Vyriausybės posėdį ir pasitarimą V. Kudirkos aikštėje susirinko grupelė žemdirbių atstovų, norėdami atkreipti dėmesį į dramatišką pieno gamintojų padėtį. Jie nebenori klausytis tų pačių valdžios kalbų – reikalauja, kad problema būtų sprendžiama iš esmės.

Žemdirbių derybinės grupės akcija traukė dėmesį. Asociacijų atstovai prie Vyriausybės rūmų buvo paruošę iškalbingus plakatus. Ant jų buvo užrašai: „Veršystės likimas – Premjerės rankose“, „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti daugiausiai, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Nėra ūkininkų – nėra maisto – nėra ateities“. Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas, Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys atvyko su liūdna karikatūrą, kurioje Plungės ūkininkų karvutė „renkasi kelią“ – į fermą ar į mėsinę.

Vinco Kudirkos aikštėje buvo ir pieno ūkio atributų – pora veršelių (netikrų), stiklainiai su pienu (tikru) ir užrašais, kiek pinigėlių už žaliavinį pieną nubyra gamintojui...

Žemdirbių derybinės grupės atstovai į Vyriausybės rūmus nebuvo pakviesti. Eidamas į posėdį prie pieno gamintojų atstovų stabtelėjo ir žodžiu kitu persimetė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Ūkininkai pabėdojo, ministras greitosiomis priminė jiems tai, ką jau anksčiau yra sakęs apie galimus veiksmus esant pieno kainų krizei.

Be kita ko, vilčių dedama į Europos Komisiją (EK), nors pirmasis Lietuvos mėginimas (prašymas) nebuvo sėkmingas, į jį EK pažvelgė kritiškai. Kaip šiandien paskelbė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rytoj K. Navickas apie pieno krizę Biržuose kalbėsis su kolega iš Latvijos – žemės ūkio ministru Didzis Šmits. Biržų pilyje jie „aptars bendrą šalių kreipimąsi į Europos Komisiją dėl pagalbos pieno sektoriui bei kitus aktualius klausimus“.

Vis dėlto visi supranta, kad EK parama pieno sektoriui, jeigu jos ir pavyktų sulaukti, nebus greita, o svarbiausia – pieno gamintojams tai nebūtų joks išsigelbėjimo ratas.

Kaip ŪP portalui pastebėjo neformalaus žemdirbių judėjimo „Žemdirbių organizacinis štabas“ atstovas Audrius Vanagas, jie iš valdžios nelaukia jokio pinigų kapšo.

Tačiau per 20 metų ši pieno sektoriaus krizė yra jau ketvirtoji. Būtų labai keista, jei Vyriausybė vadovė neigtų situacijos rimtumą, šalintųsi nuo problemos sprendimo. Tačiau kol kas susitikti su Ministre Pirmininke ir išgirsti jos pačios nuomonės tiesiogiai pienininkams nepavyko.

Anot A. Vanago, jie jautėsi ganėtinai keistai piketuodami prie Kudirkos, kuris yra vienas iš Lietuvos valstybės kūrėjų, paminklo.

„Mes neprašome pinigų iš biudžeto, – pabrėžė Žemdirbių organizacinio štabo atstovas. – Mes norime, kad būtų paimta iš vertės grandinės, tarp gamintojo, perdirbėjo ir prekybininko“.

Tęsdamas mintį jis sakė: „Matome, kad toje grandinėje pinigų yra, bet noro dalintis – ne. Vartotojas moka pačias didžiausias kainas, o gamintojai gauna pačią mažiausią kainą Europos Sąjungoje. Tai pirmiausia ir ieškome pinigų toje grandinėje“.

Yra lūkestis, kad Vyriausybė turi įrankių sureguliuoti santykius vertės grandinėje taip, kad pieno gamintojams būtų užtikrinta geresnė, bent 40 proc. vertės dalis.

Nematydami Vyriausybės valios tokiems sprendimams, žemdirbiai valdžios ir visuomenės dėmesį į kritinę savo padėtį siekia atkreipti visomis įmanomomis priemonėmis.

Išreikšdamas ir savo kolegų nuomonę, A. Vanagas sakė neatmetantis, kad pieno gamintojų protesto akcijos gali išlieti į dar platesnio masto protestus.

„Manau, kad ūkininkai nekentės. Matome, kokius sprendimus priima ir kitos ministerijos, planuoja sumažinti pasėlių plotus“, – mintimis dalijosi akcijos prie Vyriausybės rūmų atstovas. Jo žodžiais, protesto akcijos tik stiprės, juolab kad žemdirbių nepasitenkinimą augina ir valdžios žmonių arogancija, nenoras su ūkininkais kalbėtis.

 

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ

Eimanto BIČIAUS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...