Arvydas Daunys:
„Rinkėjai nubaudė „Laisvės“ ir „Darbo“ partijas, menkai atsižvelgę į „TS-LKD“ ir „Liberalų Sąjūdis“ partijų nuodėmes, kas kelia tam tikrų klausimų.
Pavyzdžiui, liberalams kaip vanduo nuo žąsies nutekėjo partijos nuteisimas – jie surinko beveik tą patį skaičių balsų ir net pagerino savo rezultatą (+1 mandatas) lyginant su 2020 m., tačiau tuo pačiu apkaltinta „Darbo“ partija („Taikos koalicija“ sudėtyje) tiesiog išskrido iš Seimo, neperžengusi net 5% barjero (surinko vos 2,2% balsų).
Rezultatą pablogino ir valstiečiai (LVŽS), vos perkopę koalicijai būtiną 7% ribą (7,02 proc).
Rinkėjai nepamiršo pandemijos metu darytų Verygos „kaukėjimo“ viražų, ko, matomai, naiviai tikėjosi šios partijos pirmininkas ir sponsorius – Ramūnas Karbauskis, skelbęs apie partijos „vertybiškumą“, ir vėl „pamiršęs“, kad „Vaiko teisių“ įstatymą, kuris visuomenėje dažnai vadinamas „Vaiko atėmimo“ įstatymu, priėmė būtent jo vadovaujama partija.
Beje, pats A. Veryga į Seimą užtikrintai neis, kur kas patogiau sėdėti EP, tad jo atlaisvintą vietą užims Igno Vėgėlės komandos narys Rimas Jankūnas, reitingavimo sąraše pakilęs iš penkioliktos į septintąją vietą. Valstiečiai kol kas užsitikrino 6 mandatus, tad pasitraukus A. Verygai, R. Jankūnas taps šeštu numeriu. Pats I. Vėgėlė iš 141-os sąrašo vietos reitinguojant pakilo iki antrosios, surinkęs 31 136 balsus, kas solidžiai prisidėjo prie to, kad valstiečiai apskritai perliptų 7 procentų barjerą.
Grįžtant prie mažai „nukentėjusios“ TS-LKD partijos, gavusios 17 mandatų plius Ingridos Šimonytės vienmandatę (jau pirmame ture), ir turint omenyje, kad dar laukia kova antrame ture, kur šios partijos kandidatai daug kur užima 1-2 vietas, panašu, kad rinkėjų pasmerkimas ją beveik apėjo, kažkodėl, kas visiškai nesuprantama ją supančių skandalų kontekste.
Kaip ir liberalams.
Ar ne laikas būtų pradėti vadinti šias dvi „broliškas“ partijas „pateptosiomis“, kurių rinkėjai akli ir kurti, ir kurias saugo „šventa jėga“, neleidžianti joms nukristi rinkimuose žemiau nustatytos ribos?
„Darbo partija“ iš Seimo išlėkė už vieną epizodą – sąsają su E. Masiulio dėžute, tačiau liberalai, kuriems ir vadovavo tuo metu minėtas subjektas, to net nepajuto. TS-LKD partijos neįveikė nei D. Kreivio, nei net K. Bartoševičiaus ar M. Navickienės skandalai.
Kyla klausimas – ar jų „angelas sargas“ nebudi VRK, pakoreguodamas kaip reikia jų rinkėjų „mąstymą“ jiems balsuojant?
Gal kas žinote atsakymą?”
Tomas Baranauskas:
“Kad Verygos ir Vėgėlės konglomeratas yra iš anksto žlugęs projektas, man buvo akivaizdu nuo pat pirmųjų jo požymių pasirodymo. Negalima sudėti žmogų, labiausiai pagarsėjusį kovidofašistinio režimo įvedinėjimu, su žmogumi, kuris tapo žinomu tik dėl pasipriešinimo tam režimui, ir dar paskelbti, kad jų vertybės - panašios… Aišku, patys ištikimiausi verygininkai ir aršiausi vėgėlistai, kuriems nesvarbu niekas, kad tik būtų Veryga arba Vėgėlė, liko, bet ne tokius ištikimus jie atstūmė ir išvaikė…
Ir dar, esant tokiai viduje save neigiančiai sąjungai, Karbauskis nusprendė nepaisyti taisyklės, kad negalima į rinkimų sąrašą įtraukti daugiau kaip vieno kitos partijos nario, nes kitaip rinkimų barjeras kyla iki 7%… (Kvailas įstatymas, bet įstatymas…) Na, dėl to dar šiaip taip prašoko, surinkęs 7,02%… Kaip sakė rinkimų vakare, “suskaičiavus balsus paaiškės, kad rizikos nebuvo”. Nebuvo… Aha…
Žemaitaičio „Aušra“ bus alternatyva? Nagi, pažiūrėkim į jau išrinktų „aušrininkų žemaitaitininkų” partinio kelio istoriją. Naujus politinius vėjus neš nuskendusių liberalų ir darbiečių laivų jūreiviai… Ai, ir tas vos iš rinkimų nepašalintas Bilius, be to, kad liberalas, dar ir „KGB santechnikas”…
Pagaliau, Po 30 metų paaiškėjo, kad tarp “socdemų” ir “konservatorių” būta tik dirbtinių barjerų, kuriuos būtina naikinti, kad neateitų į valdžią “radikalai”… Štai kodėl viena partija instituciškai yra kilusi iš kompartijos, o kita turi daugiausia komunistų savo gretose… Tai - tik politinio teatro aktoriai, vaidinantys “kairę” ir “dešinę”…“
Aleksandras Nemunaitis:
„Vakar rašiau, kad bus siurprizų. Taip ir įvyko. Daugumos politologų, kaip būsima Parlamento partija, linksniuota Laisvės partija, į Seimą nepateko. Rinkėjai neįvertino (arba atvirkščiai, įvertino) laisviečių flirtą su TS-LKD tiek Seime, tiek Vilniaus miesto savivaldybėje. Pabyrėjo ir jų elektoratas. 2020 metais už juos balsavo 107 tūkst. rinkėjų, šiemet vos 55,8 tūkst.
Socdemai įrodė taisyklę "kur du pešasi, trečias laimi", bet tik tiek kad dalyvių buvo ne du. Jie tyliai išbuvo visą kadenciją ir atrodė kaip solidžiausia opozicinė partija, nors praktiškai nieko neveikė.
TS-LKD rinkėjai vis labiau supranta, kad pavadinimas "konservatoriai" šiai partijai nebetinka. Ir nors jiems pavyko vėl mobilizuoti savo 200 tūkst. rinkėjų (tiksliau 222 tūkst. šiemet), prieš keturis metus Seimo rinkimuose TS-LKD turėjo 292 tūkst. balsų. Nuopuolis akivaizdus. Jis dar labiau padidės po partijos rinkimų. Partijos vairą de fakto perėmė Šimonytė (seną Landsbergį jau tramdo nuo pasisakymų, jaunasis pasislėpęs), žiūrėsime ar taps partijos pirmininke de jure.
"Nemuno aušra" parodė, kad politikams teks lipti iš feisbuko ir susitikti su rinkėjais, jei jie nenori sulaukti Laisvės partijos likimo.
"Valstiečiai" vos neprisižaidė su Vėgėlės komandos pritraukimu (surinko 289 balsais daugiau negu 7% kartelė). Manau be jo būtų surinkę daugiau. Nesutinku su paties Vėgėlės nuomone, kad be jo "valstiečiai" nebūtų surinkę nė 5 procentų. Čia kalba politinė nebranda. Tokie pareiškimai programuoja konfliktą partijos viduje nuo pat pradžios.
"Vardan Lietuvos" iki tokio rezultato manau ištraukė keli konkretūs asmenys, t. y. simpatija jiems.
"Nacionalinis susivienijimas"..... Dėsningas rezultatas. Jie iki šiol nesupranta (matyt, ir nebesupras), ką jie ne taip daro. Ar prisipažins, kad padarė klaidą mane pašalindami? Aišku, kad neprisipažins.
Bet čia jau jų reikalas. Po 2,5 metų, manau, jų nebeliks net Vilniaus miesto savivaldybės Taryboje.
Nežinau ar verta kitus komentuot. Kai partijos dalyvauja ne tam, kad laimėt, o tam kad bandyt surinkti 2% ir pretenduoti į valstybinį finansavimą... Tokių partijų gaila.
Būtent todėl mano vadovaujama politinė partija "Lietuva-VISŲ" šiuose rinkimuose nedalyvavo.
Ruošiamės savivaldos rinkimams.“
Alvydas Medalinskas:
„Kodėl koalicija su „Nemuno aušra“ ir konservatoriais būtų pažeidžiama ir trapi?
Tik faktai. Į šalį padėjus simpatijas, antipatijas.
Koalicija su „Nemuno aušra“, žvelgiant į gautų mandatų skaičių po pirmojo Seimo rinkimų turo, būtų, matyt, labai geidžiama, matematiškai socialdemokratams ir demokratams, bet labai ir pažeidžiama.
Viskuo yra kaltos „Nemuno aušros“ partijos lyderio kalbos per rinkimų kampaniją ir dar iki jos apie jautrius tarptautinei bendruomenei aspektus. Tokias kalbas išsakęs Žemaitaitis, matyt, surado sau Lietuvoje papildomo elektorato ir atmušė dalį rinkėjų nuo Taikos koalicijos bei Liaudies partijos, bet pasiekė rezultatą, kad politiškai ir geopolitiškai jo partijos tiesioginis dalyvavimas bet kurioje koalicijoje po rinkimų yra sunkiai galimas.
Jeigu, vis dėlto, tai įvyktų, tai koalicija taptų labai pažeidžiama mūsų Vakarų partnerių akivaizdoje, kas būtų negerai, kalbant apie tarptautinės paramos telkimą, siekiant kuo geriau užtikrinti Lietuvos saugumą, žvelgiant į galimus Putino Rusijos žingsnius Europoje.
Vargu, ar bereikia abejoti, kad turėdama pakankamai stiprią frakciją Seime ir tam tikrą įdirbį Vakaruose, konservatoriai irgi stipriai daužytų tokią centro kairės koaliciją su „Nemuno aušra“ tiek iš vidaus, tiek ir iš išorės".
Parengė Ričardas Čekutis