Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

2023/10/01


Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriukams. Atnaujintame stumbryne sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat daugiau galimybių valdyti šių žinduolių populiaciją Lietuvoje ir atlikti mokslinius tyrimus.

Pašilių stumbryno rekonstrukcijos metu pakeista aptvaro tvora, nes ankstesnė jau buvo pavojingai susidėvėjusi, renovuotas administracinis pastatas ir kiti infrastruktūros objektai. Įrengti valymo įrenginiai, stumbrų stebėjimo bokštelis, girdyklos, pavėsinės gyvūnams, įrengtos teritorijos stebėjimo kameros, aptvaras suskirstytas į 4 atskiras dalis skirtingoms stumbrų bandoms. Vienas iš aptvarų pritaikytas moksliniams tyrimams.

„Malonu, kai visuomenei galime sukurti socialinę vertę. Rekreacinių objektų atnaujinimas yra vienas iš mūsų nuolatinių darbų: šiuo metu prižiūrime 1 126 rekreacinius objektus ir vien per pirmąjį šių metų pusmetį dotacijomis ir VMU lėšomis 763 rekreaciniuose objektuose buvo vykdyti įvairūs atnaujinimo ir tvarkymo darbai. Pašilių stumbrynas yra vienas iš daugiausiai lankytojų dėmesio sulaukiančių objektų, tad džiaugiuosi, kad jo atnaujinimo darbus pavyko atlikti laiku ir tinkamai, žinoma, su projekto partnerių ir rangovų pagalba“, – teigė VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Pašilių stumbryne gyvenantys stambiausi laukiniai gyvūnai – Europos stumbrai – įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į Tarptautinę raudonąją knygą. Pašilių stumbrynas – unikali vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos. Pirmieji du belovežiniai, arba lietuviškieji, stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 m. iš Okos terasų biosferos rezervato, esančio Rusijoje, Serpuchovo rajone. 1971 m. gimė pirmasis jauniklis. Stumbrai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės šie žinduoliai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XVIII a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti. Šiuo metu Lietuvoje laisvėje gyvena apie 250 stumbrų, o Pašilių stumbryne gyvena 28.

stumbrai

Šiame stumbryne gimstantiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys raidėmis Gi.

„Stumbriukų vardynos – visuomenės, ypač mažųjų jos narių, itin laukiama šventė, o šiais metais vaikai rinks vardus dviem šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams, gamins stumbrams tortą iš savo atsineštų daržo gėrybių: burokų, morkų. Vardus stumbriukams vaikai renka kasmet, tačiau šiais metais turime išskirtinę šventę atsinaujinusioje aplinkoje“, – sako VMU Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas.

 

VMU fotoinformacija

Dalintis