Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Plečiamos slaugos namuose apimtys – nuo šiol jos teikiamos vakarais ir savaitgaliais

2023/02/06


Nuo šiol asmens sveikatos priežiūros paslaugos namuose teikiamos kasdien – nuo 8 val. iki 20 val. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu numatoma, kad slaugos paslaugų teikimas pacientų namuose turi būti užtikrinamas vakarais, savaitgaliais ir švenčių dienomis. Taip pat greitu metu pas pacientus vykstančias komandas papildys dar vienas specialistas – ergoterapeutas. Šiais pokyčiais siekiama užtikrinti pacientams kuo visapusiškesnę pagalbą ir galimybę ją gauti, kai to labiausiai reikia.

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, slaugos namuose plėtra yra pasaulinė tendencija, geriausiai atliepianti pacientų ir sveikatos sistemos poreikius.

„Pacientai patogiausiai jaučiasi natūralioje aplinkoje, kur gauna visapusišką jiems reikalingą priežiūrą, tokiu būdu mažinant gydytojų ir gydymo įstaigų apkrovą. Šiandien Lietuvoje jau 43 tūkst. pacientų naudojasi slaugos namuose privalumais. Įvertinus demografines tendencijas, jų tik daugės, todėl slaugos paslaugos yra nuolat tobulinamos ir plečiamos“, – sako ministras.

Iki šiol šios paslaugos buvo teikiamos tik dienos metu, tačiau pacientai ir slaugos paslaugas namuose teikiančios komandos teigia, kad to neužtenka.

„Žmonėms nebeužtenka paslaugų tik dienos metu. Liga nesibaigia penktadienį 17 valandą. Pavyzdžiui, jei yra paskirta antibiotikų terapija, mes jos negalime nutraukti penktadienį ir pratęsti pirmadienį, arba, jei reikalinga kasdienė žaizdos priežiūra, – nukelti ambulatorinį gydymą į darbo valandas. Dėl to buvo priimtas sprendimas pratęsti paslaugų teikimą vakarais, savaitgaliais ir švenčių dienomis, taip užtikrinant gydymo tęstinumą“, – sako SAM Slaugos ir ilgalaikės priežiūros skyriaus patarėjas Marius Čiurlionis, pabrėždamas, kad didžioji dalis Vakarų Europos šalių, ypač Skandinavijoje, paslaugų namuose modelį renkasi jau seniai.

Štai Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro ambulatorinės slaugos paslaugų namuose komandos koordinatorė, kineziterapeutė Marija Preibytė teigia: nors komanda dar tik šiemet atšventė savo antrąjį gimtadienį, labai džiaugiasi tuo, kad kasdien jaučiasi labai reikalinga ir atliekanti didelį vaidmenį pacientų gyvenime.

„Esame paslaugų teikimo pradininkai Telšių rajone, padedantys rajono gyventojams suprasti, kad teikiame didelę naudą, ir savo teikiamomis paslaugomis ženkliai geriname pacientų sveikatos būklę. Didžioji dalis pacientų, išgirdę naujienas, kad nuo Naujųjų galės gauti paslaugas ne tik darbo dienomis, bet ir kiekvieną dieną nuo 8 iki 20 val., labai džiaugėsi“, – pasakoja komandos koordinatorė.

Anot jos, atsiranda pacientų – ypač vyresnio amžiaus – kurie baiminasi vėlumos, bijo ar neturi galimybės vakarais atidaryti durų, nes nakčiai socialiniai darbuotoji ar artimieji palieka juos vienus.

„Čia suveikia žmogiškasis faktorius, tačiau baimintis tikrai nėra dėl ko – juk viską darome tik dėl pačių pacientų gerovės. Mūsų komanda tiki, kad, atsiradus ambulatorinių slaugos paslaugų namuose pokyčiams, tarpusavio pagalba, parama ir palaikymas, galimybė kartu aptarti kilusius sunkumus ne tik padės mums teikti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir leis pacientui jaustis saugiai ir ramiai dėl savo sveikatos būklės gerinimo“, – sako M. Preibytė.

Kitas svarbus pasikeitimas, palengvinsiantis pacientų namuose priežiūrą, jų gyvenimo kokybę ir praplėsiantis teikiamų paslaugų krepšelį, – prie dabartinės slaugos paslaugas teikiančios komandos – slaugytojo, slaugytojo padėjėjo ir kineziterapeuto – jungiasi ir ergoterapeutas.

„Tai ypač svarbu žmonėms po somatinių ir neurologinių sutrikimų, traumų, dėl kurių sutrinka kasdienio gyvenimo funkcijos. Ergoterapeutas, bendraudamas su pacientu, jo artimaisiais bei atlikdamas procedūras, padeda po traumos ar ligos sugrįžti į pilnavertį gyvenimą, susigrąžinti prieš ligą turėtus darbinius įgūdžius bei pasijusti savarankiškesniam kasdienėje veikloje“, – pabrėžia M. Čiurlionis.

Nuo šių metų asmens sveikatos priežiūros paslaugas namuose teikiančios įstaigos galės pasirinktinai įdarbinti ergoterapeutus, o nuo 2024 m. sausio 1 d. šie specialistai papildys visas slaugos paslaugas namuose teikiančias komandas.

Kartu su naujuoju įsakymu plečiamas ir kompensuojamų paslaugų skaičius. Iki šiol visi pacientai per metus galėjo gauti ne daugiau nei 104 iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) kompensuojamas paslaugas. Nuo šių metų sausio 1 d. šeimos gydytojas arba su juo dirbantis slaugytojas vertina paciento esamą būklę ir slaugos poreikius, kurie skirstomi į mažus, vidutinius ir didelius. Nuo poreikio dydžio priklauso ir paslaugų, apmokamų iš PSDF, skaičius – 52, 104 ir 260 paslaugų.

Ministerija primena, kad siuntimą ambulatorinėms slaugos paslaugoms namuose išrašo paciento šeimos gydytojas, o slaugos priežiūros paslaugas namuose gali gauti asmenys, kuriems dėl pakitusios sveikatos būklės ar dėl funkcinio sutrikimo sunku visavertiškai veikti kasdieninėje buityje, taip pat žmonės, kuriems po dienos chirurgijos yra reikalingos slaugos paslaugos.

Daugiau informacijos apie slaugos paslaugas namuose – www.manoslauga.lt.

 

SAM pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...