Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Po mokslinių tyrimų finansavimo priedanga – ŽŪR ausys?

2021/12/20


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) yra tarsi dosni karvutė, kurią sėkmingai melžia Žemės ūkio rūmai (ŽŪR), laimėdami mokslinių tyrimų konkursus, kurių temos galėjo būti specialiai parinktos. Tokie įtarimai kilo Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) nariams, išanalizavusiems ŽŪM užsakomuosius mokslinius tyrimus žemės ūkio srityje.

Orientacija į potencialų laimėtoją

Kaip teigė KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis, stebina, kad ŽŪM skelbiamos užsakomųjų darbų temos kai kada yra pasikartojančios – panašaus pobūdžio tyrimai jau vykdyti praeityje, tačiau jų rezultatai nėra suskaitmeninti ir guli kažkur giliai stalčiuose, o praėjus keletui metų vėl grįžtama prie tos pačios temos. „Kyla įtarimas, kad bandoma išrasti tai, kas jau seniai išrasta“, – KRK posėdyje stebėjosi V. Pranckietis.

KRK pirmininkas abejojo ir kai kurių temų formulavimu, jų pagrįstumu. Esą tokie projektai kaip „Tvaraus dirvožemio panaudojimas“, kuriam skirta 530 tūkst. Eur, ar „Integruotos kenksmingų organizmų kontrolės sistemos sukūrimas...“, kuriam skirta 181 tūkst. Eur (o šiuos mokslinių tyrimų konkursus laimėjo ŽŪR), verčia abejoti pasirinktos tematikos pagrįstumu. „Ar tai yra palaikomoji tematika kokiai nors įstaigai, ar žemės ūkio srities problemų paieška?“, – retoriškai klausė parlamentaras.

V. Pranckiečio nuomone, mokslinių tyrimų temų parinkime galėtų dalyvauti kuo platesnis ne tik ŽŪM socialinių partnerių ratas, bet ir tie, kurie tų tyrimų rezultatais naudotųsi. Jie galėtų net finansiškai prisidėti prie tyrimų – skirtų gal iki 10 proc. reikalingų lėšų. Esą tuomet temos būtų atrenkamos tokios, kurios iš tiesų būtų aktualios ir reikalingos šalies žemės ūkiui, o ne tokios, kurios reikalingos tik numanomiems mokslinių tyrimų konkursų laimėtojams.

Gyvulininkystei – ašaros 

KRK posėdyje pristatyta, kiek ir kokių užsakomųjų mokslo darbų atlikta 2020–2021 metais. Šie duomenys KRK nariui Vigilijui Juknai sukėlė nuostabą. Pasak parlamentaro, keista, bet iš 44 ŽŪM užsakytų mokslinių tyrimų tik 6 susiję su gyvulininkyste, o tarp šiems metams užsakytų temų nebuvo nė vienos, susijusios su gyvulininkystės sektoriumi, be to, jaunieji mokslininkai iš viso neturi galimybės dalyvauti konkursuose. „Plačiai kalbame apie būtinybę patiems apsirūpinti maisto produktais, kalbama apie gyvulininkystės skatinimą, bet iš darbų to visiškai nematyti“, – tvirtino V. Jukna. Tačiau ŽŪM Strateginio planavimo departamento direktorė Virginija Žoštautienė KRK posėdyje aiškino, jog pernai pateikti 6 užsakymai gyvulininkystei nėra mažai, nes Lietuvos žemės ūkis yra daugiašakis ir temos yra parenkamos iš įvairių žemės ūkio sričių.

Lietuvos mokslo tarybai (LMT) atstovavęs prof. Pavelas Duchovskis, tarsi pritardamas ŽŪM valdininkei, tikino, jog bent jau LMT finansavimo neskirsto pagal sritis – konkurse mokslinio projekto finansavimui gauti gali dalyvauti visi, kas laimi – esą projektus vertina tarptautinių ekspertų grupė.

Tačiau V. Juknos pastebėjimu, vertinimai ne visuomet gali būti objektyvūs, nes projektus vertinantys mokslininkai negali likti nešališki, kadangi taip rizikuotų pasibaigus kadencijai likti be darbo.

ŽŪR Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė parlamentarams aiškino, kad trišaliuose projektuose jie dažniausiai dalyvauja kaip konsultavimo institucija. „Mokslo institucija mes niekada nepretendavome tapti, o kaip konsultavimo institucija mūsų kompetencija, tikiuosi, niekas neabejoja, nes turime ir ilgametę patirtį, ir reikalingas akreditacijas“, – aiškino A. Žliobaitė.

Peni gausiai

ŽŪM Seimo nariams pateikė piniginių lėšų, skirtų socialiniams partneriams, duomenis. Pagal juos didžiausias paramos gavėjas yra ŽŪR. ŽŪM kancleris Valdas Aleknavičius KRK narius informavo, kad ŽŪR 2020 ir 2021 metams pagal Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros skatinimo programos priemonę „Žemdirbių savivaldos stiprinimas“ buvo skirta po 364 tūkst. Eur. Taip pat pagal Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros skatinimo programos priemonės „Žinių sklaida žemės ūkio sektoriuje“ papriemonę „Parama žemdirbių konsultavimui“, ŽŪR 2020 m. skirta 418 tūkst. Eur, 2021 m. – 413 tūkst. Eur.

Beje, pagal šią papriemonę itin plačiai žemdirbių konsultavimu užsiimančiai Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai 2020 m. skirta 399,99 tūkst. Eur, 2021 m. – 413 tūkst. Eur, o mokslininkams – Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijai – šiems metams buvo skirta tik 9 tūkst. Eur.

2021-12-20

ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas Kazys KAZAKEVIČIUS

Redakcijos nuotrauka

ŽŪR, užsakomieji mokslo darbai, Vigilijus Jukna, Kazys Kazakevičius, Ūkininko patarėjas

Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...
2024/04/19

Kaimo daugiabučių ateitis miglota

Šilalė („Šilalės artojas“). Laukiant naujo daugia­bu­čių namų renovacijos etapo, vis dažniau žvilgsnis kryps­ta į kaimuose esančius daugiabučius. Prieš keturis–­penkis dešimtmečius sta&...
2024/04/19

Kodėl dingo Lenkijos „Orlen“ 400 mln.?

Lenkijos žiniasklaida balandžio 11 d. pranešė apie Lenkijoje veikiančio „Orlen Trading Switzerland“ sudarytą  1,6 mlrd. zlotų (beveik 402 mln. dolerių) vertės sandorį bei atliktą mokėjimą nepatikrintai įmonei bei tokiu būdu...