Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Pieno sektorius šaukia SOS!

2024/08/28


Statistika jau dabar negailestingai rodo, kad karvių mūsų šalyje mažėja. Lyginant praėjusius metus su dabartiniu šių metų laikotarpiu, matyti, kad išnyko beveik 15 tūkst. piendavių. Ūkiai užsidaro, nes neišgyvena dėl mažų pieno supirkimo kainų, dėl panaikintų paramų, išmokų ir kt. Apie tai, kad pieno sektorių reikia gelbėti, buvo kalbėta ir rašyta ne kartą. „Pieno gamintojai prarado pasitikėjimą sekamomis pasakomis apie šviesią sektoriaus ateitį ir visokiausiomis strategijomis. Strateguoti nebėra laiko, reikia skelbti nepaprastąją padėtį šiame sektoriuje ir imtis skubių priemonių“, – ragina Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas.

Viliasi, kad išgirs

Į „Ūkininko patarėjo“ redakciją paskambinusi pieno ūkio šeimininkė Aldona M. (nenorėjusi viešinti savo pavardės, ji redakcijai yra žinoma) teiravosi, ar naujajam žemės ūkio ministrui yra žinomos pienininkų problemos. „Mes girdime, kad naujas žemės ūkio ministras nori ūkininkams padėti, todėl norime paklausti, nes turbūt jums yra lengviau susisiekti su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), ar ministerija turi galimybę grąžinti kvotinio pieno pinigėlius. Pernai pinigų negavome, bet ankstesniais metais gaudavome, tai buvo šiokia tokia paspirtis ūkiui. Gal yra galimybė juos vėl gauti? Vis lengviau bus išgyventi iki išmokų. Galbūt sulauksime ir paramos už auginamus pieninius buliukus?“ – pienininkų vardu kalbėjo Aldona.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė pastebi, kad, pasikeitus ministrams, žmonės, ypač vyresnio amžiaus, nuoširdžiai tiki, kad Kazys Starkevičius padarys stebuklą ir kad išmokos, parama, kurių nebegauna, sugrįš. Kodėl jos yra reikalingos? „Tam, kad išgyventų, bet ne tam, kad praturtėtų. Žmonės rugsėjo mėnesį gaudavo pinigus už kvotinį pieną, spalį – išmokas. Šie visi etapai pridėdavo eurą kitą ir žmonės išgyvendavo, sudurdavo galą su galu. O šiuo etapu išmokos jau nuo pernai metų yra mažesnės ir toliau mažėja“, – kalbėjo LVPŪA pirmininkė. Pasak R. Vilimienės, pinigai už pieninius buliukus dabar permetami pieninėms karvėms. „Pritaikius diferencijavimą, išmoka nepakito, o pinigų už buliukus negaunama. Tie, kurie laiko iki 10 karvių, išmokų gauna dar mažiau, negu gaudavo.

Čia į jokią matematiką nesusiveda“, – paprastais žodžiais aiškino ŪP pašnekovė. Ji sakė, kad išmokos – didelė pagalba pienininkams, ypač smulkiesiems ir vidutiniams. „Neliko išmokų ir už kvotinį pieną. Jos buvo neteisingos, nes rodikliai buvo imami už rinkai patiektą pieną 2007–2008 kvotos metais. Tačiau buvo tokių ūkių, kurie 2007–2008 metais karvių neturėjo, tačiau jas pradėjo laikyti vėliau. Jie negaudavo išmokų už kvotinį pieną. Kadangi dėl to buvo labai daug skundų, tai vietoje to, kad imtų ir pataisytų klaidą, išmokų atsisakė. Nėra paramos – nėra problemos“, – pastebėjimus išsakė LVPŪA vadovė.

Lengviausia – atimti

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) direktorius Eimantas Bičius taip pat apgailestavo, kad už pieninių veislių bulius susietosios paramos nebeliko. VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) duomenimis, 2022 m. susietoji parama už pieninės veislės bulius buvo apskaičiuota 7 444 paramos gavėjams. Pieninės veislės bulių, kurie atitiko taisyklių keliamus reikalavimus paramai gauti, skaičius siekė 47,86 tūkst. Paramos suma už pieninės veislės bulių siekė 112,89 Eur, o bendra apskaičiuotos paramos suma sudarė 5 402,89 tūkst. Eur.

Pasak E. Bičiaus, nors buvo padidinta susietoji parama už pienines karves, tačiau mažiausiems ūkiams ši išmoka mokama mažiausia. Išmokos už kvotinį pieną (pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama) jau nemokamos nuo 2023 metų. Pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama buvo mokama pieno gamintojams už rinkai patiektą pieną 2007–2008 kvotos metais, jos suma siekdavo apie 12 mln. Eur. „Šiuo klausimu buvo galima tartis su Europos Komisija (EK) ir referenciją perkelti į 2018 metus. LPGA bandė tartis su ŽŪM, kad šiuos pinigus vienokiu ar kitokiu būdu atiduotų pienininkams. Pernai ŽŪM 8 mln. Eur iš tų nuimtų pinigų kai kuriems ūkiams skyrė, tačiau visa suma pieno sektoriui nebuvo išmokėta. Juk lengviausia paramą atimti ir nieko nedaryti, nereikia vargintis persiderėti su EK ir mokėti tai, kas sektoriui priklauso. Nors tą paramą gaudavo ne visi, visgi tie 12 mln. Eur pieno sektorių seniau pasiekdavo“, – pasakojo E. Bičius.

Šiais metais nesigiria

LPGA direktorius redakcijai teigė, kad šiuo metu laikantiems pieninių veislių bulius už juos išmokos nemokamos, todėl ūkininkai negauna pajamų, kurias galėtų gauti. Prieš dvejus metus už pieninę karvę buvo mokama maždaug 180 Eur, o už bulių – apie 95 Eur. Dabar už pieninę karvę mokama apie 200 Eur, tačiau už bulius nieko nemokama. „Lietuvoje užauginti ir paskersti pieniniai buliai valstybei generuoja pajamas, nes valstybei sumokami mokesčiai. Jei ūkininkai neaugins pieninių veislių bulių, valstybė kasmet praras apie 50 mln. Eur. Pieninius buliukus perka Turkija, Izraelis, kitos šalys, kur juos auginti apsimoka“, – paminėjo E. Bičius ir priminė, kad pernai ŽŪM gyrėsi neva padedanti pieno sektoriui, tačiau šiais metais nebesigiria, nes papildomos paramos nedavė.

LPGA direktorius apgailestavo, kad pieno sektorius katastrofiškai traukiasi: lyginant praėjusius metus su šių metų laikotarpiu, karvių sumažėjo beveik 15 tūkst. Tai iškalbingi skaičiai. Ūkiai užsidaro, nes neišgyvena dėl mažų pieno supirkimo kainų. „Apie tai, kad pieno sektorių reikia gelbėti, ne kartą kalbėjome, kreipėmės ir į ministeriją, ir į LR Vyriausybę, ir į LR Prezidentą, net į ES komisarą. Prašėme net Europos pieno tarybos, kad jie kreiptųsi į komisarą. Žinoma, jie kreipėsi, bet komisaras skaičiuoja dienas iki savo kadencijos pabaigos ir sunku pasakyti, ar sulauksime atsakymo. Buvome prašę Vyriausybės ir Prezidentūros, kad kreiptųsi į EK. Dabar spręsti šią situaciją raginsime naująjį ministrą K. Starkevičių“, –
kalbėjo redakcijos pašnekovas.

Nuoširdžiai tiki

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

Viršelyje – ŪP redakcijos nuotrauka.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas