Columbus +23,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Rgp 2024
Columbus +23,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 3 Rgp 2024

Po kraupios tragedijos rumunų politikai sukruto: lokių apsauga – pernelyg griežta

2024/07/12


Devyniolikametės turistės kraupi mirtis turistų take paskatino Rumunijos ministrą pirmininką Marcelį Ciolacu inicijuoti neeilinę parlamento sesiją. Siekiama išspręsti padažnėjusių lokių išpuolių problemą.

Kviečiama neeilinė parlamento sesija – dėl medžioklės reglamentavimo

Pirmadienį rumunų parlamentarai rinksis į neeilinę sesiją. Taip vakar nusprendė Rumunijos įstatymų leidybos institucijos vadovybė, praneša News.ro. Svarbiausias darbotvarkės klausimas – medžioklę ir gyvūnų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimų svarstymas, tarp jų vyriausybės nutarimas „dėl neatidėliotinų intervencinių priemonių“ siekiant užkirsti kelią rudųjų lokių individų antpuoliams prieš asmenis ir jų turtą. Rudųjų lokių medžioklė visoje Rumunijos teritorijoje įteisinta nebus, tačiau siekiama apibrėžti didelės rizikos zonas. Tam tikrose vietovėse yra taip išaugusi lokių populiacija, kad šie gyvūnai, nebeturėdami pakankamai maisto, nusileidžia iš kalnų ir artinasi prie žmonių.

Rumunijoje gyvena apie 8 000 rudųjų lokių, nors skirtingų šaltinių pateikiami duomenys labai įvairuoja. Kad ir kaip būtų, šių stambiųjų plėšrūnų populiacija Europos Sąjungoje yra didžiausia. Dabar ji gerokai per didelė Rumunijos teritorijai, kurioje, teigiama, optimalus būtų 4000 skaičius. Lokių medžioklės tema yra jautri. Iki 2016-ųjų buvo leidžiama sumedžioti 500 lokių. Tačiau pripažinus, kad medžiotojų elitas piktnaudžiauja, buvo įvestas laikinas medžioklės draudimas, paliekant teisę sumedžioti pavojingus individus, tam gavus atitinkamą aplinkosaugininkų leidimą.

Dramatiškų incidentų neišvengiama. Stambieji plėšrūnai ieškodami maisto apsilanko ne tik gyvulių ganyklose, bet ir turistų takuose, artinasi prie gyvenviečių. Manoma, kad prie to labiausiai prisideda gyvūnų ramybę trikdanti žmogaus veikla, skverbimasis į natūralias lokių buveines. Tai ne tik miško ruoša, bet ir  turistai, ant takų paliekantys maisto atliekas. Tuo tarpu gyvūnų teisių grupės tvirtina, kad lokius šaudyti nėra išeitis – reikia imtis geresnių prevencinių priemonių, tokių kaip švietimas, elektrinės tvoros ir geresnis buveinių valdymas, – su situacija susijusią problemą nagrinėjo „Deutshe Welle“, remdamasis  „dpa“, „Reuters“.

Per pastaruosius 20 metų Rumunijoje lokiai nužudė 26 žmones.

Priežastis, paskatinusi rumunų įstatymų leidėjus nutraukti vasaros atostogas, buvo antradienį Pietų Karpatuose, Bucegi kalnuose, įvykusi kraupi tragedija. Žinia apie ją akimirksniu pasklido Rumunijos ir pasaulio žiniasklaidoje.

Apie siaubingą susitikimą pranešė bendruoju pagalbos telefonu

Devyniolikametę Dianą Marią, lydimą savo vaikino, liepos 9 d. turistiniame take užpuolė lokys. Apie tai, kad jų kelyje yra lokys, vaikinas pranešė bendruoju pagalbos telefonu.

„Viskas vyko gyvai, 112 dispečeris kalbėjo telefonu ir jaunuolis šaukė, kad juos užpuolė lokys ir kad jis paėmė merginą. Tai buvo kažkas baisaus! Jis pasakojo, kad lokys sugriebė mergaitę už vienos kojos ir traukė ją paskui save, o vienu metu jis nematė, ką su ja darė. Nuo kelio lokys ją nutempė ir nubloškė į 120 metrų gylio slėnį“, – Prahovos kalnų gelbėjimo tarnybos vadovo pasakojimą cituoja „Adevarul“.

Gelbėtojams nuvykus į įvykio vietą ir nusileidus į slėnį, merginai pagelbėti jau buvo neįmanoma. Įvykio liudininkas aukos draugas tvirtino, kad žvėris nenorėjo trauktis nuo savo aukos, „norėjo užpulti kalnų gelbėtojus“. Prahovos kalnų gelbėjimo tarnybos vadovas jo žodžius patvirtino: „Buvo realus pavojus ir kalnų gelbėtojams. Lokys buvo 10 metrų nuo „grobio“ ir norėjo užpulti kalnų gelbėtojus“.

Dėl šios priežasties atsakingos institucijos nutarė lokį nušauti, tik tokiu būdu galima buvo atgauti žuvusiosios kūną. Vėliau teismo medicinos ekspertai pripažino, kad mergina mirė nuo kritimo sukeltų daugybinių sužalojimų, o iki kryčio iš didelio aukščio gyvūno padaryti sužalojimai nebuvo labai rimti.

Agresyvumo priežastis neaiški

Savo ruožtu lokio gaišena buvo ištirta Nacionalinės sanitarinės veterinarijos ir maisto saugos tarnybos (ANSVSA) laboratorijoje. Tarnybos vadovė Alexandra Bociu žiniasklaidai patvirtino, kad tai buvo 4–5 metų amžiaus individas, patelė. Ji nebuvo vaikinga ar žindanti, kas galėtų paaiškinti agresyvų elgesį. Neigiamas buvo ir pasiutligės tyrimas.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje asociatyvi CITES portalo (valdytojas Rumunijos Aplinkos ir klimato kaitos ministerijos Biologinės įvairovės direktoratas) nuotr.

Dalintis