Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Pieno gamintojai nebenori klausytis senų plokštelių

2023/03/08


Šiandien prieš Vyriausybės posėdį ir pasitarimą V. Kudirkos aikštėje susirinko grupelė žemdirbių atstovų, norėdami atkreipti dėmesį į dramatišką pieno gamintojų padėtį. Jie nebenori klausytis tų pačių valdžios kalbų – reikalauja, kad problema būtų sprendžiama iš esmės.

Žemdirbių derybinės grupės akcija traukė dėmesį. Asociacijų atstovai prie Vyriausybės rūmų buvo paruošę iškalbingus plakatus. Ant jų buvo užrašai: „Veršystės likimas – Premjerės rankose“, „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti daugiausiai, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Nėra ūkininkų – nėra maisto – nėra ateities“. Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas, Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys atvyko su liūdna karikatūrą, kurioje Plungės ūkininkų karvutė „renkasi kelią“ – į fermą ar į mėsinę.

Vinco Kudirkos aikštėje buvo ir pieno ūkio atributų – pora veršelių (netikrų), stiklainiai su pienu (tikru) ir užrašais, kiek pinigėlių už žaliavinį pieną nubyra gamintojui...

Žemdirbių derybinės grupės atstovai į Vyriausybės rūmus nebuvo pakviesti. Eidamas į posėdį prie pieno gamintojų atstovų stabtelėjo ir žodžiu kitu persimetė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Ūkininkai pabėdojo, ministras greitosiomis priminė jiems tai, ką jau anksčiau yra sakęs apie galimus veiksmus esant pieno kainų krizei.

Be kita ko, vilčių dedama į Europos Komisiją (EK), nors pirmasis Lietuvos mėginimas (prašymas) nebuvo sėkmingas, į jį EK pažvelgė kritiškai. Kaip šiandien paskelbė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), rytoj K. Navickas apie pieno krizę Biržuose kalbėsis su kolega iš Latvijos – žemės ūkio ministru Didzis Šmits. Biržų pilyje jie „aptars bendrą šalių kreipimąsi į Europos Komisiją dėl pagalbos pieno sektoriui bei kitus aktualius klausimus“.

Vis dėlto visi supranta, kad EK parama pieno sektoriui, jeigu jos ir pavyktų sulaukti, nebus greita, o svarbiausia – pieno gamintojams tai nebūtų joks išsigelbėjimo ratas.

Kaip ŪP portalui pastebėjo neformalaus žemdirbių judėjimo „Žemdirbių organizacinis štabas“ atstovas Audrius Vanagas, jie iš valdžios nelaukia jokio pinigų kapšo.

Tačiau per 20 metų ši pieno sektoriaus krizė yra jau ketvirtoji. Būtų labai keista, jei Vyriausybė vadovė neigtų situacijos rimtumą, šalintųsi nuo problemos sprendimo. Tačiau kol kas susitikti su Ministre Pirmininke ir išgirsti jos pačios nuomonės tiesiogiai pienininkams nepavyko.

Anot A. Vanago, jie jautėsi ganėtinai keistai piketuodami prie Kudirkos, kuris yra vienas iš Lietuvos valstybės kūrėjų, paminklo.

„Mes neprašome pinigų iš biudžeto, – pabrėžė Žemdirbių organizacinio štabo atstovas. – Mes norime, kad būtų paimta iš vertės grandinės, tarp gamintojo, perdirbėjo ir prekybininko“.

Tęsdamas mintį jis sakė: „Matome, kad toje grandinėje pinigų yra, bet noro dalintis – ne. Vartotojas moka pačias didžiausias kainas, o gamintojai gauna pačią mažiausią kainą Europos Sąjungoje. Tai pirmiausia ir ieškome pinigų toje grandinėje“.

Yra lūkestis, kad Vyriausybė turi įrankių sureguliuoti santykius vertės grandinėje taip, kad pieno gamintojams būtų užtikrinta geresnė, bent 40 proc. vertės dalis.

Nematydami Vyriausybės valios tokiems sprendimams, žemdirbiai valdžios ir visuomenės dėmesį į kritinę savo padėtį siekia atkreipti visomis įmanomomis priemonėmis.

Išreikšdamas ir savo kolegų nuomonę, A. Vanagas sakė neatmetantis, kad pieno gamintojų protesto akcijos gali išlieti į dar platesnio masto protestus.

„Manau, kad ūkininkai nekentės. Matome, kokius sprendimus priima ir kitos ministerijos, planuoja sumažinti pasėlių plotus“, – mintimis dalijosi akcijos prie Vyriausybės rūmų atstovas. Jo žodžiais, protesto akcijos tik stiprės, juolab kad žemdirbių nepasitenkinimą augina ir valdžios žmonių arogancija, nenoras su ūkininkais kalbėtis.

 

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ

Eimanto BIČIAUS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...