Nenori gyventi taip pat, kaip tavo kaimynas? Dekoruok namų interjerą piešiniais. Jie suteikia išskirtinumo ir savitumo, įsitikinusios dizainerės Elena Streckytė ir Uršulė Kavaliauskaitė. Į kūrybinį duetą „Apuka“ susibūrusios menininkės piešia ne tik ant sienų, bet ir ant lubų, grindų, baldų, langų. Originalūs piešiniai kuriami sienų tapybos technika, jie gali pagyvinti naują būstą, atnaujinti seną interjerą.
Iš pradžių išbandė pačios Abi menininkės studijavo Vilniaus dailės akademijoje: Elena – pramoninį, o Uršulė – grafinį dizainą. Prieš dvejus metus nusprendusios dirbti kartu ėmė galvoti apie idėją. Ji kilo netikėtai, sėdint lofte įkurtoje savo dirbtuvėje. Patalpoje buvo labai šalta ir nejauku. Taigi dizainerės nusprendė ant sienų nupiešti safario motyvus. Ryškios spalvos, egzotiški gyvūnai, vešli augalija padėjo sukurti trokštamą nuotaiką. Šilčiau nepasidarė, bet linksmiau – tikrai. Kūrinį pamatė draugai, pažįstami, giminės. Kai kurie užsinorėjo ko nors panašaus savo namuose. Susidomėjimas didėjo, atsirado daugiau užsakymų. Pasirodė, kad žmonės nori turėti namuose ką nors tokio, ko nėra pas kitus. Taip nejučia ir įsitraukė. Dažniausiai užsakovai prašo piešinio ant vienos sienos. Kai kurie vėliau nusprendžia, kad piešinių reikėtų ir kitose namų vietose. Yra norinčiųjų tokiu būdu dekoruoti visą butą ar net namą. Vis dėlto reikėtų neprarasti saiko ir gerai apgalvoti, koks stilius jums artimas, kokį įspūdį siekiate sukurti, kokios spalvos patinka. Nepatingėkite pasirausti internete, pavartyti žurnalų. Kopijuoti paprasčiausia, tačiau jei norite originalaus piešinio, atspindinčio jūsų asmenybę, pomėgius, gyvenimo būdą, teks įdėti šiek tiek pastangų. „Daugiau – negu parduotuvėje renkantis tapetus“, – juokauja dizainerės ir pabrėžia, kad sienų tapyba yra bendras šeimininkų ir jų kūrybos rezultatas.
Piešti galima viską ir visur Piešiant ant sienų nėra jokių tabu, įsitikinusios Elena ir Uršulė. Kiekvieną norą, idėją galima perteikti kūrybiškai, su fantazija. Pavyzdžiui, žmogus pageidauja ant miegamojo sienos matyti mišką. Atrodo, banalu. Bet miškas gali būti visoks, nebūtinai realistinis, su beržais, palinkusia pušele ir upeliu. Gražu stilizuoti, grafiški, prislopintų spalvų medžiai, tarsi paskendę rūke, gali matytis tik kamienai ir šakos. Svarbu sukurti ramybės įspūdį, nuotaiką, kurios trokšta užsakovas. Atrodytų, koks sveiko proto šeimininkas gali užsimanyti ant sienų pavaizduotų vamzdžių, čiaupų, katilų? Tačiau jei jis įsikūręs lofte, kurio stilius pramoninis, pro langą matyti buvusios gamyklos pastatai, kodėl gi ne, pateikia kitą pavyzdį Elena. Tuščia siena per du aukštus atrodo labai nyki, o dekoruota grafiniu piešiniu tarsi atgyja. Nebūtinai banaliai atrodys ir dažnai pageidaujamas gėlių motyvas. Galima pasirinkti grafinį ar senovinį stilių, išplaukusį lyg akvarelė piešinį. Kol kas menininkėms pavyko išvengti kičo arba pasisekė užsakovus nuo jo atkalbėti. „Apuka“ skiria nemažai laiko pažinčiai su šeimininkais, išklauso jų pageidavimų. Dizainerės turi atsižvelgti ir į jų profesiją, ir psichologėmis pabūti. Aptarus spalvas, dydį, kuriama vizualizacija, iš kurios matyti, kaip natūralaus dydžio piešinys atrodys interjere. Tada kuriami keli eskizų variantai, o žmonės iš jų išsirenka labiausiai patikusį.
Tenka skaityti tarp eilučių „Prie užsakovų skonio tenka prisiderinti. Pastebėjome, kad dažnai jų norus reikia perskaityti tarp eilučių. Paprastai parengiame tris skirtingus piešinio eskizus. Du iš jų pagal žmonių išsakytus pageidavimus, o trečią visai kitokį. Ir labai dažnai jie pasirenka būtent mūsų pasiūlytą“, – pastebi dizainerės. Uršulės nuomone, dalis lietuvių linkę eiti lengviausiu keliu. Ką nors pamato internete ar žurnale ir sako: „Aš irgi tokio noriu.“ Menininkės tokiais atvejais skatina sugalvoti ką nors savita. Kartais daroma klaida, kai vos tik pastačius namą ar įsirengus butą, kol dar nėra visų baldų, skubama užpildyti piešiniais tuščias sienas. Geriau šiek tiek palaukti, kai viskas bus savo vietose. Reikėtų neužmiršti, kad laikui bėgant interjere atsiranda naujų detalių, aksesuarų, tada būstas gali atrodyti perkrautas, neskoningas. Kai kada tenka stabdyti užsakovą, kuris vis prašo papildyti piešinį tai nauja detale, tai spalva. Neseniai sulaukusios pirmojo užsakymo iš Švedijos – ten gyvenančios lietuvės ir švedo namuose jos ant sienos tapys žydinčias vyšnias. Elena ir Uršulė kuria ir naujus planus. Pavyzdžiui, planuoja pardavinėti dovanų kuponus. Juose būtų nurodyti piešinių dydžiai, įkainoti tam tikra suma. Gavusieji tokią dovaną galėtų pasirinkti, kur, kas ir kaip turėtų būti nupiešta. Taip draugai arba artimieji galėtų pradžiuginti naujakurius, užuot pirkę dar vieną vazoną ar vazą gėlėms. Kitas sumanymas – pardavinėti originaliais piešiniais dekoruotus stalus, kėdes, spinteles ir kitas nedideles universalias interjero detales. Jos irgi galėtų būti dovanojamos.
Giedrė Budvytienė