Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Piligrimų keliai vėl vedė į Žemaičių Kalvariją

2023/07/14


Plungė („Žemaitis“). Liepos 1–12 dienomis Žemaičių Kalvarijoje, žmonių dar vadinamoje Naująja Jeruzale, vyksta Švenčiausiosios Mergelės Marijos Apsilankymo atlaidai, į kuriuos kasmet atvyksta tūkstančiai tikinčiųjų iš viso pasaulio. Nedideliame Žemaitijos miestelyje šie atlaidai švenčiami dar nuo XVII amžiaus, kuomet čia savo koją įkėlė dominikonai.

Maldos už tikinčiuosius ir Žemaičių Kalvariją

Žemaičių Kalvarijos atlaidų tradicija gyva ir šiandien. Ši liturginė šventė apjungia ir vienija visą Telšių vyskupiją bei sutraukia piligrimų ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir iš užsienio šalių. Graži tradicija yra atlaidų dienas paskirti įvairioms piligrimų grupėms, tad vieną dieną meldžiamasi už šeimas, kitą – už jaunimą, valstybės gynyboje tarnaujančius žmones, policiją, ligonius, dvasininkus, medikus, žemdirbius ir švietimo darbuotojus, menininkus bei kitų profesinių grupių atstovus.

Paskutinę atlaidų dieną meldžiamasi, kad garsas apie Žemaičių Kalvarijos šventovę sklistų toli, o jos piligrimai iš Žemaitijos, Lietuvos ir viso pasaulio patirtų gausių Dievo malonių.

Šiais metais šv. Mišias atlaidų metu aukojo arkivyskupai Kęstutis Kėvalas ir Gintaras Grušas, vyskupai Saulius Bužauskas, Eugenijus Bartulis, Rimantas Norvila, Arūnas Poniškaitis, Darius Trijonis, Jonas Ivanauskas, Lionginas Virbalas SJ ir apaštalinis nuncijus arkivyskupas Petar Antun Rajič.

Italai kariai
Šiais metais atlaiduose dalyvavo kariškiai iš Italijos.

Pirmas kartas atlaiduose – gulkis kryžiumi

Atlaidų metu ne kartą akcentuota, kad dabartinėje itin sraunioje gyvenimo tėkmėje kiekvienam tikinčiajam yra svarbu suvokti piligrimystės prasmę – kelionę, kai į šventą vietą išsiruošiama turint konkretų maldos tikslą.

Intencijų gali būti įvairių: melstis išgydymo ar prašyti susilaukti vaikelio, apsisaugoti nuo priešų, kad sektųsi profesinėje srityje, ieškant vidinės ramybės. Piligrimas yra pasirengęs įvykdyti visas užduotis – eiti keliais aplink altorių, nešti kryžių, kad tik patirtų maldos išsipildymą.

Pirmą kartą Kalvarijos kalnus einantys piligrimai visada yra kviečiami tris kartus gultis kryžiumi ant žemės, o kiti tuo metu meldžiasi iškėlę rankas į dangų. Praėjus Kalnus ir išklausius visą Kristaus kančios istoriją pajunti, kaip maloniai išvargsta kūnas, o širdį užplūsta dar didesnis malonumas ir džiaugsmas.

misios
Šv. Mišios Žemaičių Kalvarijos bazilikoje.

Atlaidų pradininkai – dominikonai

Didžiųjų atlaidų ištakos siekia XVII amžių, kada pats Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius į Gardus pakvietė atvykti dominikonus, įrengė čia Kalvarijos kalnus, takus tarp jų nubarstė iš Jeruzalės parvežta žeme, o ant kalvų pastatė Kristaus kančios kelio koplyčias, suorganizavo pas popiežių Urboną VIII atlaidus bei Kalvarijos steigimo privilegiją.

J. Tiškevičius netrukus Gardų vietovę perkrikštijo ir pavadino Naująja Jeruzale, bet šis pavadinimas liko giliai užmarštyje, kadangi piligrimai šią vietą vadino tiesiog Žemaičių Kalvarija.

Žemaičių Kalvarijai dar vienu dideliu postūmiu buvo Liublino dominikonų padovanota šventojo Kryžiaus relikvija, kuri 1649 metų liepos 4-ąją buvo iškilmingai įnešta į Žemaičių Kalvarijos bažnyčią. Tuo pačiu metu iš Romos pargabentas garsusis Švč. Mergelės Marijos su kūdikiu paveikslas.

bugnai
Atlaidų procesijas lydi būgnų skambesys.

Kalnų giedojimas – Lietuvos kultūros vertybė

Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija skaičiuoja daugiau nei 380 metų. Šios maldos ir giesmės yra skirtos apmąstyti Jėzaus kančią. Paplitusi Žemaitijoje ir Mažosios Lietuvos regionuose, ši katalikiška liaudies pamaldumo praktika nejučia pasklido po visas Telšių vyskupijos parapijas. Kalnai giedami bažnyčiose, namuose per gavėnią ir Didžiąją savaitę, taip pat per laidotuves ir kitus mirusiųjų minėjimus.

Kalnų giesmes ir maldas sudaro daugiausia iš lenkų kalbos verstos gavėnios laikui skirtos giesmės, kurios atitinkamai paimtos iš to meto maldynų ir dominikonų vienuolių pritaikytos. Tačiau dvi baigiamosios kalnų giesmės yra sukurtos specialiai Žemaičių Kalvarijai.

 

Lina RUIBIENĖ/ŽEMAITIS

Autorės nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...