Columbus +22,6 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025
Columbus +22,6 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025

Plaušenę užaugino iš trečio karto

2023/08/31


Marija Gribauskienė Vilniaus mikrorajone, Naujojoje Vilnioje, puoselėjanti mėgėjišką sodą, šį rugpjūtį pagaliau galėjo džiaugtis – šilumamėgio augalo vaisiumi, užaugintu iš trečio karto: šįkart visiškai iki galo sunoko plaušenė, kuri auginta norint turėti natūralią kempinę.

Patiko naudotis – nutarė paeksperimentuoti

Plaušene (lot. Luffa cylindrica), kaip ir daugeliu kitų retesnių augalų, pašnekovė susidomėjo tada, kai dar dirbo „Kvapų namuose“, prekiaujančiuose natūralia kosmetika ir kitomis gamtinėmis priemonėmis. Nuo to laiko ji pradėjo naudotis iš plaušenių paruoštomis pirktinėmis kempinėmis – ir nenusivylė: „Natūrali priemonė, kuri ne tik praustis padeda, bet ir švelniai pamasažuoja, lengvai atpalaiduoja, maloniai nuteikia. Ypač tinka naudoti su rankų darbo muilu.“

plaušenė
Plaušenė sunoko rugpjūtį.

Kodėl M. Gribauskienei nepavyko užauginti plaušenės dvejus metus iš eilės? „Oras nebuvo tinkamas, netgi stikliniame šiltnamyje ji nespėdavo iki galo užaugti, pasirodydavo tik nedidukai vaisiai, bet jau nesunokdavo – atkeliaudavo šalti orai. Pavyko tik iš trečio karto.“

Auga kaip agurkas

Pašnekovės pastebėjimu, plaušenės ir lapai kaip agurkas, ir vyniojasi, raizgosi ji panašiai, ir sėklas į šiltnamį susėjo panašiu metu kaip agurkus – gegužę, alyvoms žydint. Augalo sėklų pakelis, šiemet pirktas Vilniaus prekybos tinkle, buvo iš Lenkijos. Kaip ir kitas pasėtas daržoves, M. Gribauskienė dar savaitei kitai plaušenes pridengė agroplėvele. Laistyti teko nemažai, o tręšė tik dilgėlių raugu.

Vis dėlto patirtis parodė, kad plaušenėms šilumos reikia daugiau. Įspūdingo vaizdo vaisiaus ji sulaukė tik rugpjūčiui baigiantis. Beliks jį išdžiovinti. Tiesa, dar vilčių teikia ir keli mažesni kybantys vaisiai.

plaušenė
Lapija kaip agurkų ir pumpurai stiklinio šiltnamio fone.

Iki šiol plaušenės žydėdavo ir megzdavo, netgi pradėdavo auginti mažus „agurkiukus“, bet ankstesniais metais jie nubyrėdavo... Tiesa, jaunus vaisius netgi valgyti būtų galima (šiltuose kraštuose taip ir daroma), jeigu nereikėtų auginti didelių vaisių.

Labai savotiški ir gelsvi žiedai, kurie smarkiau prasiskleidžia tik antroje dienos pusėje. Be to, jie turi rimtų priešų – skruzdėles. Augintoja pastebėjo, kad jas būtent žiedai domina labiausiai – įlenda į vidų ir kažką ten kramsnoja... Ką daryti? Kol kas išeičių, kaip iš ten jas išprašyti, tik ieško, nes skruzdėlių skriausti nebegalima...

plaušenė
Plaušenės žiedas

 

Marijos GRIBAUSKIENĖS ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis